İLK 100’DE 10 FİRMA HEDEFİ

Son dönemde yerli ve milli üretim oranı artan savunma sanayi, dünyanın en büyükleri arasında yer alacak Türk firma sayısını artırmayı hedefliyor. İhracat rakamlarını üç ayda yüzde 60 artıran sektör, akademik faaliyetlerin koordine edileceği bir konsepti de hayata geçirecek.

İLK 100’DE 10 FİRMA HEDEFİ

Son dönemde yerli ve milli üretim oranı artan savunma sanayi, dünyanın en büyükleri arasında yer alacak Türk firma sayısını artırmayı hedefliyor. İhracat rakamlarını üç ayda yüzde 60 artıran sektör, akademik faaliyetlerin koordine edileceği bir konsepti de hayata geçirecek.

10 Nisan 2019 Çarşamba 17:16
İLK 100’DE 10 FİRMA HEDEFİ

Sanayinin güçlenen sektörleri savunma ve havacılık, 2019 yılında ihracat gücünü katladı. Ocak-Mart dönemi olmak üzere bu yılın ilk üç ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 60 artışla 600 milyon dolar ihracata ulaşan savunma ve havacılık sanayi, böylece oransal olarak ihracatını en çok artıran sektör oldu. Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş,  “Dünyanın en büyük 100 savunma firması arasında artık 4 firmamızla yer alıyoruz. Kısa sürede bu sayıyı 10’a çıkaracağız” dedi. Sektörün ihracat rakamlarıyla ilgili bilgi veren SSI Başkanı, ihracat rakamlarının yükselmesinin ürünlerin değer görmesi, dünya pazarları tarafından akredite olması anlamına geldiğini belirterek, “Ekonomiye sağladığımız güçlü desteğe devam ediyoruz” diye konuştu.

STRATEJİK SEKTÖR

Türk savunma ve havacılık sanayi ihracatına ilişkin son gelişmeler, SSI tarafından düzenlenen basın toplantısında paylaşıldı. SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile sektör ihracatçıları da katıldı. Latif Aral Aliş, savunma ve havacılık sanayinin askeri ve sivil alanda kritik teknolojileri üreten, ülke güvenliğinin teminatı olan ve sürdürülebilir büyümenin gücünü oluşturan stratejik bir sektör olarak karada, havada, denizde ve uzayda Türkiye'nin geleceğini temsil ettiğini vurguladı.

TÜRKİYE ORTALAMASININ 50 KATI

Sektör ihracatının Türkiye ortalamasını aştığını dile getiren Latif Aral Aliş, “Türkiye’nin 2016 yılında kilogram başına 1,26 dolar olan ihracatı, 2018 yılında 1,32 dolara çıkıyor. Savunma ve havacılık sanayisi ise 2016 yılında kilogram başına 27,74 dolar olan ihracatını 2017 yılında 39,71 dolara, 2018 yılında ise 46,59 dolara çıkardı. Türkiye ortalamasının neredeyse 50 katına ulaştık. Bu sayılar, birliğimizin değer ürettiğini ve bu değerin dünya tarafından kabul gördüğünü ortaya koyuyor. Savunma ve havacılık sanayisine yapılan yatırımın ekonomimize geri dönüşü, diğer sektörlere oranla 50 kata çıktı. Bu yüzden bu alanda yatırımlara hız kesmeden devam edilmesi ekonomimizin gelişmesi açısından çok kıymetli” diye konuştu.

YÜZDE 20 BÜYÜME YAKALANACAK

Bu yıl ihracattaki büyüme oranını arttırarak yüzde 20’lik bir büyümeyi yakalamak istediklerini söyleyen Aral Aliş, “Yıl sonuna kadar bu oranın da üzerine çıkacağımızı düşünüyorum. Bugün kendi uydusunu, insansız hava aracını, eğitim uçağını, helikopterini, piyade tüfeğini, muharebe gemisini, zırhlı aracını, füze ve roket sistemlerini üreten, simülasyon, yazılım geliştiren, F35, A400M gibi dünya çapında projelerde ortak olan, uydu üretim ve test merkezini inşa eden, özgün helikopter projelerini başlatan bir ülke olarak, nitelikli insan kaynağımız, araştırma enstitülerimiz, Ar-Ge laboratuvarlarımız, KOBİ'lerimiz ve büyük firmalarımızla bu hedeflerimizi başaracağız” dedi.

