İŞ GÜVENLİĞİNDE DOĞRU ADRES

Sektörün referans kadroIarıyla, iş sağlığı ve iş güvenliği alanlarında Ankara’nın en güvenilir firmalarından Hema OSGB, firmaların faaliyetleri esnasında ortaya çıkabilecek tehlikeleri yasal mevzuatlar çerçevesinde en aza indirgiyor.

İŞ GÜVENLİĞİNDE DOĞRU ADRES

Sektörün referans kadroIarıyla, iş sağlığı ve iş güvenliği alanlarında Ankara’nın en güvenilir firmalarından Hema OSGB, firmaların faaliyetleri esnasında ortaya çıkabilecek tehlikeleri yasal mevzuatlar çerçevesinde en aza indirgiyor.

10 Ekim 2019 Perşembe 09:20
İŞ GÜVENLİĞİNDE DOĞRU ADRES

Yasal bir zorunluluk olarak işverenlerin karşısına çıkan Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB), özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfına giren işletmelerin ve OSB firmalarının imdadına yetişti. En az bir işyeri hekimi ile iş yerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip en az bir iş güvenliği uzmanı istihdam edemeyen iş yerleri, mevzuatın gerektirdiği şartları OSGB’ler aracılığıyla yerine getiriyor. OSGB’ler periyodik kontrollerle, işin aksamadan, sağlık problemlerine sebep olmadan gerçekleştirilmesi, en önemli de iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesi noktasında görev yapıyor. Uzman personeliyle birlikte iş sağlığı ve güvenliği alanında kaliteli hizmet vermeyi ve olası iş kazalarını önlemeyi amaçlayan Hema Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB), hem işletmelerin hem de OSB’lerdeki endüstri kuruluşlarının radarına girdi. Sanayi Gazetesine konuşan Hema OSGB Kurucusu Emine Akın Kaya, “Hema OSGB olarak müşterilerimizde risk analizleri yaparak haftalık periyotlar çerçevesinde yapmış olduğumuz ziyaretlerle alınması gereken tedbirleri takip ediyor ve gerçekleşmesini sağlıyoruz” dedi.

PRESTİJ  VE MARKA DEĞERİ İÇİN ÖNEMLİ

OSGB’nin sanayi için önemi nedir, tanımlayabilir misiniz?

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB),  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, iş yerlerine iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini vermek üzere kurulmuş, mevzuatın gerektirdiği fiziki ve tıbbi donanıma sahip, iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin (işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin) oluşturduğu özel kuruluşlar” şeklinde tanımlanıyor. OSGB’ler tüm sektörlerde olduğu gibi sanayi sektörleri için de önemli. Örneğin, iş yerinde alınmayan tedbirlerden oluşacak olan bir yangında hem iş yeri sahibi ciddi anlamda zarar görecek hem de yangın sırasında olası yaralanma ve ölümler manevi açıdan da işyerinde çalışanları ve aileleri ile birlikte geniş bir toplumsal kitleyi etkileyecektir. Oluşacak kazalar aynı zamanda firmanın prestij ve marka değerinde kayıplara neden olacaktır. Bu neden iş sağlığı ve güvenliği bütün sektörlerde olduğu gibi sanayi sektörü için de son derece önemli.

İŞLETME KÖRLÜĞÜNÜ ORTADAN KALDIRIYOR

OSGB hizmet almanın en önemli avantajlarından bahseder misiniz?

İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, diğer sağlık personeli gibi iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili hizmetleri ayrı kişi ve kurumlardan almak yerine tek noktadan hizmet almak, firmanın bu konu ile ilgili İK süreci ortadan kaldırır. İşletmelerin OSGB ile yaptığı anlaşma dâhilinde, iş yerinde bulundurma zorunluluğu olan iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli istihdamının neden olduğu SGK prim ve maaş ödemeleri, ihbar ve kıdem tazminatları gibi sorumluluklardan firmalar kurtulmuş olur. OSGB hizmeti karşılığı verilen fatura gider olarak gösterilir. “İşletme körlüğü” ortadan kaldırılarak, deneyimli bir kadro tarafından eksikler ve gereklilikler rapor halinde sunulur. İş sağlığı ve güvenliği çalışmaları ile ilgili izlenmesi gereken yol, OSGB tarafından belirlenir. Daha önceden yapılmış tüm yanlış uygulamaların düzeltilmesi de OSGB’nin sorumluluğu arasındadır.

ALANINDA UZMAN KADRO

Bizlere Hema OSGB’yi tanıtabilir misiniz? Sektöre girişiniz nasıl oldu?

Sektör ile ilgili ilk tanışmam 2012 yılında gerçekleşti. Daha önce çalıştığım şirketlerde kalite uzmanı olarak çalışmalar yürütmüştüm. Bu nedenle kalite ve kontrol ile ilgili sistemler her zaman ilgimi ve dikkatimi çekmiştir. Daha sonra iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak eğitimleri alarak C sınıfı uzman olarak mesleğe başladım. Daha sonra çalışmış olduğum şirkette önce B sınıfı uzman oldum, daha sonra bulunduğum şirkette iş sağlığı ve güvenliği konusunda koordinatör olarak görev aldım. Daha sonra ise 2017 yılında ise Hema OSGB’yi kurarak sektörde hizmet vermeye başladım. Hema OSGB, o tarihten beri uzman kadrosuyla birlikte sektörde hizmet vermeye devam ediyor.

