İŞTE EKONOMİYE YÖN VERECEK İSİMLER!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile 9 Cumhurbaşkanlığı politikalar kuruluna çeşitli isimler atandı. Kurullar arasında en çok dikkat çeken ise Ekonomi Politikaları Kurulu oldu.

İŞTE EKONOMİYE YÖN VERECEK İSİMLER!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile 9 Cumhurbaşkanlığı politikalar kuruluna çeşitli isimler atandı. Kurullar arasında en çok dikkat çeken ise Ekonomi Politikaları Kurulu oldu.

09 Ekim 2018 Salı 11:29
İŞTE EKONOMİYE YÖN VERECEK İSİMLER!

Haber: Fatih AĞARMAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Politika Kurullarına yapılan atamalar Resmi Gazete'de yer aldı. Cumhurbaşkanı kararıyla, Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki 9 ayrı kurula 76 isim atandı. Kurullar arasında sanayi camiasını yakından Ekonomi Politikaları Kuruluna atananlar arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanları Cemil Ertem ve Yiğit Bulut yer aldığı görülüyor. Ayrıca Ekonomi Eski Bakanı Nihat Zeybekci de ekonomi kurulunda yer aldı.

Türkiye ekonomisinin yaşadığı zorlu günlerde önemli görevler alacak olan Ekonomi Politikalar Kuruluna çok önemli isimler atandı. Böylece ekonomiye verilen önem, atamalarda da belli edildi. Özelikle eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin kurulda yer alacak olması dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanları Cemil Ertem ve Yiğit Bulut'un da kurulda yer alması gözlerden kaçmadı. Ekonomi Politikalar Kurulunda Gülsüm Azeri, Hakan Yurdakul, Doç. Dr. Hatice Karahan, Korkmaz Karaca, Mehmet Ali Akben, Meltem Taylan Aydın, Nihat Zeybekci, Prof. Dr. Servet Bayındır ve Yiğit Bulut yer aldı.

İşte Ekonomi Politikalar Kurulunda yer alan isimlerin kim oldukları:

 DR. CEMİL RAGIP ERTEM KİMDİR?

Cemil Ertem, üniversite eğitimini Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını ise finans ve iktisat alanlarında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi- Sosyal Bilimler Enstitüsünde yaptı. İktisat ve siyaset konusunda uzun yıllardır çeşitli dergi ve gazetelerde yazan Cemil Ertem, Nokta ve Forbes dergilerinde köşe yazarlığından sonra Taraf gazetesinde, ekonomi-politik yazıları yazdı. ATV Ana Haberde ekonomi ve siyaset editörlüğü görevini yürüttü. İstanbul Üniversitesinde öğretim görevlisi olan Cemil Ragıp Ertem Finans ve İşletme dersleri vermekte, Star gazetesinde köşe yazarlığı yapıyor. Bilgi ekonomisi, ekonomi-politik, alternatif büyüme ve para teorileri alanında çalışan Ertem 2011 yılı MÜSİAD en iyi ekonomi yazarı ödülünü aldı. TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) yönetim kurulu danışmanı olarak görev yaptı. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olarak da görev yapıyor.

GÜLSÜM AZERİ KİMDİR?

Kariyerinin önemli bir bölümünde düz cam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve kimyasallar sektöründe Türkiye’nin büyük sanayi firması Şişecam’ın (Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.) üst yönetiminde görev alan Gülsüm Azeri, 1994-1998 yılları arasında Şişecam Kimyasallar Grup Başkanlığı, 1999-2007 yılları arasında Şişecam Cam Ev Eşyası Grup Başkanlığı, 2007-2011 yılları arasında Düzcam Grup Başkanlığı görevlerinde bulundu. Aynı zamanda 1994-2011 yılları arasında Şişecam İcra Komitesi üyeliğini de sürdürdü. Azeri, Şişecam’daki kariyeri boyunca 160 ülkeye ihracat yapmış; Türkiye, Bulgaristan, Rusya ve Mısır’da büyük ölçekli 15 üretim tesisinin yapımını başlatmış ve sonuçlandırdı. Fransa, İtalya, Belçika ve ABD’de ise alanlarında lider firmalarla iş ortaklıkları yapmıştır. Halen OMV Petrol Ofisi A.Ş. ve OMV Gaz ve Enerji Holding A.Ş.’nin CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi, aynı zamanda OMV Petrol Ofisi Holding A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı.

