Kilis, OSB ile şaha kalkacak

Öndeş, oda olarak sanayileşmeyi temel hedef olarak seçtiklerini söyledi.

Kilis, OSB ile şaha kalkacak

Öndeş, oda olarak sanayileşmeyi temel hedef olarak seçtiklerini söyledi.

22 Ocak 2014 Çarşamba 16:22
Kilis, OSB ile şaha kalkacak


   Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Erdal Öndeş, oda olarak sanayileşmeyi temel hedef olarak seçtiklerini bu doğrultuda da bölgelerinde yeni bir OSB’de kurduklarını söyledi.


Sanayigazetesi.com.tr-ÖZEL HABER
Ümit Uçar


  Kilis TSO Başkanı Mehmet Erdal Öndeş, Kilis Polateli ilçesinde yükselen OSB’nin Türkiye’deki en büyük OSB olacağını söyledi. Kilis Polateli OSB’yi, bölgenin Çılgın Projesi olarak tanımlayan Öndeş,  OSB ile birlikte yürütülen ulaşım ve lojistik projelerinde tamamlanması durumunda, Kilis’e çok büyük bir ekonomik getirinin sağlayacağını söyledi. Öndeş, Kilis’in, Polateli OSB ile bağlantılı olarak açılacak Amanos Tüneli sayesinde, İskenderun Körfezi Dörtyol Limanı’na ve Öncüpınar Gümrük Kapısı’na bağlanacağını, böylelikle hinterlandı genişleyen şehrin, bölgedeki en önemli yatırım sahasına dönüşeceğini ifade etti.

  Kilis TSO Başkanı Mehmet Erdal Öndeş, sanayileşmeyi kendilerine temel hedef olarak seçtiklerini bu doğrultuda bölgelerinde yeni bir OSB de kurduklarını ifade ederek, Kilis Polateli OSB’nin Türkiye’de şimdiye kadar kurulan en büyük OSB olacağını söyledi.

  Kilis Polateli OSB’nin Güneydoğu Anadolu’nun ‘Çılgın Projesi’ olarak tanındığını anlatan Öndeş, Gaziantep-Kilis sınırına inşa edilen OSB’nin, 50 milyon metrekarelik bir alan üzerinde yükseldiğini söyledi.  Öndeş, OSB’ye bağlantılı olarak açılacak olan Amanos Tüneli’yle Kilis’in,  İskenderun Dört Yol Limanı’na ve Öncüpınar Gümrük Kapısı’na bağlanacağını ve bölgenin en önemli yatırım merkezine dönüşeceğini aktardı. Kilis TSO Başkanı Mehmet Erdal Öndeş,Kilis’in sanayileşme hedeflerine dair  Sanayi Gazetesi’ne çok özel değerlendirmelerde bulundu.

Bölgenizdeki sanayinin gelişmesine, daha nitelikli ve katma değeri yüksek ürünler üretmesine yönelik ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

  Kilis Güneydoğu Anadolu Bölgesinde sanayileşmeyi önüne hedef olarak koymuş, bu yolda ilerlemeye çalışan küçük bir sınır ilidir. Bölgesel teşvikler açısından 5.Bölge içerisinde yer almaktadır ve yatırımcılara cazip şartlar sunmaktadır. Sanayileşme açısından henüz yolun başında olup markalaşmaya ve ileri teknoloji kullanılmasına önem verilmektedir. Üyelerimiz bu açıdan teşvik edilmekte olup, markalaşma ve teknolojinin kullanılmasında faydalanabilecekleri çeşitli destek unsurları ile ilgili bilgilendirilmeye çalışılmaktadır.

KİLİS OSB’DE HİÇ BOŞ YER KALMADI

OSB’lerle ilişkileriniz nasıl, birlikte yürüttüğünüz çalışmalar var mı, varsa neler?

  Kilis’te 90 hektar alana sahip küçük bir organize sanayi bölgesi mevcuttur. Toplam 36 sanayi parsel bulunmakta olup, hiç boş yer kalmamıştır. 1989 yılında Odamızın müracaatı ile kurulmuştur. Kilis Ticaret ve Sanayi Odası olarak halen Müteşebbis Teşekkül Heyetinde görev almaktayız. OSB’ nin genişletilme çalışmaları devam etmekte olup, yeni sanayi parsellerinin kazanılmasına çalışılmaktadır.

Bölgenizde faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarıyla diyaloglarınız nasıl.  Sorunlarıyla ilgileniyor musunuz, çözüm konusunda ne gibi destekleriniz oluyor?

  Bölgemizdeki sanayiciler ve sanayi kuruluşlarının sorunlarını kendi sorunlarımız olarak kabul ediyoruz. Sorunların çözümünde müşterek çözümler üretmeye ve bunları ilgili makamlara ileterek takip etmeye çalışıyoruz. Ancak yasalardan, mevzuattan, bürokrasiden, haksız rekabetten kaynaklanan sorunların yaşandığı ülkemizde; Varını yoğunu yatırıma harcayan fedakâr insanların yatırım yapmakla “suç işlemiş” muamelesi gördüğü bir anlayışa karşı mücadele etmek kolay olmuyor.  

