KENDİ GÖBEĞİNİ KENDİ KESİYOR

Liman işletmelerinin büyük çoğunluğunun bulunduğu Kocaeli’de, limanlardaki nitelikli eleman ihtiyacını çözecek bir adım atıldı. Kocaeli Sanayi Odasının da katkılarıyla, Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezinde, denizcilik ve bu alanlara yakın bölümlerde okuyan lise öğrencilerine eğitim verilecek.

KENDİ GÖBEĞİNİ KENDİ KESİYOR

Liman işletmelerinin büyük çoğunluğunun bulunduğu Kocaeli’de, limanlardaki nitelikli eleman ihtiyacını çözecek bir adım atıldı. Kocaeli Sanayi Odasının da katkılarıyla, Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezinde, denizcilik ve bu alanlara yakın bölümlerde okuyan lise öğrencilerine eğitim verilecek.

13 Temmuz 2018 Cuma 12:50
KENDİ GÖBEĞİNİ KENDİ KESİYOR

Haber: Ali ŞAHİN

LİMANCILIK SEKTÖRÜ İÇİN KOLLAR SIVANDI

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Mali Destek Programı çerçevesinde, Kocaeli Sanayi Odası ve Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) iş birliğinde, limancılık sektörü için nitelikli iş gücü yetiştirmek amacıyla hayata geçirilen “Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi” başarı bir projeye ev sahipliği yapacak. Limancılık sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücü temini, Kocaeli Sanayi Odası ve TÜRKLİM arasında imzalanan bir protokol ile çözüme kavuşturulacak. İşsiz ve herhangi bir meslek sahibi olmayan kişiler için limancılık sektöründe kariyer fırsatı sunan proje çerçevesinde; liman işletmeciliğine yönelik teorik ve uygulamalı eğitimler verilecek. Ayrıca, simülasyon eğitimleri ve dil kursları da düzenlenecek.

SİMÜLATÖRLÜ EĞİTİM

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından liman işletmeciliği denizcilik ve bu alanlara yakın dallarda bölümleri olan mesleki ve teknik Anadolu lisesi öğrencileri arasından seçilen öğrencilere limancılık alanında; “mobil vinç operatörlüğü (dökme ambalajlı yükler için eğitim) (MHC) ve lastik tekerlekli saha köprü vinci operatörlüğü (RTG)” olarak sınıflandırılan konularda eğitimler düzenlenecek. Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezinde teorik ve simülatör üzerinde verilecek eğitimlerle ilgili iş birliği protokolü, Koacaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve TÜRKLİM Başkanı İbrahim Dölen ve İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in katılımıyla imzalandı.

YENİ OPERATÖRLER YETİŞECEK

Törende konuşan Vali Aksoy, “Bu, özellikle liman işletmeciliğinde ihtiyaç duyulan vinç operatörünün yetiştirilmesi konusunda sanayi odamızın bünyesinde oluşturulan Mükemmeliyet Merkezinde bu anlamda yürütülecek olan çalışmalarla yeni operatörlerin yetiştirilmesi konusunda karşılıklı bir iş birliği protokolüdür. Yeni insan kaynakları noktasında çalışmalar yapmak adına gerçekleştirilen ortak bir proje ve çalışmadır. Buradan yetişecek insanlar sadece yurt içinde değil, yurt dışında da iş bulabilecek bir konumda olacaklardır. Bu anlamda ben hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

GENİŞ HEDEF KİTLESİ

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve TÜRKLİM Başkanı İbrahim Dölen, imza töreninin ardından Kariyerport Mükemmelliyet Merkezi hakkında basın toplantısı gerçekleştirdi. Kocaeli Sanayi Odasında düzenlenen toplantıya Zeytinoğlu’nun yanı sıra Oda Genel Sekreteri Mehmet Barış Turabi ve TÜRKLİM Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Erdemiz de katıldı. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Zeytinoğlu, merkezimiz açılışının geçtiğimiz yıl ağustos ayında yapıldığını anımsatarak, “Merkezin hedef grupları odamıza kayıtlı işletmelere hizmet sunan 35 liman işletmesi, TÜRKLİM’e kayıtlı 60 liman işletmesiyle birlikte, 59 denizcilik meslek lisesi, 9 fakülte, 13 meslek yüksekokulu ve gelecekte bu sektörde çalışmak isteyen kişilerden oluşuyor. Merkezimizde liman işletmeciliğine yönelik teorik eğitimlerin yanı sıra simülasyon eğitimleri veriyoruz. Eğitimlerimizi dil kursları ile destekliyoruz” dedi.

HEDEF, VİNÇ OPERATÖRÜ İHRACI

Türkiye liman işletmelerinin büyük çoğunluğunun bulunduğu Kocaeli’de bu merkezin mesleksiz gençlerin meslek edinmesine katkı vereceğine dikkat çeken Zeytinoğlu, “Hem Türkiye’de hem de yurt dışına nitelikli liman vinç operatörlerinin ihraç edilmesini hedefliyoruz. Proje sürecinde 30 kişi liman saha istif makinesi operatörü, mobil vinç operatörü, liman vinç operatörü ve liman vinç operatörü eğitimlerinden yararlandı. Proje sonrasında 8 liman personeli eğitim aldı. 30 meslek yüksekokulu öğrencisi eğitim aldı. Elimizde limanlardan gelen 100 adet de eğitim talebi var” diye konuştu.

 “BİZZAT İŞ BULACAĞIZ”

TÜRKLİM Başkanı İbrahim Dölen de “Üniversiteye girememiş ve lisede eğitimi devam eden arkadaşlarımızın yaz aylarını iyi değerlendirmesi gerekiyor. Yüzde 18 daha fazla iş hacminin olduğu bir yıla başlayacağız. Kocaeli gençler için büyük bir olanak. Limancılık sektöründe daha fazla rol alması gerektiğini düşünüyorum ve bu konuda da destek vereceğiz. Başarılı olan öğrencilere iş bulma konusunda da bizzat uğraşacağız. Liman işletmeciliğinde ana bölge Kocaeli olduğu için liman işletmeciliğini de Kocaeli’de açtık. Limanlaşma globalleşen bir sektör. Burada çalışan arkadaşlarımız zaman içinde her yerde kolaylıkla geçebilirler. Liman sektörü yeni gençlere kollarını açmaya hazırlar” dedi.

Son Güncelleme: 13.07.2018 12:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.