HEDEF AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜ OLMAK

Çelik sektörünün diğer sektörlere öncülük edeceğini dile getiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’nin yakın gelecekte Avrupa’nın en büyük çelik üreticisi olmayı hedeflediğini dile getirdi.

HEDEF AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜ OLMAK

Çelik sektörünün diğer sektörlere öncülük edeceğini dile getiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’nin yakın gelecekte Avrupa’nın en büyük çelik üreticisi olmayı hedeflediğini dile getirdi.

12 Mart 2018 Pazartesi 09:52
HEDEF AVRUPA’NIN  EN BÜYÜĞÜ OLMAK

ÖNCÜ SEKTÖR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, çelik sektörünün, diğer tüm sektörlere girdi sunan stratejik bir sektör olduğunu belirterek, “Temel hedefimiz, yakın bir gelecekte, Avrupa'nın en büyük çelik üreticisi olmaktır. Bu hedefe ulaşmak için çok yönlü tedbirler almak durumundayız” dedi. “Sanayide Yüksek Teknolojiye Geçiş Programı” kapsamında Hatay’da düzenlenen “Türkiye Çelik Sanayi Zirvesi”ne katılan Özlü, çelik sektörünün sanayi için taşıdığı öneme değindi. Aynı program çerçevesinde bir süre önce İzmir'de Makine Sektör Zirvesi'ni yaptıklarını dile getiren Özlü, bu programın en önemli başlıklarından birinin çelik sanayisi olduğunu kaydetti.

DİĞER SEKTÖRLERE İLHAM VERİYOR

Bakan Özlü, sanayide yüksek teknolojiye geçişin Türkiye’nin geleceği açısından elzem olduğuna dikkat çekti. Tüm sektörlerin, yüksek teknolojinin yörüngesinde hayat bulduğunu anlatan Özlü, “Üretimin, sanayinin ve pazarlamanın şekil değiştirdiği bir dünyada bütün sektörlerimizle birlikte hızlı, esnek ve uyumlu çalışmak zorundayız. Tüm diğer sektörlerimize öncülük edecek, onlara ilham verecek sektörümüz, hiç şüphesiz çelik sanayimizdir. Çelik sektörü, diğer tüm sektörlere girdi sunan stratejik bir sektördür. Bütün sanayi devrimlerinin, bütün sanayi hamlelerinin ve bugünkü Avrupa Birliği'nin temelinde demir ve çelik sektörü vardır. Sanayileşmenin temel göstergeleri arasında yer alan çelik sektörü ürünlerinin kişi başı tüketimi, ülkelerin gelişmişlik düzeylerini belirleyen göstergeler arasında bulunur” diye konuştu.

SEKİZİNCİ SIRADA

Çelik sanayisinin ülkenin sektörel politika hedeflerinin gerçekleştirilmesi açısından hayati önem taşıdığını belirten Özlü, birçok alanda olduğu gibi çelik sektöründe de artık katma değeri yüksek, teknolojik gelişmeleri kullanan, çevreye saygılı, dünyada gerçek manada söz sahibi bir ülke olmaları gerektiğini vurguladı. Özlü, ülkenin 2017 yılı verilerine göre, çelik üretiminde Avrupa'da ikinci, dünyada da sekizinci sırada yer aldığını kaydetti. Orta Doğu'nun en büyük çelik üreticisi konumunda olduklarını anlatan Özlü, “Temel hedefimiz, yakın bir gelecekte Avrupa'nın en büyük çelik üreticisi olmaktır. Bu hedefe ulaşmak için çok yönlü tedbirler almak durumundayız” dedi.