 

4’TEN 10’A ÇIKARILACAK

Birliğin kurulduğu 2011 yılından bu yana ihracatını istikrarlı bir şekilde artırdığına değinen Aliş, “Dünyanın en büyük 100 savunma firması arasında artık 4 firmamızla yer alıyoruz. Kısa sürede bu sayıyı 10’a çıkaracağız. Sektörel olarak ihracatta yakaladığımız aralıksız büyümeyi istikrarlı bir şekilde sürdürüyoruz. 2011 yılında 60 firma ile başladığımız yolculukta bugün 700’ü aşan firma sayısına ulaştık. Sektörün 884 milyon dolar olan ihracatı sadece 8 yılda 2 milyar doların üzerine çıktı. İhracat hacmimizi 2011 yılına oranla iki katından fazla büyüttük. 2017 yılında 1 milyar 738 milyon dolar olan ihracatımızı yüzde 17,1 oranında büyüterek 2 milyar doların üzerine çıkarmayı başardık. Kuruluşundan itibaren fire vermeden her sene ihracatını artırmayı başarabilen tek birlik olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

“ŞU AN YÜRÜYORUZ, KOŞMAYA BAŞLARSAK…”

Toplantıda yöneltilen soruları da yanıtlayan Latif Aral Aliş, dünya savunma sanayisinde en büyük ihracatçı ülkelerin ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa olduğunu belirterek “Türk savunma sanayisi olarak bizler de büyüme devresini geçtik. Ayağa kalktık ve yürümeye başladık. Koşmaya başlarsak… Savunma sanayinde başarıların sürdürülebilir olması için sektörümüzün tüm bileşenlerinin dengeli bir biçimde büyümesi gerekiyor. Öncelikle sadece büyük şehirlerde değil, diğer illerimizde de üniversitelerimizin KOBİ’lerimizle birlikte çalışarak yeni ürünler geliştirerek ihracatçılar kervanına katılmalarını destekliyoruz” diye konuştu.

EN GÖZDE KATILIM TÜRKİYE’DEN

Toplantıda konuşan Savunma Sanayii (SSB) Başkanı İsmail Demir de Malezya’daki bir fuardan henüz döndüklerini belirterek “Malezya’daki fuar sırasında 10’u aşkın mutabakat zaptı, anlaşma ve iyi niyet mektupları imzalandı. Bu çok önemli bir gelişme. Bir fuarda oluşan varlığımız ve bu fuara da en gözde katılımı Türkiye yapmıştı. Bu katılım Malezya’daki devlet görevlileri tarafından takdirle izlendi. Bu takdir bir anlamda bu anlaşmaların imzalanmasını gerektiren faktör oldu. Savunma sanayi ürünlerinin alım ve satımının her zaman politik ajanda ile ilişkilendirildiğini görüyoruz. Hem ülkemizin yumuşak güç olarak çeşitli ülkelerle ilişkileri, dost ve kardeş olan ülkelere yakınlığımız hem de özellikle savunma sanayi ürünlerinde elde edilen başarılar ihracatın önünü açacaktır” dedi. İhracat rakamının kendilerine hedef olarak koydukları rakamların çok altında olduğunu dile getiren Demir, bir kırılma noktası olacağını, eşiğin atlanmasından sonra rakamların hızla artmasını beklediklerini kaydetti.

AKADEMİK KONSEPT

Demir, kendisine yöneltilen yabancı şirketlerin yüksek donanımlı mühendisleri kendilerine çektiklerine yönelik iddialara ilişkin soruya da “Bu çok abartılan bir konu. Savunma sanayi sektörümüzde en az 25 bin mühendis sayımız bulundu. 3 yılda 500 kişinin ayrılması dünya ortalamasına bakıldığında çok da abartılacak rakamlar değil. Ancak bu bizim bu konuyla ilgili hiçbir düşüncemiz yok, anlamı çıkmasın. Sektörde alımlar hızla devam ediyor. Yılda ortalama bin mühendis alıyoruz. Onların hızla yetiştirilmesi amacıyla şirketlerin içinde çeşitli eğitim faaliyetleri sürüyor. Bu akademik faaliyetlerin koordine edileceği bir konsept hayata geçirilecek” yanıtını verdi.

EN BÜYÜK PAZAR NAFTA ÜLKELERİ

Toplantıda ihracat pazarlarına ilişkin verilen bilgilere göre, dünyaya ürün ve hizmet üreten savunma ve havacılık sanayisinin hedef pazarları arasında; ABD, Bağımsız Devlet Topluluğu, AB, Hazar Bölgesi Ülkeleri ve Körfez Ülkeleri yer alırken, Uzak Doğu ve Afrika pazarlarında da Türkiye’nin etkinliği artıyor. İhracatın yüzde 36,6’sı NAFTA ülkelerine yapılırken, AB ülkelerinin ihracat payının yüzde 27, Orta Doğu ülkelerinin yüzde 15,3, diğer Asya ülkelerinin yüzde 5,9 ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nun yüzde 5,8 olduğu belirtildi.

İHRACAT WEB PORTALI

İhracattaki büyümeyi arttırmak için tanıtıma da ağırlık veren SSI, üyelerine ve sektörüne kılavuzluk yapacak İhracat Web Portalı hazırlıyor. SSI, Türkiye ve dünyada sektörün analizini sunacak olan SSI Vision Report isimli raporu da sunacak. SSI, ihracatı arttırmak için yine Savunma Sanayii Başkanlığının koordinasyonunda katıldığı fuar ve etkinlikleri artıracak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.