banner89

İHRACAT HIZLANACAK

Türk firmalarının küresel pazarda rekabetçiliğini ve ihracatını arttırmak amacıyla verilen Ur-Ge desteği, ihracat yapmamış olan firmaların ihracat yapmasını, hali hazırda ihracat yapan firmaların kapasitelerini artırmayı hedefliyor.

İHRACAT HIZLANACAK

Türk firmalarının küresel pazarda rekabetçiliğini ve ihracatını arttırmak amacıyla verilen Ur-Ge desteği, ihracat yapmamış olan firmaların ihracat yapmasını, hali hazırda ihracat yapan firmaların kapasitelerini artırmayı hedefliyor.

21 Mart 2017 Salı 08:03
İHRACAT HIZLANACAK


Proje başvurularına destek
Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi ya da kısaca Ur-Ge olarak anılan destek, bir proje içerisinde, Türkiye’de yerleşik şirketlerin, uluslararası arenada rekabetçiliğini ve ihracatını artırmayı hedefliyor. Bu kapsamda sınai, ticari faaliyette bulunan veya yazılım sektöründe faaliyet gösteren şirketler, iş birliği kuruluşlarının proje başvuruları sonucu destekleniyor. Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında, Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanan teşvik, OSB’ler, endüstri bölgeleri, TGB’ler, TİM, TOBB, DEİK ve ihracatçı birlikleri gibi iş birliği kuruluşlarının başvuruları hibe şeklinde destekleniyor.

Azami 3 yıl
Ur-Ge programı, iş birliği kuruluşlarınca, üyesi olan şirketlere yönelik olarak yürütülen; amacı, kapsamı, süresi ile bütçesi belirlenmiş ihtiyaç analizi, istihdam, eğitim, danışmanlık, yurt dışı pazarlama ve alım heyeti faaliyetlerinden oluşan ve azami 3 yıl süreyi kapsayan projeleri destekliyor. Bu süre, 2 yıla kadar uzatılabiliyor. Ur-Ge projelerinde bölge planlarında belirlenen öncelikler çerçevesinde ve kalkınma ajansları çalışmaları neticesinde tespit edilen kümelere uygulanmasını teminen kalkınma ajansları ile iş birliği içinde çalışılıyor.

Yetkinlik kazandırıyor
Ur-Ge projesi yalın bir yeni pazar araştırması olmanın ötesinde, ihracatçı şirketlerin ihracatlarını sürdürülebilir bir şekilde artırabilmeleri amacıyla “şirket içi yapılanmanın ihracat stratejilerine uygun hale getirilmesi, şirketlerin ihracata yönelik insan kaynağı yetkinliğinin artırılması, şirketlere sistematik dış ticaret ve pazar araştırması yetkinliği kazandırılması” faaliyetlerini de içeriyor. Bu sayede ihracatçı şirketlerin değişen siyasi ve iktisadi konjonktüre uyum sağlamaları kolaylaşırken, kriz zamanlarında zor ekonomik şartlara karşı dayanma güçleri arttırılıyor.

İş birliği kuruluşları başvuru yapıyor
İş birliği kuruluşları, Ur-Ge projelerinin ve faaliyetlerinin kabulüne ilişkin başvurularını Ekonomi Bakanlığı’na yapıyor. Proje Değerlendirme Komisyonu, proje/faaliyet başvurularını ihracat stratejisi ve politikaları çerçevesinde içerik, amaca uygunluk, bütçe ve iş birliği kuruluşunun proje yönetim kapasitesi açısından değerlendirerek sonuçlandırıyor. İş birliği kuruluşları, destek ödemelerine ilişkin başvurularını Bakanlığa ya da incelemeci kuruluşa yapabiliyor. Ur-Ge projelerinin ilk aşaması olan ihtiyaç analizi faaliyeti kapsamında şirketlerin rekabet güçlerinin ve ihracat kapasitelerinin geliştirilmesini teminen şirket, sektör, pazar analizi, değer-tedarik zinciri analizi yapılarak firmaların ihracat potansiyeli belirleniyor. Proje iş planı ve ihracat stratejisi hazırlanıyor ve projenin yol haritası belirleniyor.

Yüzde 75’lik katkı
Ur-Ge projeleri kapsamında ihtiyaç analizi, eğitim hizmeti, danışmanlık hizmeti, kümenin yurt dışında tanıtımı gibi faaliyetlere ilişkin giderler ile söz konusu faaliyetlerin organizasyonuna ilişkin giderlerin, en fazla yüzde 75’i proje bazında 400 bin dolara kadar destekleniyor. İhtiyaç analizi, eğitim hizmeti, danışmanlık hizmeti, kümenin yurt dışında tanıtımı destek kapsamına giriyor.

