banner110

ISLAH OSB ölü doğuyor

Sanayi Bakanlığı, Islah OSB’lerin kurulabilmesi için hazırladığı yönetmelik taslağına öyle şartlar koydu ki; Türkiye’nin her hangi bir yerine ‘Islah OSB’ kurmayı neredeyse imkansız hale getirdi.

ISLAH OSB ölü doğuyor

Sanayi Bakanlığı, Islah OSB’lerin kurulabilmesi için hazırladığı yönetmelik taslağına öyle şartlar koydu ki; Türkiye’nin her hangi bir yerine ‘Islah OSB’ kurmayı neredeyse imkansız hale getirdi.

16 Mayıs 2011 Pazartesi 10:46
ISLAH OSB ölü doğuyor

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın sanayi kuru­luşların yoğun olduğu alanları ‘Islah OSB’ ilan etmek için hazırladığı yönetmelik taslağı hayal kırıklığına sebep oldu. Çarpık sanayi ıslah etmek için hazırlanan Islah OSB yasasının aksine Sanayi Bakanlığı’nın yeni yayımladığı yönetmelik taslağıyla adeta Türkiye’nin her hangi bir bölgesine ‘Islah OSB’lerin kurul­masını istemiyor.
 
TAM MUVAFAKAT MÜMKÜNDEĞİL
 
İlgili kurumlarına görüşüne sunulan yönetmelik taslağına göre Islah OSB olarak düşünülen bölgede yüzde yüz muva­fakat şartı aranıyor. Bu kriter Islah OSB’lerin kurulabilmesi­nin önündeki en büyük engel olarak öne çıkarken, bu kriteri yerine getirmek neredeyse imkansız görünüyor.
 
YÜZDE 8’LİK ORTAK ALANFAZLA
 
Yönetmelik taslağındaki bir diğer kriter; Islah OSB olarak düşünülen bölgenin en az yüzde 8’nin OSB ortak kullanım alanlarına ayrılabilecek nitelikte olması şartı. Islah OSB ilan edilmesi gereken yoğun sanayi bölgelerinde bu kriteri sağla­yabilmek son derece zor görünüyor.
 
MER’İPLANAGÖRE YAPILAŞMA!
 
Yönetmelik taslağında ayrıca Islah OSB ilan edilmesi düşü­nülen bölgedeki sanayi parsellerinin ayrık nizamda ve mer’i plana göre yapılaşma şartı da aranıyor. Bunun yanı sıra öne­rilen Islah OSB alanında bulunan toplam sanayi parsellerinin en az yüzde 75’inde üretim veya inşaata başlanmış olması gerekiyor. Sadece bu iki kriter bile Islah OSB kurulmasını zorlaştırıyor.
 
ŞARTLARAGÖRE ZAMANÇOK KISA
 
Yönetmelik taslağındaki kriterler göz önünde bulundurul­duğunda sanayi kuruluşlarını yoğun olduğu Türkiye’nin her hangi bölgesini Islah OSB ilan etmek neredeyse imkansız gibi görünüyor. Bunun yanı sıra müracaat süresinin bu kriter­lere bir yıl gibi kısa tutulması yönetmelik taslağını tekrardan gözden geçirilmesi kaçınılmaz kılıyor.
Anahtar Kelimeler:
ISLAH OSB ölü Doğuyor
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.