banner110

İNOVATİF PROJEYE DEV DESTEK

Mevcut teşvik sisteminin aynı ürün gruplarında üretim teknolojisi, Ar-Ge kapasitesi, yarattığı eko-sistem gibi unsurlarıyla öne çıkan yatırımlara pozitif ayrımcılık yapma imkanı sağlayamaması nedeniyle, Ekonomi Bakanlığı Proje Bazlı Teşvik Sistemi’ni hayata geçirdi.

İNOVATİF PROJEYE DEV DESTEK

Mevcut teşvik sisteminin aynı ürün gruplarında üretim teknolojisi, Ar-Ge kapasitesi, yarattığı eko-sistem gibi unsurlarıyla öne çıkan yatırımlara pozitif ayrımcılık yapma imkanı sağlayamaması nedeniyle, Ekonomi Bakanlığı Proje Bazlı Teşvik Sistemi’ni hayata geçirdi.

14 Mart 2017 Salı 08:42
İNOVATİF PROJEYE DEV DESTEK


Çok yönlü destek
Ekonomi Bakanlığı, sabit yatırım tutarı 100 milyon doların üzerinde olan yatırım projelerine, proje bazlı devlet yardımı veriyor. Kısa süre önce yürürlüğe giren Proje Bazlı Teşvik Sistemi ile desteklenmesi öngörülen projelerde yüzde 100’e kadar indirimli kurumlar vergisi uygulanıyor. Gümrük vergisi muafiyeti tanınıyor. Yürürlükteki teşvik unsurlarından farklı olarak, devlet proje bazlı yatırımlara ortak olabiliyor, bu yatırımlar için gereken arazi bedelsiz olarak verilebiliyor, nitelikli personel için brüt asgari ücretin 20 katına kadar destek sağlanıyor. Enerji üretim teknolojileri, cevhere dayalı entegre metalürji tesisleri, petrokimya, tıbbi cihaz, ilaç gibi sağlık teknolojileri, ulaştırma teknolojileri, savunma sistemleri, uzay ve havacılık teknolojileri muhtemel yatırım konuları arasında bulunuyor.

Karar Ekonomi Bakanlığı’nın
Bir yatırımın proje bazlı desteklerden yararlanabilmesine ilişkin kararı Ekonomi Bakanlığı veriyor. Yatırım teşvik sistemi genel itibariyle; üretim ve istihdamın artırılmasına, bölgesel ve büyük ölçekli yatırımlar ile stratejik yatırımların özendirilmesine, uluslararası doğrudan yatırımların artırılmasına, bölgesel gelişmişlik farklılıklarının azaltılmasına ve Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesine yönelik yatırımların teşvikini amaçlarken, Proje Bazlı Teşvik Sistemi bazı farklılıklar içeriyor. Bu sistem, ülkenin bugün ve gelecekte kritik ihtiyaçlarını karşılayacak, arz güvenliğini sağlayacak, dışa bağımlılığını azaltacak, teknolojik dönüşümünü gerçekleştirecek yenilikçi, Ar-Ge yoğun ve yüksek katma değerli yatırımları proje bazlı destekliyor.

14 koldan yürütülüyor
Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nde destek unsurları olarak vergisel destekler, istihdam destekleri, finansman destekleri, yatırım yeri ile ilgili destekler ve diğer destekler yer alıyor. Bakanlar Kurulu kararına göre, yüksek katma değerli yatırımlara KDV istisnası, sigorta prim ve enerji desteği veriliyor, arsa tahsisi yapılıyor. Destek sistemiyle, uygun koşulları sağlayan yatırımlar 14 koldan destekleniyor. Ekonomi Bakanlığı belirlediği yatırımlar için firmaları davet ediyor ya da duyuruyla çağrıda bulunuyor. En az 100 milyon dolar ve üstü projeler bu kapsama giriyor.

49 yıllığına yer tahsisi
Desteklenmesi öngörülen projelerde yüzde 100’e kadar indirimli kurumlar vergisi uygulanıyor. Gümrük vergisi muafiyeti tanınırken, yürürlükteki teşvik unsurlarından farklı olarak, devlet proje bazlı yatırımlara ortak olabiliyor. Bu yatırımlar için gereken arazi bedelsiz olarak verilebiliyor. Yatırımın işletmeye geçmesinden itibaren 10 hesap dönemine kadar, yatırımlardan elde edilen kazançla sınırlı olmak üzere, kurumlar vergisi istisnası tanınabiliyor. Hazine arazisine yapılan yatırımlar için 49 yıl süreyle bedelsiz irtifak hakkı tesis edilebiliyor. Bu yatırımda öngörülen istihdamın 5 yıl sağlanması şartıyla talep edilmesi halinde bu arazi bedelsiz olarak yatırımcıya devredilebiliyor.

Sigorta primine 10 yıllık katkı
Prime esas kazanç alt sınırına bağlı kalınmaksızın, 10 yıl süreyle sigorta primi işveren hissesi karşılanıyor. İşletme döneminde 10 yıla kadar, yatırıma ilişkin enerji tüketim harcamalarının yüzde 50’si karşılanıyor. Sabit yatırım tutarının finansmanında kullanılan yatırım kredisi için 10 yıla kadar faiz veya kar payı desteği ya da hibe desteği sağlanıyor. Yatırım için özel önem taşıyan belirlenen sayıda her bir nitelikli personel için 5 yılı geçmemek üzere brüt asgari ücretin 20 katına kadar ücret desteği veriliyor. Yatırım tutarının yüzde 49’unu geçmemek ve edinilen payların 10 yıl içinde halka arz veya yatırımcıya satış şartıyla devlet bu yatırıma ortak olabiliyor.

