İSTİŞARE EDECEK VE DESTEKLEYECEK

Yaklaşık 700 üyesi bulunan Eskişehir Sanayi Odası, üyelerinin zor günleri atlatabilmesi için birbiri ardına proje üretiyor. Yapı malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren firmalara 1 milyon dolarlık destek sağlayacak olan Oda, kent sanayisini geleceğe taşımak için de Yüksek İstişare Kurulu oluşturdu.

İSTİŞARE EDECEK VE DESTEKLEYECEK

Yaklaşık 700 üyesi bulunan Eskişehir Sanayi Odası, üyelerinin zor günleri atlatabilmesi için birbiri ardına proje üretiyor. Yapı malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren firmalara 1 milyon dolarlık destek sağlayacak olan Oda, kent sanayisini geleceğe taşımak için de Yüksek İstişare Kurulu oluşturdu.

12 Eylül 2018 Çarşamba 08:00
İSTİŞARE EDECEK VE DESTEKLEYECEK

İl ve bölge sanayicisinin sorunlarıyla ilgili çözüm önerileri sunan, sanayileşmenin önemi konusundaki çalışmalarıyla Türkiye’nin öncü odalarından biri haline gelen Eskişehir Sanayi Odası (ESO), üyelerine yönelik önemli projeler geliştirmeye devam ediyor. Oda, yapı malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren üyelerine, danışmanlıktan eğitime, kapasite artırımından ticaret heyeti organizasyonlarına kadar 3 yılda 1 milyon dolar proje desteği sağlayacak. Projesi kapsamında bakanlık tarafından katılımcı firmalara yüzde 75 oranında hibe sağlanacak. Eskişehir Sanayi Odası ayrıca, şehrin sanayisini ortak akılla ve vizyoner anlayışla geleceğe taşımak için “Yüksek İstişare Kurulu” oluşturdu.

3 UR-GE PROJESİ SIRADA

Hayata geçirilecek projeyle ilgili bilgi veren Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Eskişehir Yapı Malzemeleri Sektöründe Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi” ile önemli adımlar attıklarını, bunun kentteki ihracat seferberliğinin önemli aşamalarından biri olduğunu söyledi. İlk günden bu yana Eskişehir sanayisini ihracat ile büyüteceklerini söylediklerini anımsatan Kesikbaş,  Eskişehir ihracatının artırılması adına özel faaliyetlerin Oda tarafından tasarlanacağına dikkat çekti. Kesikbaş, projenin Ticaret Bakanlığının Ur-Ge Destek Programı kapsamında yapılacağını ve yine farklı alanlarda 3 Ur-Ge Projesinin de çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

HİÇ İHRACAT YAPMAYANA ÖNCELİK

Kısa bir süre içinde uygulamaya geçirilecek proje ile yapı malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren katılımcı firmaların arasında bugüne kadar hiç ihracat yapmamış olanların ihracata başlayacaklarını ifade eden Kesikbaş, “İhracatçı firmalarımız ise ihracat kapasitelerini artırılarak ekonomiye daha çok katkıda bulunacaklar. Eskişehir’de yapı malzemeleri sektöründe iş birliğinin ve ihracat kabiliyetlerinin geliştirilmesinin yanı sıra, yeni ve katma değerli ürünlere geçiş de projenin ana amaçları arasında yer almakta” dedi.

1 MİLYON DOLAR

Başkan Kesikbaş, Odanın projesi dâhilinde bakanlık tarafından katılımcı firmalara yüzde 75 oranında hibe sağlanacağını söyledi. Destek kapsamında ihtiyaç analizleri, eğitimler, yurt dışı pazarlama faaliyetleri, ticaret ve alım heyetleri, özel danışmanlık gibi birçok destek kaleminin sanayicilere sunulacağını dile getiren Kesikbaş, “Proje kapsamında firmalarımıza sunulacak eğitim, danışmanlık ve yurt dışı organizasyon hizmetleriyle sektördeki firmaların toplam ihracat tutarlarının, ihraç edilen ürünlerin çeşitliğinin ve katma değerinin en az yüzde 10 oranında artırılması hedefleniyor. Üç yıl boyunca uygulanacak olan projenin bütçesinin ise 1 milyon doları aşması bekleniyor. Projenin koordinatörlüğünü ise ESO Genel Sekreter Yardımcısı İsmail Öztürk yapacak” diye konuştu.