Personel giderleri karşılanıyor
Ur-Ge projelerinin kümelenme anlayışı temelinde planlanması ile proje faaliyetlerinin organizasyonu ve koordine edilmesine yönelik olarak iş birliği kuruluşları tarafından istihdam edilen en fazla 2 uzman personelin istihdam giderlerinin en fazla yüzde 75’i proje süresince destekleniyor. Bu projelerde istihdam edilen uzman personelin her biri için proje süresince ilgili iş birliği kuruluşunun emsal personeli istihdam gideri esas alınıyor. Bu madde kapsamında istihdam edilen uzman personelin Türkiye'deki üniversitelerin veya denkliği YÖK tarafından kabul edilen yurt dışındaki üniversitelerin en az 4 yıllık eğitim veren bölümlerinden mezun ve Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’ndan (YDS) en az C düzeyinde veya ÖSYM tarafından belirlenen kriterlere göre eşdeğeri yabancı dil belgesine sahip olması gerekiyor.

Pazarlama-alım heyeti
Ur-Ge projeleri kapsamında ihtiyaç analizi, eğitim ve/veya danışmanlık faaliyetlerine katılan şirketlere yönelik olarak iş birliği kuruluşunca, Bakanlık koordinasyonunda yurt dışı pazarlama veya alım heyeti düzenlenebiliyor. İş birliği kuruluşunca 10 adet yurt dışı pazarlama faaliyeti için her bir faaliyet başına 150 bin dolara kadar, 10 adet alım heyeti faaliyeti için ise her bir faaliyet bazında 100 bin dolara kadar, bu madde kapsamında yer alan giderlerin en fazla yüzde 75’i destekleniyor. Yurt dışı pazarlama faaliyetlerinde bir şirket ya da iş birliği kuruluşundan en fazla 2 kişinin ulaşım ve konaklama giderlerine destek veriliyor. Tercümanlık gideri, seminer, konferans, toplantı ve ikili görüşmelerin yapıldığı yerlerin kiralama giderleri gibi tanıtım ve organizasyon giderleri belirli ölçülerde karşılanıyor.  İş birliği kuruluşunun, yurt dışı pazarlama faaliyetlerinin koordinasyonunu sağlamak üzere oluşturacağı ön heyetten 2 kişinin ulaşım ve konaklama giderleri de limitler dahilinde destekleniyor.

Bireysel danışmanlık programı
İhtiyaç analizi, eğitim veya danışmanlık faaliyeti ile yurt dışı pazarlama ve alım heyeti faaliyetlerine katılan şirketler, Bakanlıkça uygun görülen konularda proje bazlı bireysel danışmanlık hizmeti alabiliyor. Proje bitimini müteakip bu madde kapsamında, şirketlerin yıllık 50 bin dolara kadar 3 yıl alacakları danışmanlık hizmetlerine ilişkin giderleri yüzde 70 oranında destekleniyor. Bu madde kapsamında düzenlenen proje bazlı bireysel danışmanlık programı başvuruları proje bitiminden itibaren en geç 6 ay içerisinde Bakanlığa yapılıyor.

Eksiklikler için 2 ay süre
Destek ödemesi başvuruları, faaliyet bitiş tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde Bakanlığa ya da incelemeci kuruluşa yapılıyor. Bakanlık ya da incelemeci kuruluş, gerekli incelemenin yapılmasını müteakip, ödeme yapılacak şirketi/kuruluşu ve ödeme tutarını Merkez Bankası’na bildiriyor. Desteklerden yararlanmak için başvuranların eksik bilgi ve belgelerini bildirim tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde tamamlamaları gerekiyor.

Yıllık 250 bin dolar
Projelerin işleyişine ve iş birliği kuruluşları ile şirketlerin kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik Bakanlık tarafından gerçekleştirilecek faaliyetlere ilişkin giderler, yıllık en fazla 250 bin dolar ve yüzde 100 oranında destekleniyor. Haksız olarak alındığı tespit edilen destek ödemeleri, ilgililerden tahsil ediliyor. Tahkikat, soruşturma veya dava konusu edilmiş olan iş birliği kuruluşlarının, ilgili projelerine ilişkin destek talepleri bekletiliyor ve yeni projeleri denetim raporu veya yargı kararı alınıncaya kadar destek kapsamına alınmıyor. Denetim raporu veya yargı kararı iş birliği kuruluşunun yanıltıcı bilgi ve belge sunduğu yönünde ise, bahse konu iş birliği kuruluşunun ilgili faaliyeti ve faaliyetin yer aldığı Ur-Ge projesi destek kapsamından çıkarılıyor.
Son Güncelleme: 21.03.2017 09:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.