İNŞAAT SEKTÖRÜNE PARAS ÇÖZÜMÜ

TSE standartlarına uygun iskele ve kalıp aksesuar üretimi gerçekleştiren Paras İskele, Ar-Ge yatırımlarını genişleterek uluslararasında bilinen bir marka olmayı amaçlıyor. Firma, global firmalarla rekabet edebilmek için yenilikçi ürünlerle fark yaratıyor.

İNŞAAT SEKTÖRÜNE PARAS ÇÖZÜMÜ

TSE standartlarına uygun iskele ve kalıp aksesuar üretimi gerçekleştiren Paras İskele, Ar-Ge yatırımlarını genişleterek uluslararasında bilinen bir marka olmayı amaçlıyor. Firma, global firmalarla rekabet edebilmek için yenilikçi ürünlerle fark yaratıyor.

15 Ağustos 2018 Çarşamba 08:00
İNŞAAT SEKTÖRÜNE PARAS ÇÖZÜMÜ

Türkiye’nin bir numaralı iskele ve kalıp sistemleri imalatçısı olma yolunda hızla ilerleyen Paras İskele, inşaat sektöründe hizmet veren şirketlere son teknolojiyle güvenlikli iskele sistemleri üretiyor. Geniş ürün gamıyla sektörün önemli tedarikçileri arasında bulunan firma, Ar-Ge ile geliştirdiği yenilikçi ürünleriyle ilklere de imza atıyor. Firmanın çalışmaları ve hedefleri hakkında Sanayi Gazetesine bilgi veren Paras İskele Pazarlama Müdürü Mustafa Demir, “Firmamız, iskele kalıp üreticilerine Türkiye’de ilk diyebileceğimiz ürünler üretti. Bunların birincisi, güvenlikli iskele için 8 hatve ayar mili üretimi yaptık. Ayrıca oynar tabanlı ayar mili üretimi yapıyoruz” dedi.

TSE STANDARTLARINDA ÜRETİM

Endüstri mühendisi olan ve uzun yıllar özel sektörde yöneticilik yapan Mustafa Demir, Paras İskelenin sektörde 10 yıllı aşkın bir üretim tecrübesi olduğunu, inşaat, iskele, kalıp ve cephe sektöründe de yaklaşık 30 yıllık bir bilgi birikimleri olduğunu söyledi. Yaklaşık 30 personelle 900 metrekare kapalı, 2 bin metrekare açık alanda üretim yaptıklarını dile getiren Demir, “Müşterilerimiz ağırlıklı olarak iskele ve kalıp üreticileri. Kiralama firmaları, inşaat taşeronları, yapı firmaları bir diğer müşteri grubumuz. TSE standartlarına uygun iskele ve kalıp aksesuarı üretimi yapıyoruz. Tüm dış cephe iskele ve kalıp imalatlarını otomatik kaynak makineleri ile robotik sistemde üretiyoruz” diye konuştu.

RAKİPLERİNDEN BİR ADIM ÖNDE

Firmanın yenilikçi ürünleri hakkında bilgi veren Pazarlama Müdürü Mustafa Demir, “Güvenlikli iskele için 6 hatve ve 8 hatve ayar mili yapıyoruz. Hareketli ayar mili yeni bir ürünümüz. Masa tipi kalıp iskele için ayar mili, dört yollu başlık, iskele ekleme elemanı üretiyoruz. Güvenlik ağı üretimine başladık. Otoparklar, akaryakıt istasyonları için park stoperi yapıyoruz. Mobil iskele üretiyoruz. Teleskopik inşaat direği üretimi yapıyoruz. Çelik perde kuşakları, mafsallı kuşaklar, kuşak birleştirme elemanları, payanda ve payanda tabanı üretimi yapıyoruz. Ar-Ge çalışmasına önem veren bir firmayız” dedi.

MARKALAŞMA HEDEFİ

Demir, firmalarının iskele kalıp üreticilerine Türkiye’de ilk denilebilecek ürünler ürettiğini kaydetti. Bunların birincisinin, güvenlikli iskele için 8 hatve ayar mili olduğunu anlatan Demir, “Ayrıca oynar tabanlı ayar mili üretimi yapıyoruz. Bunlar sektörde çok kullanılan ürünler değil. Bu ürünleri müşterilerimize biz önerdik. Biz yeni ama vizyonu olan bir firmayız. Ar-Ge yatırımlarımız var. Hedefimiz markalaşmak. Paras ismini uluslararası piyasalara taşımak istiyoruz. Bunun için de Ar-Ge yatırımlarımız var. Özellikle de kalıp aksesuarlarıyla ilgili. Dolayısıyla hedefimiz, Ar-Ge yatırımlarını genişleten, uluslararasında bilinen bir marka olmak” şeklinde konuştu.

İHRACAT ATAĞI

Ürünlerini yurt dışına pazarlamak için görüşmelerin sürdüğünü anlatan Demir, “İngiltere’de bir firma ile teleskopik direk üretimi konusunda görüşüyoruz. Gürcistan, İsrail ve İzlanda ile görüşmelerimiz oldu. Afrika pazarına açılmak istiyoruz. Sektörde Çin ve Hindistan bizi zorlayan ülkelerin başında geliyor. Fuarlara katılarak ihracat bağlantılarımızı geliştiriyoruz” dedi.

PROJE BAZLI ÇALIŞMA

Demir, Paras İskelenin makine parkurunun çok geniş olduğunu, lazer kesim işleri yapan bir firma olduklarını ifade etti. İskele sektöründe lazer kesimin pek kullanılmadığına dikkat çeken Demir, “Çünkü bu, maliyeti artıran bir gider kalemidir. Ancak biz bu maliyeti göğüsleyerek, daha kaliteli üretim yapabilme derdindeyiz. Müşterilerimizin proje bazlı özel talepleri oluyor. Kalıp ankrajları gibi, kalıp birleştirme elemanları gibi. Oval kalıplar yapıyoruz. İskele kalıp sektörü zor bir sektör, rekabet çok fazla… Fakat ülke ekonomisinin inşaat sektörüyle yürüdüğü, inşaatın birinci sektör olduğunu düşünecek olursak, bu sektörün içerisinde bulunmak tabii ki alternatiflerimizi, iş yapma hacmimizi büyüten bir sebep” değerlendirmesini yaptı.

BİRİNCİ ÖNCELİK İNOVASYON

Paras İskele Pazarlama Müdürü Mustafa Demir, şöyle devam etti:

“İskele kalıp sektöründe alışılmışın dışında üretim yapabilirsek, rekabetçi olabiliriz diye düşünüyorum. Çünkü Türkiye’deki inşaat sektöründe TSE standardı bundan birkaç yıl önce oluşmaya başladı. Lokomatif sektörün inşaat olduğu bir ülkede, standardın birkaç yıl önce oluşturulmuş olması üzücü bir durum. Dünya piyasalarıyla rekabet edebilmek için standartlarımızı geliştirmek, ürün gamımızı artırmak, Ar-Ge’ye daha fazla yatırım yapmak durumundayız. Biz Paras İskele olarak, Ar-Ge yatırımlarını ve inovasyonu birinci önceliğimiz olarak görüyoruz. Çünkü rekabetin yolu, yenilikçi olmaktan geçiyor. Rakiplerimiz çok büyük. Bu firmalarla rekabet edebilmenin, güçlü sermayelerinin önüne geçebilmenin yolu yeni ürün oluşturmaktan geçiyor. Yenilikçi ürün anlayışına sahip olmaktan geçiyor. Bizim hedefimiz de Paras İskele olarak bunu sağlayabilmek.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.