DÜNYAYA AÇILAN SEKTÖR

Türkiye’nin 2023 yılı hedefi olan 500 milyar dolar ihracat planında yapı malzemeleri sektörünün önemli bir paya sahip olacağının vurgulayan ESO Başkanı Kesikbaş, özellikle inşaat sektöründe ciddi bir gelişim kaydeden Türkiye’nin elde ettiği üretim kabiliyetini dünyanın farklı lokasyonlarında da kullanabileceğini işaret etti. Kesikbaş, Eskişehir sanayisini geliştirme yaklaşımıyla projelerini hazırladıklarını hatırlatarak, “Odamızın projesi, yapı malzemeleri sektörü içinde birbirini tamamlayan ürünler üreten üyelerimizi bir araya getirecek. Bütüncül bir kümelenme yaklaşımıyla projemiz hem bölgemizin hem de ülkemizin ihracat performansına katkıda bulunulacak” dedi.

YÜKSEK İSTİŞARE KURULU OLUŞTURULDU

Öte yandan Eskişehir Sanayi Odası, şehrin sanayisini ortak akılla ve vizyoner anlayışla geleceğe taşımak için “Yüksek İstişare Kurulu” oluşturdu. Kurulla ilgili de bilgi veren Başkan Kesikbaş, “Her zaman söylediğimiz gibi birinci önceliğimiz hep Eskişehir ve sanayisi oldu. Ortak akılla gerçekleştireceğimiz makro projelerimiz için adımlar atmaya devam ediyoruz.  Sanayimizin önemli üreticilerini aynı masa etrafında buluşturmak amacıyla oluşturduğumuz Yüksek İstişare Kurulumuz da hedeflerimize çok daha güçlü ve kararlıkla ilerlememize ışık tutacak” değerlendirmesini yaptı.

18 DENEYİMLİ İSİM KURULDA

Eskişehir Sanayi Odasının yönetim kuruluyla, meclisiyle, komiteleri ve konseyleriyle birlikte yüksek katma değer üreten bir sanayiyi oluşturmak için çalıştığının altını çizen Başkan, “Ekonomimizin zor bir sınav geçirdiği şu günlerde birlik ve beraberliğe her şeyden çok ihtiyacımız var. Moral bozmadan ihracatı artırmak, şehrimiz sanayisini ileri taşımak için çözümler arıyoruz. Bu kapsamda Yüksek İstişare Kurulumuzu da oluşturduk. Birbirinden tecrübeli ve başarılı isimlerden oluşan ESO Yüksek İstişare Kurulumuzun kıymetli üyelerine yapacakları çalışmalar için şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Kesikbaş, ESO Yüksek İstişare Kurulunun 18 kişiden oluşacağını açıklayarak, “Yüksek İstişare Kurulumuzda sanayimiz için önemli olan görüş ve önerileri değerlendireceğiz” açıklamasını yaptı. 

ESO YÜKSEK İSTİŞARE KURULU

Celalettin Kesikbaş Başkanlığındaki ESO Yüksek İstişare Kurulu şu isimlerden oluştu:

Cemalettin Sarar,  Ali Korkmaz, Ekrem Bulur, Ertuğrul Tezgören, Can Mutlu, Fatih Erkut, Selim Öğütür, Güven Terzioğlu, Mahir Sevinçli, Mehmet Akif Çağlayan, Mehmet N. Çengelli, Mehmet Raif Ziya, Mesut Yurtcan, Mustafa Işık, Mustafa Ünal, Recai Yardımcı, Volkan Şahlan ve Zeki Ertan.

Son Güncelleme: 11.09.2018 17:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.