İKİ DEV, TEK MASA

20 KOBİ’yle iş birliğinin dozunu yükselten sektör devi STM Savunma, TSK’nın ihtiyaçlarına köklü sanayi bölgesi OSTİM’in zincire yeni dâhil olan katma değer üssü OSTİM Teknopark bünyesinde cevap verecek.

İKİ DEV, TEK MASA

20 KOBİ’yle iş birliğinin dozunu yükselten sektör devi STM Savunma, TSK’nın ihtiyaçlarına köklü sanayi bölgesi OSTİM’in zincire yeni dâhil olan katma değer üssü OSTİM Teknopark bünyesinde cevap verecek.

08 Mart 2019 Cuma 10:41
İKİ DEV, TEK MASA

Haber: Tuğçe Erol- Fatih Ağarman

KIYMETİ YÜKSEK İMZA
Türkiye’nin en köklü, başkentin ise en büyük sanayi yerleşkesi olan OSTİM bünyesinde kurulu olan OSTİM Teknopark A.Ş. ile Türkiye’nin en büyük dördüncü savunma sanayi şirketi STM arasında önemli bir anlaşmaya imza atıldı. Sektör öncüsü STM, katma değeri yüksek ürünler üretmek, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin ihtiyaçlarını karşılamak ve pazar ihtiyacına cevap verebilmek için OSTİM Teknopark bünyesindeki yaklaşık 2 bin 500 metrekarelik alanda faaliyete geçecek. Bu birliktelik, sanayiciliği bilen köklü endüstri üssüyle, savunma sanayinin en büyük destek güçlerinden biri olan STM Savunmayı bir araya getirdiği için oldukça kıymetli.

“STM BİZE GÜÇ KATTI”
Toplantının açılış konuşmasını yapan OSTİM Teknopark Genel Müdürü Derya Çağlar, şimdiye kadar 14 firmayla sözleşme imzaladıklarını belirterek, “STM’nin aramıza katılması bize ayrı bir güç kattı” diye konuştu. Çağlar, OSTİM Teknik Üniversitesinin de zincire katılmasıyla 7 üniversiteyle iş birliği sinerjisi kurduklarını ifade etti.

ADETA BİR ŞEHİR
Yaklaşık 15 bin metrekarelik kiralanabilir alanıyla Kasım 2018’de faaliyete geçen; 40 adet Ar-Ge, yazılım ve tasarım ofisiyle birlikte atölyeleri ve kuluçka merkeziyle hizmet vermekte olan OSTİM Teknopark A.Ş’nin, TSK ve Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’na sistem mühendisliği, teknik destek, proje yönetimi, teknoloji transferi, lojistik destek gibi konularda hizmet sunmak amacıyla Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı ile 1991’de kurulan STM Savunmayla önemli bir birliktelik kurduğunu söyleyen OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın, bölgenin savunma ve havacılık ekosisteminde Ankara’nın öncü bir konumda bulunduğunu belirtti. Ankaralı 12 OSB’deki firmaların yüzde 90’ının kuluçka noktası olan OSTİM OSB’nin Başkanı Aydın, bölgenin tedarik gücüne de vurguda bulundu. OSTİM’in tüm sektörlere hitap eden bir tedarik merkezi olduğunu söyleyen Aydın, “Sadece savunma ve havacılıkta değil, birçok büyük müteahhitlik firmamızın da yine tedariklerini yaptığı ve işlerinin yapıldığı bir bölgedeyiz. Hemen hemen Türkiye’de ismini bildiğiniz bütün büyük sanayi kuruluşlarının ve müteahhit kuruluşlarının hepsinin aynı zamanda OSTİM’de birer tedarik merkezi var. Burası aslında bir şehri baştan itibaren kurabilecek, kurgulayabilecek bir ekosisteme sahip” dedi.

“ALTYAPIMIZ EMRİNİZDE”
STM’de büyük bir enerji gördüğünü ifade ederek, STM’nin mühendislik gücüne işaret eden Aydın, “OSTİM, İvedik ve yakın çevredeki ekosistemi düşündüğünüz zaman 15-20 bin firma, 150 bin çalışan, bu kadar takım tezgahın, üretim araçlarının bulunduğu bir alan. Türkiye’de ve dünyada böyle bir alt yapıyı bulamazsınız” ifadelerinin akabinde STM Savunma Genel Müdürü Murat İkinci’ye seslenerek, “Dolayısıyla Sayın Genel Müdürüm bütün bu altyapımız emrinizdedir” şeklinde konuştu. Aydın son olarak, “Siz dünyanın en rekabetçi üretim firması olabilirsiniz. Mühendisliğini yaptığınız her konuyu OSTİM’de, benzeri sanayi kuruluşlarından daha rekabetçi bir şekilde üretebilirsiniz. Burada inanılmaz bir ekosistem var. Firmalarımız, üniversitelerimiz, araştırma kurumlarımız, ihtiyaç duyduğunuz her şey hemen 100 metre yanı başınızda. Bizim için esas STM’nin OSTİM’e gelmesinin böyle bir önemli anlamı var. Buradaki ekosistemi kullanarak çok büyük projeleri burada hayata geçireceğinize inancımız sonsuz. Bu nedenle Ostim Teknopark’a gelmenizi sadece bir firma OSTİM’e geliyor gibi kabul etmiyoruz. Bu nedenle sizleri çok önemsiyoruz. Aramıza katıldığınız ve bölgemizi tercih ettiğiniz için STM’ye çok teşekkür ediyoruz” ifadeleriyle düşüncelerini dile getirdi.

YERLİ ÇÖZÜMLER ÜRETİYOR
Sanayi, üniversite ve devlet iş birliklerine azami önem verdiklerini söyleyerek konuşmasına başlayan STM Genel Müdürü Murat İkinci de, bu konuda çok ciddi yatırımları bulunduğunu bildirdi. Dünyanın 100, Türkiye’nin ise 4’üncü büyük savunma temsilcisi olduklarını ifade eden İkinci, bu başarıyı daha yukarıya tırmandırmanın yolunun sanayi ve üniversite iş birliğiyle gerçekleştirileceğini söyleyerek, “Devletle beraber milli teknoloji hamlesi içerisinde yerli çözümler oluşturmaya çok büyük gayretimiz var. Bu gayreti OSTİM Teknoparkta firmalarımızın, üniversitemizin desteğiyle çok daha üst seviyelere çıkaracağımıza inancım tamdır” açıklamasında bulundu.

SANAYİNİN KILCAL DAMARLARI

Niyetlerinin, OSTİM’deki bütün sanayiyi, aslında STM’nin sahip olduğu projeler içine dahil ederek buradaki katma değeri zemine yaymak olduğunu söyleyen İkinci, “OSTİM sanayinin kılcal damarlarıdır. Bu kılcal damarlara yayılmış olan sanayi iş birlikteliğini üniversitemizin de desteğiyle, STM’nin de katkısıyla taçlandıracağız. Özellikle savunma alanındaki ihracatlarımızla bunu üst düzeye çıkaracağız. Bu konuya inancım tamdır. Destek verdiğiniz, bize burada yer verdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz” şeklinde duygularını ifade etti.

Son Güncelleme: 08.03.2019 10:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.