KADINLAR, SANAYİNİN SİZE İHTİYACI VAR!

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) ve İzmir Ticaret Odası iş birliği ile düzenlenen “Ticarette Kadının Yeri” etkinliğinde kadınların sanayi ve ticaret hayatında sürekli atılım içerisinde olması gerektiği vurgulandı.

KADINLAR, SANAYİNİN SİZE İHTİYACI VAR!

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) ve İzmir Ticaret Odası iş birliği ile düzenlenen “Ticarette Kadının Yeri” etkinliğinde kadınların sanayi ve ticaret hayatında sürekli atılım içerisinde olması gerektiği vurgulandı.

11 Mart 2019 Pazartesi 08:37
KADINLAR, SANAYİNİN SİZE İHTİYACI VAR!

“SANAYİ VE TİCARETTE ÖNDE OLUN”

İzmir Ticaret Odasında Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) katkısıyla “Ticarette Kadının Yeri” toplantısı, kadınların iş hayatında tutunmalarını kolaylaştırma yönünde çözüm önerileri geliştirdi. Toplantının açılış konuşmalarını İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilhan Antitoros yaptı. Toplantıda kadınların siyaset ve ekonomi dünyasında daha talepkâr olması gerektiği ön plana çıktı.

EŞİT ÜCRET EŞİĞİ BİLE AŞILAMADI

EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilhan Antitoros, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vurgusunda bulunarak, kadına dair farkındalığın artırılmasının önemine değindi. 1857 yılından bu yana 162 yıl geçtiğini ancak kadınla erkeğin haklar açısından eşit olduğu günlere hala ulaşamadıklarına dikkat çeken Antitoros, “Bugün kadın erkek eşitliği mücadelesi hala sürüyor. Bu yalnızca kadınların eşit çalışma koşullarında çalışmaları veya eşit ücret almalarında değil, eğitimde, siyasette, temsilde, sosyal alanlarda, sivil toplumun her alanında eşit haklara sahip olmada ve temsil edilmede de geçerlidir. Ancak maalesef tüm çabalara rağmen hakların en kutsalı olan yaşam ve beden bütünlüğünü koruma hakkını kullanırken bile kadınlara eşit muamele yapılmıyor” dedi.

ATIL KALMAMALI

EGİKAD’ı 2008 yılında kurarken en önemli amaçlarının iş dünyasında, ticarette, sanayide çalışan söz sahibi kadınların var olduğunu göstermek ve bu kadınların topluma rol model olmalarını sağlamak olduğunu belirten Antitoros, “İş insanından, işçisine, eğitimcisinden, girişimcisine, öğrencisine kadar tüm kadınların hem iş hayatına hem de ekonomiye katkıları son derece önemli. Hali hazırda iş gücüne katkısı olmayan 20 milyon kadın evde oturmaktadır. Son verilere göre Türkiye’de kadının iş hayatına katılım oranı yüzde 30-35 bandındadır. Bu rakamlar bizim gibi gelişmekte olan bir ülkenin ihtiyaç duyduğu iş gücünü atıl bırakması demektir. Kadının siyasette, meslek örgütü ve kuruluşlarında temsili de maalesef ülkemizde zayıf. Kadınların özellikle oda ve borsalarda daha aktif olmaları, kendilerine siyasette yol açmaları gerekiyor” diye konuştu.

ÖZGENER: ÇEKİNMEYİN

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise, cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Dünyada her şey kadının eseridir” sözüyle de belirttiği gibi kadının değerini anlamak ve anlatmak için bir günün yetmeyeceğini vurguladı. Özgener, bugün kadınlarımızın adalet ve eşitlik yolunda yaşadıkları zorluklar ve bu zorlukları aşmakta gösterdikleri çabaları burada konuşmak için bir araya geldiklerini ifade etti. Kadınların her alanda varlık mücadelesi verdiğini belirten Özgener, “Kadınların önü açılmalı ancak kadınlar da daha fazla sorumluluk almalı, talep etmeli” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından “Tarihten Bugüne Ticaret Hayatında Türk Kadını” konulu bir oturum yapıldı. Oturumun başkanlığını Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Meltem Onay yaparken, Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri’nden Tülin Akın kendi “Sosyal Girişimcilik Yolculuğu’nu” anlattı. Celal Bayar Üniversitesi’nden Prof. Hatice Palaz Erdemir ise “Tarihte İş ve Kadın” temalı bir sunum gerçekleştirdi.

“ŞARTLANMIŞLIK” KADER DEĞİL

EGİKAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı aynı zamanda EBSO Meclis Başkan Vekili Işın Yılmaz ise “Oda ve Borsalarda Kadının Yeri” konulu bir konuşma yaptı.

Kadın Girişimciler Kurulu’nun 2007 yılında kurulmasıyla kadınların oda ve borsalara girmeye başladığını söyleyen Yılmaz, aynı dönemde iş kadın derneklerinin de kurulumunun arttığını söyledi. EGİKAD’ın da bu dönemde kurulduğunu söyleyen Yılmaz, “2009 seçimlerinde oda ve borsalara yüksek bir kadın girişi oldu. Bir kıvılcıma ihtiyaç vardı ve bu kıvılcımla iş kadınları örgütlendiler, dernekler kurdular ve oda ve borsalara girdiler” dedi. Kadınların oda ve borsalara girmelerinin yine de kolay olmadığını söyleyen Yılmaz, “2013 yılında ikinci kez EBSO meclisine girdiğimde meclis başkan vekili oldum ve ilk kez bir kadın 60 yıllık meclisi yönetti. Bu önemli bir eşikti. Ancak hala sayımız oda ve borsalarda çok düşük” dedi. Yapılan araştırmalarda kadınların kendi şartlanmışlığıyla yöneticiliği hedefine koymamasının temel problemlerden biri olduğunu söyleyen Yılmaz, “Aile içindeki yetişme tarzı bunda etkili. Burada kadınların da kabahati var. Kendimizi o makamlara yakıştıramıyoruz, bunu kırmamız gerekiyor. Her yere aday olun, talep edin, ısrar edin” diye konuştu.

İKİNCİ OTURUM DİJİTALLEŞME VE KADIN

Toplantının ikinci oturumunda ise Dijitalleşmenin İş Hayatında Kadına Getirdiği Avantaj ve Dezavantajlarla Sürdürebilirlik konusu işlendi. İkinci oturumun başkanlığını yine Prof. Meltem Onay yaparken, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Aylin Göztaş “Dijital Yol Haritamız” konusunu işlerken, Eskiz Mimarlık’dan Prof. Özlem Erdoğdu Erkarslan “Endüstri 4.0 ve Otomatizasyon Etkisi ile Kadın İstihdamında Gelecek Projeksiyonu” isimli sunumunu gerçekleştirdi. Sürdürülebilirlik Analisti Müge Nurgun ise “Endüstri 4.0, Sürdürülebilir Kalkınma Çerçevesinde Kadınlar için Fırsat ve Riskler” konulu bir konuşma yaptı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.