A’DAN Z’YE HER KONU

Endüstri firmaları sizleri hangi yönünüzden ötürü tercih ediyor?

Müşterilerimize OSGB kapsamında,  iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri, A,B,C sınıfı uzman görevlendirme, işyeri hekimliği ve sağlık personeli görevlendirmeleri, sağlık taramaları ve muayeneler, İSG kurullarının oluşturulması, iş yerlerindeki çalışma ortamları ve çalışma makineleri ile ilgili risklerin belirlenmesi, tehlike bildirimleri, risk analizleri, acil durum eylem planlarının ve ekiplerinin oluşturulması, çalışan eğitimleri, periyodik kontroller, patlamadan korunma dokumanı hazırlaması gibi konularda hizmet sunuyoruz.

RİSKLER BELİRLENİYOR

Riskleri engellemek için nasıl bir yol izliyorsunuz? KOBİ’lere benimsetmeye çalıştığınız İSG, sağlık ve güvenlik parametreleri nelerdir?

İlk yapılması gereken şey risklerin neler olduğudur. İş yerlerindeki riskleri belirleyebilmek ve bilgi edinebilmek için bilmeniz gereken birçok nokta var. İşletmenin konumu, işletme içerisinde çalışma yapan kişilere dair genel bilgiler, hangi iş ekipmanının, maddelerin ve proseslerin kullanıldığı, ne tür işler gerçekleştiği, tanımlanmış tehlikeler ve bunların kaynakları, mevcut tehlikelerin sonuçları, hangi koruyucu tedbirlerin kullanıldığı, işletme içerisinde daha önceden iş kazası yaşanıp yaşanmadığı, işletme içerisinde daha önceden meslek hastalığına yakalanan olup olmadığı, iş yeriyle ilgili yasal yükümlülükler, ekipmanların teknik verileri, teknolojik veriler ve iş rehberleri, ilgili mevzuatlar ve standartlar gibi konular hakkında bilgi sahibi oluyoruz ve buna göre bir yol haritası hazırlıyoruz.

EN BÜYÜK DÜŞMAN “AŞIRI GÜVEN”

İş güvenliği planı hazırlarken neleri göz önünde bulunduruyorsunuz?

İş yerleriyle ilgili topladığımız bilgi aynı zamanda çalışma ortamını, iş yerinde yapılan işleri, iş yeri dışında yapılan işleri, iş yerlerinde etkili olacak harici etkenleri gözlemlenerek de elde edilebiliyor. Riskler belirlendikten sonra bunların nasıl ortadan kaldırılabileceği ya da riski nasıl en aza indirebileceğimizi işveren ve işletmede çalışanlarla değerlendirerek plan oluşturuyoruz. Tehlikenin önemli bir etkeni de çalışanlardan kaynaklanan kazalardır. 100 kazanın 78’i, tehlikeli hareketlerden kaynaklanıyor. Çalışanın 8 düşmanı vardır. Bunlardan en önemlisi kendine aşırı güvenmedir. Çalışanları eğitimler vererek kazaları sıfır kaza seviyesine indirmeye çalışıyoruz.

PERSONEL EĞİTİMİ

Türkiye’de sayıları azımsanmayacak düzeyde olan iş kazaları nasıl önlenebilir?

Maalesef ülkemizde çok sayıda iş kazası meydana geliyor. Yaşanan tecrübeler ve olaylar analiz edildiğinde, birinci problemin tedbirlerin zamanında alınmamasından kaynaklandığını görüyoruz. Hâlbuki kurum ve kuruluşlar risk analizleri kapsamında belirlenen tehlikelere karşı gerekli önlemleri zamanında alsalar bugüne kadar yaşadığımız birçok kazayı yaşamamış ve bu sayede gerek can gerekse mal kaybına uğramamış olacaktık. Bize göre bir diğer önemli etken ise eğitimdir. İş yerinde çalışan personelin yapmış olduğu iş kapsamında karşılaşabileceği tehlikeler kapsamında iyi derece eğitilmesi ve bu konudaki farkındalık düzeyinin arttırılması gerekiyor.

HAFTALIK ZİYARETLER

Hema OSGB’nin bu konudaki çözümleri nelerdir?

Hema OSGB olarak müşterilerimizde risk analizleri yaparak haftalık periyotlar çerçevesinde yapmış olduğumuz ziyaretlerle alınması gereken tedbirleri takip ediyor ve gerçekleşmesini sağlıyoruz. Personel eğitimi ise işe alım ile başlayarak belli bir periyotta sürekli olarak tekrar ettiriyoruz. Ayrıca zamanı belirsiz şekilde yaptığımız tatbikatlarla iş yeri personelinin olası kazalara karşı algılarının sürekli olarak açık tutulmasını sağlıyoruz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.