“İhale kanunu kökten düzeltilmeli”

Ankaralı Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Beşir Murat Ensari kamu ihalelerinde ve alımlarında yüzde 51 yerli alım şartının tam anlamıyla hayata geçebilmesi için ihale kanunun kökten düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Ensari, “Nasıl ki yeni anayasa yazıyorsak yeni ihale kanunu da yazabiliriz” dedi.

“İhale kanunu kökten düzeltilmeli”

Ankaralı Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Beşir Murat Ensari kamu ihalelerinde ve alımlarında yüzde 51 yerli alım şartının tam anlamıyla hayata geçebilmesi için ihale kanunun kökten düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Ensari, “Nasıl ki yeni anayasa yazıyorsak yeni ihale kanunu da yazabiliriz” dedi.

03 Eylül 2013 Salı 09:33
“İhale kanunu kökten düzeltilmeli”

 

     Ülkemiz sanayi ve ticaretinin gelişmesinde, bu vesileyle daha çok gelişmesinde sivil toplumun çok büyük önemi var. Herhangi bir kararın gerek alınmasında, gerek uygulanmasında sivil toplum örgütlerinin varlığı karar organlarını ve mercilerini yönlendiren yapılanmalardır. 2006 yılının nisan ayında 20 sanayici, iş adamı kurucu üye tarafından kurulan Ankaralı Sanayici ve İş Adamları DerneğiASAD, Türkiye ekonomisinin bulunduğu ortama göre üye ve bürokrasiye pozitif katkıda bulunmak, çözüm önerileri üretmek ve üyelerin menfaatini korumak için organizasyonlar düzenliyor. Sanayicinin sorunlarını dile getirmeyi ve bu sorunların çözümünde aktif rol almayı ana hedef olarak benimseyen derneğin bir süre önce gerçekleşen kongresinde başkanlığa seçilen Beşir Murat Ensari, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı.

-          Kamu  ihalelerinde ve alımlarında yüzde 51 yerli alım şartı getirilmesine karşın uygulamada dikkate alınmamasını, üstelik kamunun bu yasayı uygulamamasını nasıl yorumluyorsunuz? Uygulamanın tam anlamıyla hayata geçmesi için yapılması gereken nedir? 
Bu uygulamanın  sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi içinihale kanununun gözden geçmesi gerekiyor . İhale kanunu ve ihale şartları geçmiş dönemlerde yetersiz kalmıştır. Biz 1000’e yakın ve büyük çoğunluğu sanayiciden oluşan bir yapıyız. Bizim için rakamlar değil ihale kanununun düzeltilmesi çok daha önemlidir.  İhale kanununun kökten düzeltilmesi gerekmektedir.   Bataklığı kurutmadan sinekle uğraşmak doğru değildir. Nasıl ki yeni bir anayasa yazıyorsak yeni bir ihale kanunu da yazabiliriz.

-          Derneğiniz Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine ulaşmasında ne tür bir yol izlenmesi gerektiğini öneriyor. Bu çerçevede ülkemizde sanayi, OSB’ler, serbest bölgeler, teknoparklar 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmek için yeterli donanıma, özellikle katma değeri yüksek üretime hazır mıdır?
Bizler ASAD olarak iç piyasaya istinaden asıl hedefimiz olan dış piyasaya yönelik çalışmalarımızı da çok aktif halde sürdürmekteyiz. Biz imalatçımızın, sanayicimizin yurt dışına açılabilmesi için bütün imkanları seferber ediyoruz. Bu çalışmaları sürekli yaptık ve devamlı geliştiren politikalar uyguladık. Bunun sonuçlarını da almaya başladık. İhracat sadece üretmekten ibaret değildir. Ticarette bir ihracat konusudur. Bunun getirilerini herkes ciddi anlamda fark etmiştir.  Avrupa artık üretimden çekilmeye başladı ancak bu ülkelerin imalat rakamları azalmadı. Bunun nedeni farklı ülkelerde imalatın sürdürülebilmesi ve daha çok gelir elde edilmesidir. Bu konularla ilgili derneğimizde bulunan üyeleri bilgilendiriyoruz. Derneğimizi eğitim merkezine çevirerek imalatçımızı, sanayicimizi, ticaretle uğraşan firmalarımızı bilgilendirmeye devam ediyoruz. Buna paralel olarak son dönemde Afrika pazarını önemsiyoruz. Biz Türk iş adamları için 500 milyar dolarlık ihracat çok büyük bir hedef değil. Türk girişimcisinin, Türk sanayicisinin yapamayacağı bir şeyin olmağına, daha büyük hedeflere ulaşabileceğimize ve başaracağımıza inanıyoruz.

