İLAÇ SEKTÖRÜ TÜBİTAK’TA TOPLANDI

Türkiye’de ilaç sektörün gelişmesi için TÜBİTAK MAM’da düzenlenen toplantıda, kamu, özel sektör ve üniversiteler arasındaki bağların güçlendirilmesi üzerinde duruldu.

İLAÇ SEKTÖRÜ TÜBİTAK’TA TOPLANDI

Türkiye’de ilaç sektörün gelişmesi için TÜBİTAK MAM’da düzenlenen toplantıda, kamu, özel sektör ve üniversiteler arasındaki bağların güçlendirilmesi üzerinde duruldu.

14 Ekim 2019 Pazartesi 14:41
İLAÇ SEKTÖRÜ TÜBİTAK’TA TOPLANDI

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK MAM), Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli Sanayi Odası iş birliğiyle ilaç sektörü toplantısı gerçekleştirildi.

TÜBİTAK MAM’da düzenlenen toplantıya Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçarslan, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Kocaeli Sanayi Odası Genel Sekreter Yrd. Elif Bilgisu ve akademisyenler ile ilaç sektörü temsilcileri katıldı.

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü gerçekleşen toplantının önemli olduğunun altını çizerek, dünya ölçeğinde AR-GE alanında en çok yatırımın yapıldığı alan olan ilaç sektörüne yönelik kendilerinin de sorumlulukları olduğunu söyledi. Dünya'da AR-GE çalışmalarının yüzde 15'e yakınını ilaç sektörü ve farmakolojik alanların oluşturduğunu belirten Hülagü, “Tabii ki ekonomik boyut oldukça önemli bir durum. İhracat ve ithalat rakamlarının oranı bize yakışmıyor. Bunu daha iyiye taşıyacak bir potansiyele sahibiz. Bu verileri düşündüğümüzde sektöre yapılan her türlü katkı ve alana yönelik her türlü faaliyetin ülkemiz açısından çok büyük bir öneme sahip olduğu açıkça ortadadır” dedi.

“TÜRKİYE YÜKSEK TEKNOLOJİYE GEÇMELİ”
TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçarslan, Türkiye'nin ihracattaki kilogram fiyatının 1,4 dolar olduğunu belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti sanayiyi kalkınma politikası olarak seçmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin başka bir kaynağı da yoktur. Türk toplumunun sosyal refahını arttırmak ancak sanayileşmeyle ve üretimle mümkündür. Sanayide teknoloji yoğunluğunun artması yani düşük teknolojiden orta-yükseğe, yükseğe geçme her aşamada gayrisafi milli hasılata veya toplumun refahına çok ciddi etkileri var. Eğer yapılan üretime bilgi katılırsa bilginin değeri artıyor. Üretimin değeri artıyor” diye konuştu.

“AR-GE MERKEZLERLERİ ARTMALI”

Kocaeli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın da Türkiye’nin ithalat ve ihracat rakamlarına değinerek, "İlaç sektörümüz önemli ülkemize baktığımız zaman yaklaşık 5 milyar dolar bir ithalatımız var.1 milyar dolarda ihracatımız var. Yani aradaki makas büyük. İlimize baktığımız zaman 128 tane AR-GE merkezimiz var. İstanbul'dan sonra ikinci sıradayız. İlaç sektöründe ilimizde 3 tane AR-GE merkezimiz var. Bu merkezlerin sayısını arttırmamız gerek." dedi.

Toplantı; TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitü Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin, TÜBİTAK MAM Kimyasal Teknoloji Enstitü Müdürü Dr. Osman Okur ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hüsnü Efendi’nin bilgilendirme sunumlarının ardından, özel sektör adına Kocaeli Sanayi Odası Tıbbi ve Zirai Ürünler Meslek Komitesi Başkanı İlaç Meslek Komitesi Başkanı Onko İlaç Yönetim Kurulu Üyesi Tuğba Koç’un konuşmalarıyla devam etti. Değerlendirmelerin ardından karşılıklı iş birliğinin gerçekleştireceği konu başlıkları görüşüldü. Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve davetliler eşliğinde Tübitak MAM Bitkisel İlaç Mükemmeliyet Merkezi ve Biyoteknolojik İlaç Mükemmeliyet Merkezi ziyaretlerinin ardından sona erdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.