DOÇ.DR HATİCE KARAHAN KİMDİR?

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde İktisat yüksek lisans eğitimini tamamlayarak doktora çalışmalarını yapmak üzere ABD’ye gitti. 2006 yılında Ekonomi doktorasını tamamladığı Syracuse University’de ekonomi dersleri vermenin yanı sıra, Center for Policy Research bünyesinde araştırmacı olarak çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ders verdi, TÜBİTAK’ta danışmanlık görevi üstlendi. 2014 yılında makroekonomi alanında doçentlik unvanı almaya hak kazandı. TİM, MÜSİAD, İSO ve DEİK gibi iş dünyasının çeşitli kuruluşlarına ekonomi danışmanlığı yapan Karahan, 2015 yılından bu yana İstanbul Medipol Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü’nün kurucu başkanlığını yapıyor. Karahan ayrıca SETA’da ekonomi araştırmaları yürütmekte olup Yeni Şafak Gazetesi’nde düzenli olarak ekonomi yazıları kaleme alıyor. Karahan’ın ekonomik değerlendirmeleri, Roubini’s Economonitor, Dünya Gazetesi ve Derin Ekonomi gibi çeşitli yayın platformlarında da yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomiden sorumlu başdanışmanı olarak görev yapıyor.

KORKMAZ KARACA KİMDİR?

Üniversite eğitimine Uludağ Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi alanında başlayan Karaca yüksek tahsilini ABD’de iş idaresi eğitimi ile son verdi Karaca, Halen uluslararası bir firma olan ‘Gübre, Hurda ve Doğalgaz’ sektöründe faaliyet gösteren ‘Indagro Group’ Türkiye Temsilciliğini yürüttü. Karaca aynı zamanda 2007 yılında kurduğu ‘Karaca Danışmanlık A.SF ile bir çok kamu ve özel sektör kuruluşuna yönetim danışmanlığı hizmeti veriyor. 

MEHMET ALİ AKBEN KİMDİR?

.Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 1980-1984 yılları arasında çeşitli özel sektör şirketlerinde muhasebe müdürü olarak görev yaptı. 1985-1986 yıllarında Cankurtaran Holding’de Muhasebe Müdür Yardımcısı görevini üstlendi. 1986-1989 döneminde Faisal Finans Kurumu’nda Muhasebe Şefliği görevini yürüten Mehmet Ali Akben, 1989-1999 yılları arasında Kuveyt Türk Evkaf Finans Kurumu Mali İşler Müdürü olarak görev yaptı. 1999 yılından itibaren Anadolu Finans Kurumu Genel Müdür Yardımcılığı’nı üstlenen Akben, 2006 yılından 2011 yılına kadar Türkiye Finans Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmüştü. 2012 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Kurul üyeliğine atandı. 15 Mayıs 2015 tarihi itibariyle BDDK Başkanlığına atandı. 

NİHAT ZEYBEKCİ KİMDİR?

Profesyonel iş yaşamına İstanbul’da özel sektörde başladı. Denizli'de bir tekstil firmasının ihracat müdürlüğünü yaptı, 1994 senesindeyse Turkuaz Tekstil'i kurdu.Denizli Sanayi Odası Meslek Grubu Üyeliğinde bulunan Zeybekci, Denizci Platform Sözcülüğü görevini üstlendi ve iki dönem Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığını yürüttü. Siyasete 2004 senesinde atılan Zeybekci, AK Parti Denizli Milletvekili olarak meclise girdi.  AK Parti MKYK üyesi olan Zeybekci, Türkiye Büyük Millet Meclisi Enerji Komisyonu Başkanlığı yaptı. 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması'nın ardından 26 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirilen kabine değişikliği ile Ekonomi Bakanlığı görevine atandı. Ayrıca Nihat Zeybekci, 2004-2011 yılları arasında Denizli Belediye Başkanlığı görevini yerine getirdi. 24. 25. ve 26. dönem Denizli Milletvekili olan Zeybekci, Mustafa Elitaş'ın kısa süreli Ekonomi Bakanlığı'ndan sonra 24 Mayıs 2016 tarihinde tekrar Ekonomi Bakanı olarak atandı.