-          Kredi kuruluşları tarafından Türkiye’nin notunun yükseltilmesinin üretim ve yatırıma ne tür katkıları olmasını bekliyorsunuz? Yabancı yatırımların çalışmalarının artacağına dair sanayi çevrelerinin öngörü ve beklentilerine katılıyor musunuz?
Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyede olduğunun dünyada söylenmesi çok sevindirici ancak geç kalınmış bir karardır. Türkiye yurt dışından yatırımcı çeken bir ülkedir. Kredi kuruluşları yatırımcının Türkiye’ye geldiğini analiz ettiği için Türkiye’ye bu notu vermiştir. Zaten yabancı yatırımcılar tarafından tercih edilen bir ülkeyiz. Belirttiğim gibi, geç alınmış bir karardır.

-          Yerli otomotiv ve yerli sanayi hakkında ne düşünüyorsunuz? 
Türkiye’nin yerli otomotiv sektöründe çok başarılı olabileceğine inanıyorum. Kalkınmakta olan bir ülke yerli otomotiv konusunu çok daha fazla önem vermelidir. Yerli otomobil üretmek ülkemiz için çok önemli bir konudur. Dünyadaki kalıplaşmış fikirleri kırmalı ve yerli otomotivde çok başarılı olabileceğimizi hem kendimize, hem de dünyaya göstermeliyiz. Biz Türkiye’nin bu konuda çok başarılı olacağına, en iyisini yapacağına inanıyoruz.

-          Ankara’nın savunma sanayi sektöründe başarılı olduğunu düşünüyor musunuz?
Savunma sanayi Ankara’da çok başarılı bir şekilde devam etmektedir ve çok önemli seviyelere gelmiştir. Ancak yeterli değildir. Ciddi çalışmalar yapılmaktadır ancak çok daha ileri gitmemiz gerektiğini düşünüyorum.

-          TBMM’deki Sanayi Komisyonu’nun çalışmalarını değerlendirir misiniz?
TBMM Sanayi Komisyonu’nun çalışmaları doğru bir şekilde ilerlemektedir. Komisyon doğru kararlar almaktadır ve alacaktır ancak alınan kararların uygulayıcılar tarafından doğru bir şekilde uygulanması gerekmektedir. ASAD yönetimi olarak yeni dönemde TBMM’deki çalışmaları yakından takip ederek üyelerimizin talep ve beklentilerini seslendireceğiz. Bundan sonraki dönemle beraber TBMM ile ilişkilerimizi daha sağlam bir tabana oturtacağız. Bu anlamda Meclis’in bizlerden çekeceği var.

-          Dernek olarak yapacağınız çalışmalara dair özetle bilgilendirir misiniz?
Yeni seçilen bir yönetim olarak üyelerimizin ve sektörlerin sorunlarıyla ilgili çalışmalarımız var. Bu gündem maddeleri ile birlikte sorunları çözebileceğimiz politikalar üretecek, icraatlar gerçekleştireceğiz. Sanayicilerimizin ciddi sıkıntıları var. Bu sorunları her platformda ifade edeceğiz ve konuların takipçisi olacak, sonuç almak için çalışacağız.

-          Gazetemiz aracılığıyla  kamuoyuna söylemek istediğiniz düşünceleriniz nelerdir?
Bizler artık ekonomide, siyasette, iş dünyasında, sosyal hayatta birlik olmalıyız. Din, dil ayırt etmeden ülkemizin tüm fertleri, toplumun tüm parçaları olarak sorunları birlikte çözmeliyiz. Birlik olma vaktimiz gelmiştir, bu gerekliliği yerine getirmeliyiz.
 

 


 

Son Güncelleme: 20.07.2017 18:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.