Bölgenizde faaliyet gösteren kalkınma ajansının endüstriye yönelik desteklerini yeterli buluyor musunuz? Ajansın faaliyetleri üyelerinizin beklentilerini karşılıyor mu?

  Bölgemizde Gaziantep-Adıyaman-Kilis illerini kapsayan İpekyolu Kalkınma Ajansı faaliyet göstermektedir. Belirli dönemlerde çağrıya çıkarak sanayicilere destek vermeye çalışmaktadır. Ancak bu desteklerin yeterli olmadığı düşüncesindeyiz. Bunda Ajansların kuruluş kanununun ve yönetiminin oluşturulma şekli etkili olmaktadır. Ajanslardaki çok başlılık ve bazı kurumların etkili ve baskın olması ve yönetimde kurumları temsil eden zevatın özel sektöre destek verilmesi hususunda inançsız olması Ajanslardan beklentilerin karşılanmamasına sebep olmaktadır. Ajanslar endüstriyel desteklerden çok Devletin kurumlarını destekler duruma gelmiştir. Dolayısıyla Ajanslardan beklentilerin karşılanması için Ajansların kuruluş ve yönetim şeklinin yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

 “Üniversite-Sanayi İşbirliği”nde arzu edilen başarı neden yakalanamadı?

  Ne yazık ki Üniversite-Sanayi işbirliği Kilis’te de yeterince sağlanamamıştır. Bunun sebebi olarak Kilis 7 Aralık Üniversitesinin çok yeni olması ve sanayiye hitap edebilecek fakültelerin veya bölümlerin bulunmaması, ya da bu bölümlerin yeterince teşkilatlanamaması ile yeterli sanayimizin bulunmaması söylenebilir. Ama zaman içerisinde hem Üniversiteye önem veren ve onu Kilis’in “Göz Bebeği” olarak adlandıran, aynı zamanda sanayileşmeyi hedef edinmiş ve sanayileşme yolunda önemli çalışmalar yapan genç bir il olan Kilis’te bu işbirliğinin sağlanacağına gönülden inanmaktayız. Bunun için çalışmaktayız.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK OSB’Sİ KURULUYOR

Bölgenizin yeni bir OSB’ye, serbest bölgeye ya da teknoparka ihtiyacı var mı?

  İlimizde bulunan OSB’de boş parsel kalmaması nedeni ile ilimize yatırım yapmak üzere gelen yatırımcılara arsa tahsis edilememektedir.  OSB’ye yapılacak yatırımların bir alt bölge desteğinden faydalanacak olması dolayısıyla ilimize önemli miktarda yatırımcı müracaat etmektedir. OSB’de boş yer olmamasından dolayı bunlara ne yazık ki arsa tahsis edilememekte ve bu nedenle birçok yatırım kaçırılmaktadır. Bu sebeple yeni bir OSB’ye ihtiyaç bulunmaktadır. Bunun için Kilis İli Polateli ilçesinde Kilis-Gaziantep il sınırında, tamamı hazineye ait alan üzerinde yeni bir OSB kurulması çalışmaları devam etmektedir.

  Söz konusu alanın tamamı yaklaşık 50 milyon metre kare olup, bu alanda komşumuz Gaziantep ile birlikte bir OSB kurulması için bilgilendirme raporu hazırlanarak Kilis Valiliğine müracaat edilmiş ve bu müracaatımız olumlu görüşle Bakanlığa sunulmuştur. OSB genel müdürlüğünce değerlendirmeye alınan başvuru olumlu kabul edilerek bu güne kadar etüt çalışması ve yer tespit komisyonu çalışmaları olumlu sonuçlanmıştır. Bölgenin adının Kilis Polateli Şahinbey Tekstil İhtisas OSB olması Bakanlıkça kararlaştırılmış olup, şu anda jeolojik etüt ve ÇED Raporu hazırlanmaktadır.

  Kurulduğunda ülkemizin en büyük sanayi alanı olacaktır. OSB’ye bağlantılı olarak açılacak Amanos Tüneli ile 80 km mesafe ile İskenderun Körfezi Dörtyol Limanına, 18 km mesafe ile Ortadoğu’ya açılan en büyük kapı Öncüpınar Gümrük Kapısı’na bağlanacak olması Polateli OSB’ye ayrı bir önem kazandırmaktadır. Bölgemizin çılgın projesi olarak adlandırılan OSB kısa zamanda önem ve ivme kazanmıştır. OSB’ye Ülkemiz genelinde büyük ilgi gösterilmiş olup, bu güne kadar 1350 yerli ve yabancı firmanın bölgeden 256 milyon metre kare yer talebi olmuş ve ön müracaatları alınmıştır.      

Son Güncelleme: 23.01.2014 09:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa ısık 2015-04-21 17:46:43

Yapilacak diye hep soylenti var yapimina ne zaman baslanacak

Avatar
mustafa ısık 2015-04-21 17:47:33

Yapilacak diye hep soylenti var yapimina ne zaman baslanacak

Avatar
Mehmet arslan 2017-06-10 02:26:45

Kilis Öncüpınar gümrüğünün batı tarafında 145 000dönüm devletimizin arazisi var kendi arazimiz de var yasak bölge olduğundan sorun yaşıyoruz buralarında kamulaştırılırsa iyiolur gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim