“İŞ BİRLİĞİ, ÜRETİME BİLİMSELLİK KATAR”

Üniversite-sanayi iş birliğinde markalaşan Gebze Teknik Üniversitesinin Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, bilimsel faaliyetten uzak üretim yapmanın firmalara çok şey kaybettireceğini söyledi.

“İŞ BİRLİĞİ, ÜRETİME BİLİMSELLİK KATAR”

Üniversite-sanayi iş birliğinde markalaşan Gebze Teknik Üniversitesinin Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, bilimsel faaliyetten uzak üretim yapmanın firmalara çok şey kaybettireceğini söyledi.

14 Kasım 2017 Salı 09:42
“İŞ BİRLİĞİ, ÜRETİME BİLİMSELLİK KATAR”

TÜBİTAK Marmara Teknokentin (TÜBİTAK MARTEK) ev sahipliğinde Kocaeli’nde gerçekleştirilen “4. Ar-Ge Sanayi Akademi Buluşması”nda konuşan Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, üniversite-sanayi iş birliğinin önemine değindi. Sanayi kuruluşlarının kalkınmasında, gelişmenin sürdürülebilirliği ve Ar-Ge faaliyetleri çok önemli rol oynuyor. Bu sürdürülebilirliği destekleyebilen en önemli unsurlardan biri de üniversite-sanayi iş birliğidir” dedi. 

Üniversitelerin görevinin, eğitim ve öğretim hizmetleri vermenin dışında, temel ve uygulamalı alanlarda araştırma yapmak olduğunu anımsatan Görgün, üniversitelerde yürütülen uygulamalı araştırmalar ile sanayinin problemlerine pratik çözümler getirildiğine dikkat çekti.

Ürün çeşidi artar

Sanayinin gelişmesinde Ar-Ge faaliyetlerinin taşıdığı önemin büyük olduğunu dile getiren Rektör Görgün, üniversite-sanayi iş birliğinde bir diğer önemli konunun da ortak yürütülen projeler olduğunu söyledi. Görgün, “Karşılıklı fayda temelinde yürütülen bu projelerin birçok faydasının olduğu yadsınamaz. İş çevrelerinin üniversiteler ile iş birliğini arttırmaları gerekir. Özellikle rekabetin arttığı bir dönemde bilimsel faaliyetlerden uzak üretimde bulunmak firmalara çok şey kaybettirecektir. Bu iş birliği sonucunda sanayiler ürün çeşidini sürekli artırmak, yüksek kaliteli ürün üretmek ve üretim maliyetini düşürebilmek için gerekli çalışmalarda bulunabileceklerdir. Yapılan bu karşılıklı iş birliği, ülkemizin bilimsel, teknolojik ve ekonomik gelişmesini hızlandıracaktır” diye konuştu.

Problemlere çözüm

Yürütülecek iş birliğinde üniversitelerin sanayiden beklentilerini sıralayan Görgün, bunların araştırma bütçelerinin sanayi desteği sayesinde artması, öğrencilerin mesleki gelişimlerine katkıda bulunulması ve ülke ekonomisine fayda sağlanması olduğunu kaydetti. Görgün, şöyle devam etti:

“Sanayinin üniversitelerden beklentileri ise; pazara yönelik teknolojik bilgi ihtiyacının karşılanması, karşılaşılan problemlere kısa sürede çözüm bulunması, ürün kalitesinin iyileştirilmesi ve ekonomik büyüme sağlanması için çalışmalar yapılmasıdır. Üniversite ve sanayi iş birliği, bilgi ve kaynağın bir arada kullanılmasıdır. Ülkemizde sanayi ve üniversitelerin ortak çalışmalar yürütebilmesi amacıyla önemli projelere imza atılıyor. TÜBİTAK, SANTEZ, KOSGEB ve teknopark projeleri, bu iş birliğini kurumsal bir platforma taşımak için devletimiz tarafından atılmış önemli adımlardır.”

“Yatırımlar artarak sürmeli”

Türkiye’nin genel Ar-Ge ve yenilik alanındaki performansına bakıldığında, son yıllarda Ar-Ge’ye yapılan yatırımda reel olarak çok ciddi bir artış kaydedildiğini belirten Görgün, bunda özel sektörün önemli rol üstlendiğini söyledi. Rektör Görgün, “Bu durum, değişen rekabet koşulları karşısında özel sektörün yaşadığı değişimi çarpıcı bir biçimde yansıtıyor. Söz konusu değişimin bir başka somut göstergesi ise, TÜBİTAK’tan destek alan yeni firma sayısındaki çarpıcı artıştır. Ar-Ge’ye yapılan yatırımlar ile ticari sonuçlarının elde edilmesi arasında belli bir faz farkı olduğu da dikkate alınırsa, son yıllardaki çabaların sonuçlarının önümüzdeki dönemden itibaren görüleceğini söylemek mümkün. Ar-Ge harcamalarındaki bu olumlu artış eğilimine karşılık, ülke ekonomisinin ölçeği ve ulusal kalkınma hedefleri dikkate alındığında, bu alana yapılan yatırımın daha da artarak sürdürülmesi gerektiği görülüyor” diye konuştu.

Araştırma üniversitesi

Prof. Dr. Haluk Görgün, Gebze Teknik Üniversitesinin Türkiye’nin 10 araştırma üniversitesinden biri olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin araştırma üniversitesi olma misyonunu kuruluşundan beri yürüten kurumlarının, üniversite-sanayi iş birliğine örnek olabilecek proje ve uygulamalarını anlatan Görgün, lisans programlarına endüstriyel uygulama dersi, öğrencilerin girişimcilik ruhunun desteklenmesi, Türk Ticaret Merkezi-Gebze OSB Teknopark Şubesi ve GTÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi başvurusunun bunlardan bazılarını olduğunu kaydetti.

Son Güncelleme: 14.11.2017 11:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78