KAYSERİ, SAVUNMADA ETKİN ROL İSTİYOR

Kayseri’de düzenlenen çalıştayda, kentin savunma sanayinde çok daha etkin olması için yapılabilecekler ele alındı.

KAYSERİ, SAVUNMADA ETKİN ROL İSTİYOR

Kayseri’de düzenlenen çalıştayda, kentin savunma sanayinde çok daha etkin olması için yapılabilecekler ele alındı.

13 Nisan 2018 Cuma 09:34
KAYSERİ, SAVUNMADA ETKİN ROL İSTİYOR

Erciyes Üniversitesi Erciyes Teknopark, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve ORAN Kalkınma Ajansı iş birliğiyle düzenlenen “Savunma Sanayi Kayseri Çalıştayı”, Kayserili sanayicilere yeni ufuklar açtı. Savunma Sanayi Müsteşarlığından yetkililer, savunma sanayine yönelik üretim yapan firmaların temsilcileri ile savunma sanayiinde üretim potansiyeli olan sanayiciler ve akademisyenlerin katıldığı çalıştay kapsamında, Erciyes Üniversitesi ile Aspilsan Enerji A.Ş. arasında, “Üniversite-Sanayi Ortaklı Ar-Ge Projesi Protokolü“ de imzalandı. Çalıştayda, Kayserili firmalar, savunma sanayinde ağırlıklarını artırabilmek için yol haritası çizdi. Ulusal katılımla gerçekleştirilen çalıştay, savunma sanayinde gerek proje iş birliklerinin, gerekse üniversite-sanayi iş birliğinin geliştirilmesinde önemli görüşmelere ev sahipliği yaptı.

Çalıştaya katılarak bir konuşma yapan Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, savunma sanayinin uluslararası arenada, ülkelerin gücünü belirleyen unsurlardan birisi olduğunu söyledi. Dünya genelinde 1,49 trilyon dolar olan savunma harcamalarının, 2023 yılında 2,5 trilyon dolar olacağını, 521 milyar dolar olan silah ve teçhizat harcamalarının 1,05 trilyon dolar olmasının öngörüldüğünü anlatan Büyüksimitci, Kayseri'de savunma sanayisinin tarihinin 1920'li yıllara dayandığını ifade etti. Büyüksimitci, bugün Kayseri'de tüm uçakların fabrika seviyesi bakım, onarım, revizyon ve modernizasyon işlemlerinin yapıldığını, Kayseri'nin bu alandaki zengin birikiminin, kenti bir sivil havacılık bakım ve onarım merkezi haline rahatlıkla dönüştürebileceğini kaydetti.

KÜMELENME ÇALIŞMASI

Savunma sanayinin hem Türkiye hem de Kayseri için oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Büyüksimitci, Kayseri Sanayi Odası olarak “Savunma Sanayi Kümelenmesi ve İleri Teknolojiler Mükemmeliyet Merkezi”ne yönelik firmalardan ön başvuru aldıklarını ve yapacakları çalışmalara temel oluşturmak üzere ihtiyaç araştırma anketi yaptıklarını söyledi. Birlikte hareket ederlerse, savunma sanayinde Kayseri'nin adından bahsettirebileceklerini dile getiren Başkan, “Firmaların tek tek küçük sermayelerle iş yapma devrinin artık bittiğini biliyoruz. Birlikte ve beraber hareket edersek, başarıyı yakalayabiliriz. Devletimiz belli konularda kümelenmeye çok ciddi destek veriyor. Bu desteklerden faydalanarak, bu ülkeye daha fazla katkı sağlamanın peşinde olmalıyız” şeklinde konuştu.

GELENEKSELDEN TEKNOLOJİ TABANLI SANAYİYE

Toplantıda konuşan Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) Motor ve Güç Aktarma Sistemleri Daire Başkanı Dr. Ata Şenlikçi, Kayseri’nin elektrikli sistemler üzerine projeler geliştirmesi gerektiğin belirterek, "Burada çok güzel kuluçka firmaları var. Bunları yavaş yavaş büyütelim istiyoruz. Sanayide burası ilk 3-5’te olmalı, bunu hak eden özelliğe sahip bir şehir” dedi.

SSM İnsansız ve Akıllı Sistemler Daire Başkanı Gökhan Uçar, yere sağlam basabilmek için enstitü ve üniversitelerin işin içinde olmasının şart olduğunu söyledi.

ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Ahmet Emin Kilci, amaçlarının firmaların daha hızlı ve etkin bir şekilde savunma sanayinde yer alması olduğunu kaydetti.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Muhammet Güven, Kayseri’deki geleneksel sanayi anlayışını teknoloji tabanlı sanayiye dönüştürmek için çalıştıklarını söyledi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de savunma sanayinde Kayseri’nin çok önemli bir yerde olmasının şart olduğunu kaydetti.

Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan ise savunma sanayi kümelenmesi ve ileri teknolojiler mükemmeliyet merkezi için başvuruları aldıklarını belirterek, “Kayseri OSB firmalarını OSB öncülüğünde bir araya getirerek detaylı bir dosya hazırlıyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.