İNOVASYON BİLİNCİNE KOCAELİ KATKISI

Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Üniversitesi iş birliğinde bu sene 3’üncüsü yapılan “Ar-Ge Proje Pazarı”nda, dört girişimci para ödülünün yanı sıra, ürünlerini sergileme, eğitim ve ikili iş görüşmesi desteği gibi birçok alanda ödül almaya hak kazandı.

İNOVASYON BİLİNCİNE KOCAELİ KATKISI

Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Üniversitesi iş birliğinde bu sene 3’üncüsü yapılan “Ar-Ge Proje Pazarı”nda, dört girişimci para ödülünün yanı sıra, ürünlerini sergileme, eğitim ve ikili iş görüşmesi desteği gibi birçok alanda ödül almaya hak kazandı.

16 Kasım 2017 Perşembe 10:02
İNOVASYON BİLİNCİNE  KOCAELİ KATKISI

Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) tarafından TÜBİTAK 1503 çağrısı kapsamında yapılan Ar-Ge Proje Pazarı’17 etkinliğinde projeleri başarılı bulunan firmalara ödül verildi. Malzeme teknolojileri, metalürji teknolojileri, kimya teknolojileri alanlarındaki 63 proje başvurusu arasından 44’ü poster sunumu yapmaya uygun bulundu. Projeler ulusal ve uluslararası bazda özgünlük, Ar-Ge ve inovasyon yönü, uygulanabilirlilik ve katma değer-ticarileşebilirlilik açısından değerlendirildi ve 4 proje ödüllendirildi. Ar-Ge bilincinin yaygınlaştırılmasını, proje hazırlama kültürünün oluşturulmasını hedefleyen etkinlik büyük ilgi gördü.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Proje Pazarında, Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünden Olcay Mert, Onur Arıcan ve Sezgi Erdoğan’ın “Lokal Tedavı̇ İçin Yenı̇ Isıya Hassas Amı̇n-Fonksı̇yonel Polı̇laktid-Peg Jell” projesi birincilik ödülüne layık görüldü. İzel Kimyadan İlay Ceren Acar’ın “Antimikrobiyel Reçine Sentezi” ikincilik ödülü, Naturansa Ekolojik Teknoloji Ürünlerinden Esra Serbes’in “Sinekten Protein Çıkarmak” projesi üçüncülük ödülü, Gölcük Makine’den Deniz Özbek’in “Engelli Lifti, Şehirlerarası Otobüs, Minibüs ve Benzeri Araçlarda Kullanılmak Üzere Tasarlanmış Bir Engelli Lifti” projesi ise mansiyon ödülü aldı.

BİRÇOK İMKÂN SUNULDU

Birinciye 2 bin TL, ikinciye bin 500 TL, üçüncüye bin TL verilirken, mansiyon ödülü alan girişimciye de 500 TL takdim edildi. Dereceye giren girişimciler ayrıca KOÜ Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) veya Hızlı Destek fonuna başvuru desteği, poster sunumu yapılan Proje Önerisi (PÖ) sahibi kişi ve ekiplerin projelerinin KOÜ Teknopark sergi alanlarında 2017 ve 2018 süresince sergilenme ve yatırımcılara tanıtma imkânı, poster sunumu yapılan proje önerisi sahibi kişilerin projelerinin proje pazarı süresince ve SANTEK 2017 süresince ikili görüşmeler desteği, poster sunumu yapılan proje önerisi sahibi kişilerin yalın girişimcilik, iş modeli kanvası gibi temel girişimcilik yetkinliklerini geliştirmelerini sağlayacak 3 günlük eğitim kampına katılım imkanı, KOÜ TP Ön kuluçka veya kuluçka alanında kurulu test merkezi erken aşama prototipleme, mühendislik tasarım yazılımlarından 6 ay ücretsiz faydalanma imkanı gibi birçok olanak sağlandı.

KÜRESEL REKABETTE BELİRLEYİCİ

Kocaeli Sanayi Odası ve KOÜ iş birliğiyle bu yıl 3'üncüsü düzenlenen Ar-Ge Proje Pazarı etkinliği, Kocaeli Sanayi Odası konferans salonunda düzenlenen toplantı ile başladı. Toplantıda konuşan Kocaeli Sanayi Odası Genel Sekreteri Mehmet Turabi, katılımcılara konunun önemini anlatarak, odanın konu hakkındaki görüşlerini paylaştı. Sanayicilerin üniversite ile ortak eğitim programlarında çalışmasına ve öğrencilerin, mesailerinin bir kısmını sanayi işletmelerinde değerlendirmelerinin gerekliliğini söyleyen Turabi, küresel rekabetin temel belirleyicilerinin başında Ar-Ge, inovasyon ve tasarımın geldiğine dikkat çekti.

ÜRETİM ÜSSÜ ÜNİVERSİTE

Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Fatih Akbulut da üniversitenin TTO faaliyetleri ve Ar Ge inovasyona karşı olumlu görüşlerini paylaştı. Sanayi üretim ve ihracatında önemli bir noktada bulunan Kocaeli'de, Ar-Ge yapabilecek personelin yetiştirilmesinde Kocaeli Üniversitesinin bir üretim üssü konumunda olduğunu dile getiren Akbulut, KOÜ Teknoloji Transfer Ofisi'nin (KOUTTO) çok önemli bir misyon üstlendiğini düşündüğünü ifade etti. Akbulut, “Üniversitenin kurumsal yapısı içerisinde bulunan bu kaynakları mobilize etmek, ticarileşebilecek fikirleri sanayicilerimizle bir araya getirecek ara yüzümüz Teknoloji Transfer Ofisimiz. Ofisimiz geçen zaman içerisinde çok olgunlaştı. Sanayi ile güzel bağlantılar kurdu” diye konuştu. Kocaeli Sanayi İl Müdürü İlhan Aydın ise Kocaeli’nin inovasyon ve Ar-Ge ekosistemindeki konumunun önemine değindi.

DENEYİMLER PAYLAŞILDI

Konuşmalardan düzenlenen panelde, ilk önce, Mikrohes firmasının sahibi Emin Akçamur, önceki proje pazarında ödül aldığını ve girişimcilik serüvenini ve başarılarını anlattı. İkinci olarak Melek Yatım Ağlarının temsilcisi ve mentor Yusuf Ercan Güvenç, girişimcilik ve melek yatırımcılığı hakkında bilgilerini paylaştı. Üçüncü olarak Kariyet.net ve GlobalPiyasa.com kurucusu Sungur Ilgaz, girişimcilik ve kendi girişimciliğindeki tecrübeleri hakkında bilgi verdi.

Son olarak Kocaeli Üniversitesi Teknopark Genel Müdürü Ahmet Balkaya, teknopark ve girişimcilere sunulan desteklerden bahsetti.

Anahtar Kelimeler:
Kocaeli Sanayi Odası
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78