PROF. DR. SERVET BAYINDIR KİMDİR?

1993’te M.Ü. İlâhiyat Fakültesini, 2005 yılında A.Ü. İktisat Fakültesini bitirdi. M.Ü.S.B.E’de “Özel Finans Kurumlarının İslâm hukuku Yönünden Değerlendirilmesi” adlı teziyle Yüksek Lisansını  “Faizsiz Bankacılık İşlemlerinin İslâm Fıkhı’ndaki Yeri” adlı teziyle Doktorasını tamamladı. Malezya’da, INCEIF adlı enstitüde Certificate of Islamic Finance (CIFP) programını tamamladı. İslam Hukuku Penceresinden Vadeli İşlem Sözleşmeleri adlı çalışmasıyla Doçentlik, İslam Hukuku Açısından Para ve Sermaye Piyasası İşlemleri adlı teziyle Profesör unvanını aldı . T.K.B.B.’nin düzenlediği “Katılım Bankacılığının Finans Sektörüne Getirdiği Yenilik ve Açılımlar” konulu Proje Yarışması’nda Birinci Derecede Mansiyon Ödülü ile ödüllendirildi. Servet Bayındır, halen Prof. Dr. unvanıyla İ.Ü. İlahiyat Fakültesinde İslam İktisadı ve Finansı Anabilim Dalı başkanı olarak görev yaptı.

YİĞİT BULUT KİMDİR?

Kanal 6, Kanal E, CNN Türk'te ekonomi yorumculuğu ve Radikal, Vatan ve Referans gazetelerinde köşe yazarlığı da yapan Yiğit Bulut, Star Gazetesi'nde de köşe yazarlığı yaptı. CNN Türk'te Parametre ve Finans Analiz programlarının yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı. Doğuş Üniversitesi'nde bir dönem öğretim görevlisi olarak çalışmıştı. 2009'da Habertürk TV'de "Sansürsüz" adlı tartışma programını başlattı. 2010'da getirildiği Habertürk TV Genel Yayın Yönetmenliği görevine, 3 Ocak 2012 tarihinde Ciner Medya Grubu tarafından son verildi.Aynı zamanda Gazete Habertürk'teki köşesinden yayınladığı yazıları da sona ermiş oldu. Bir süre sonra Star Medya Grubu ile anlaştı ve 1 yılı aşkın bir süredir 24 TV Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdüren Yiğit Bulut , 13 Temmuz 2013 tarihinde yeni görevi nedeni ile bu görevinden ayrıldı. Yiğit Bulut, 2013 yılının Temmuz ayında Başbakanlık Başdanışmanlığı'na atanmıştır. 30 Ağustos 2014 tarihinde ise Cumhurbaşkanlığı başdanışmanlığına getirildi.

MELTEM TAYLAN AYDIN KİMDİR ?

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme bölümünden mezun olan Meltem Taylan Aydın, Lisansüstü çalışmalarını ekonomi alanında gelişmekte olan ülkelerde makroekonomik performans analizi ve davranışsal ekonomi konularında yaptı. Meltem Taylan Aydın, 2008 yılında ise Başbakanlık Müşavirliğine  atandı. 2014 yılında Harvard Üniversitesi Yükselen Liderler programına kabul edilen Meltem Taylan Aydın, Harvard Extension School’da İşletme yüksek lisans programına devam ediyor. Halen Cumhurbaşkanı Danışmanı olarak görev yapan Meltem Taylan Aydın, Haziran 2017 tarihinde Halkbank Yönetim Kurulu Üyeliğine atandı.

HAKAN YURDAKUL KİMDİR?

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Başkanı olarak görev yaptı.


 

Son Güncelleme: 09.10.2018 12:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.