Alım garantisi
Proje Bazlı Teşvik Sistemi’ne göre, proje bazlı yatırım konusu ürüne süresi ve miktarı Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek alım garantisi verilebiliyor. Yatırıma diğer kanunlarla getirilen, izin, tahsis, ruhsat, lisans ve tesciller ile diğer kısıtlayıcı hükümler için Bakanlar Kurulu kararı ile istisna getirilebiliyor. Projenin gerekli kıldığı durumlarda bu yatırım için her türlü altyapı yatırımı yapılabiliyor. Devredilen yatırımlarda, devralan kurum da ayın koşulları yerine getirmek şartıyla, istisna, muafiyet ve desteklerden yararlanabiliyor. Verilen sürede tamamlanmayan projelerde sorumluluğun yatırımcılarda olduğu kabul ediliyor. Yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerin kurumlar vergisi ile gelir vergisi stopajı teşviki nedeniyle zamanında tahakkuk ettirilmemiş vergiler, gecikme faiziyle diğer desteklerle birlikte geri alınıyor.

En az 100 milyon dolarlık yatırım
Projelerin, Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nden yararlanabilmesi için asgari sabit yatırım tutarının 100 milyon doları olması gerekiyor Ekonomi Bakanlığı’na yapılan başvuruların, ülkenin mevcut durumda veya gelecekte ortaya çıkabilecek kritik ihtiyaçlarını karşılayabilme, üretim kapasitesi yetersiz olan ürünlerde arz güvenliğini sağlayabilme, teknoloji açığı olan alanlarda teknoloji kapasitesini geliştirme, dış ticaret açığı verilen alanlarda ithalat bağımlılığını azaltma, yüksek katma değerli olma, ülkede üretimi olmayan yeni nesil teknolojiler kullanılarak üretim yapılmasını sağlayabilme, farklı sektörlerde Türkiye’ye rekabet gücü kazandırabilme, etkileşimde olduğu sektörlerde teknolojik dönüşümü hızlandırma, yenilikçi ve Ar-Ge'ye dayalı yatırım olma, cari işlemler dengesini olumsuz etkileyen ve hammadde sıkıntısı yaşanılan sektörlerde gerçekleştirilecek yüksek katma değerli işlenmiş ürünlerin üretimine yönelik yatırım olma, ülkenin hammadde potansiyelinin değerlendirilmesine olanak sağlayan entegre üretime yönelik yatırım olma niteliklerinden en az birini taşıması gerekiyor.

Davet veya çağrı
Teşvik sistemine göre, Ekonomi Bakanlığı, yatırım konusunda bir veya birden fazla firmayı yatırım için davet edebiliyor veya duyuru yapmak suretiyle çağrıda bulunabiliyor. Bu davet veya duyuruya istinaden proje bazlı desteklerden yararlanmak isteyen yatırımcı firma, gerekli bilgi ve belgelerle Bakanlığa müracaat edebiliyor. Yapılacak değerlendirme sonucunda uygun bulunan proje veya projeler, Bakanlık tarafından Bakanlar Kurulu’na sunuluyor. Bakanlar Kurulu tarafından desteklenmesine karar verilen projeler için destek kararı yayımlanıyor. Bakanlar Kurulu tarafından destek kararı ile proje bazlı olarak desteklenmesine karar verilen projeler için Bakanlıkça yatırım teşvik belgesi düzenlenebiliyor. Desteklenmesi uygun görülmeyen müracaatlar, yatırımcının talep etmesi halinde Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar kapsamında değerlendirmeye alınabiliyor.

Yatırımın devri
Yatırımın devri, destek kararında belirlenen süre ve koşullar çerçevesinde Bakanlığın iznine ve Başbakanlığın onayına tabi oluyor. Yatırımın devrine izin verilmesi halinde, devralan yatırımcı, yatırımın niteliklerini ve taahhütlerini yerine getirmek kaydıyla belirtilen istisna ve muafiyetler ile desteklerin kalan kısmından yararlandırılabiliyor. Yatırımcı şirketin, Borsa İstanbul Pay Piyasasında halka arz yöntemi ile paylarını satması hariç olmak üzere, proje kapsamındaki yatırım tamamlanmadan hisselerini devretmesi Bakanlığın iznine tabi tutuluyor. 
Son Güncelleme: 14.03.2017 12:44
Anahtar Kelimeler:
Ekonomi Bakanlığı Destek
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Orhan Çömlek 2017-03-14 10:43:19

Maalesef bu kadar ovdugunuz destek aslinda bir o kadar da imkansiz, anlamsiz ve mesnetsiz ki atilmaya calisilan adımları ve ust aklin vizyonunu alkisla karsiliyor sapka çıkartıyorum .
Ancak isin sonuca ulaşmasında boyle degerli projelerin şekillendigi ellerin ne kadar beceriksiz ve beyinlerin ne kadar yetersiz olduğunu her seferinde defalarca tecrube etmekten yoruldugumuz icin yazıyorum .
Eleştirecek çok konu var ancak bir tane ornek vererek kapatacagim meseleyi,
Acaba 100 milyon rakkami birilerinin aklina saklambac oynarken mi dustu? Ya da cok vizyoner arkadaslar ruyaya mi yatarak buldular bu rakkami. Bunun bir formulu vardi da sadece bu arkadaslara mi ogretildi de digerleri çözemiyor.
Acaba startejik olunca is kolu yatirim maliyeti agir mi olmak zorunda yoksa birilerinin sahaya inip sanayici ile ve ya Ar-Ge ci ile biraz vakit geçirmesinin vakti coktan geldi de geçiyor mu?
Tekrar bu tur projelere gonul verip emek harciyanlarin affina sığınıyorum.
Umarım birileri masada yatanlar ile degil sahada mucadele edenler ile kafa kafaya verirler ve ulke icin insanlik icin daha verimli projeler gelistiriler.