İHRACATIN YÜZDE 9’U

Bakan Özlü, demir-çelik sektörünün, 2017 yılında 45 bin kişiye doğrudan istihdam üretirken 18,3 milyon ton çelik ürünleri ihracatı yaptığını, Türkiye’ye 13,4 milyar dolar gelir sağladığını söyledi. Bu rakamın toplam ihracatın yüzde 9'una tekabül ettiğini anlatan Özlü, “Sektör, 2017 yılı itibarıyla net ihracatçı konumundadır. Sektör tarafından 2017 yılında 37,5 milyon ton sıvı çelik üretilerek, yüzde 73 seviyesinde kapasite kullanım oranına ulaşıldı. Bu üretimin gerçekleşmesi için yaklaşık 11 milyon ton demir cevheri ve 20 milyon ton hurda ithalatı yaptık. Sektörün üretim altyapısına bakıldığında ağırlıklı hurdaya dayalı olduğunu görüyoruz. 2017 yılı itibarıyla 51,5 milyon tonluk ham çelik kapasitesinin 39 milyon tonu hurdadan, 12,5 milyon tonu ise demir cevherinden üretim yapan tesislere ait bulunuyor. Buradaki göstergelerin daha dengeli bir yapıya kavuşturulması, sektördeki istikrarın sağlanması açısından büyük önem taşıyor” bilgisini verdi.

“YATIRIM ÖNEMLİ”

Demir-çelik ürünleri ithalatında yassı ürünler yanında özellikle paslanmaz çelik ve nitelikli çeliklerin öne çıktığını gördüklerine işaret eden Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nitelikli çelikler, nihai ürünler içinde katma değeri en yüksek olanlardır. Nitelikli çeliklerin yurt içinde üretilmesinin önemi, demir çelik sanayi ürünlerinin birim değerleri itibarıyla ön plana çıkmaktadır. Ülkemizde üretilen nervürlü demir, yuvarlak demir, profil, sac, boru ve bağlantı elemanlarının birim fiyatları 550 ve 800 dolar ton arasında değişirken ülkemizde üretimi bulunmayan paslanmaz çelik ve nitelikli çeliklerin birim fiyatları ise 2 bin 500 dolar ton seviyesinden 5 bin dolar ton seviyesine kadar çıkabilmektedir. Bu yönüyle demir çelik sanayimizde yüksek teknolojiye geçiş sürecinde yüksek katma değer elde edeceğimiz paslanmaz ve nitelikli çelik ürünlerinin üretimine yönelik yatırımlar büyük önem taşımaktadır.”

AKKUYU İÇİN YERLİ ÇELİK

Bakan Özlü, kalitesiz demir çelik ürünleri ithalatının engellenmesi için piyasa gözetiminin yoğunlaştırılmasına önem verdiklerini belirterek, bu konuda Türk Standartları Enstitüsünün özel bir çaba sarf edeceğini söyledi. Diğer taraftan Serbest Ticaret Anlaşmaları, Özlü, “Gümrük tarifelerinin düzenlenmesi ve yurt içi yatırımlarda çelik üreticilerimizin tercih edilmesinin sağlanması, enstrümanlarımız olacak. Bu kapsamda, uluslararası projemiz olan Akkuyu Nükleer Santral tesislerinin kurulması aşamasında ihtiyaç duyulan yaklaşık 1 milyon 100 bin ton çeliğin yerli üreticilerimizden temin edilmesi hususunda, Enerji Bakanlığımız ile birlikte Rus Santral yetkilileriyle prensipte mutabık kalmış bulunuyoruz. Diğer santraller için de yerli tedarike öncelik vereceğiz. Tedarikçi olmamız sayesinde sadece yurt içindeki santrallerde değil, yurt dışındaki santrallerde de yüksek katma değerli çelik ürünleri ihraç edebilir duruma gelmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Bu hususun çelik ile sınırlı kalmayacağına dikkati çeken Özlü, inşa aşamasında ilgili diğer tüm girdilerde de yurt içi imkanların azami kullanımı için aynı yaklaşımı benimsediklerini ifade etti. Özlü, “Çelik üreticilerimizin ihtiyacı olan ve 1 milyar dolara yakın bedel ödeyerek ithal ettiğimiz grafit elektrot için yurt içi üretime geçilmesi hususunda ortak bir çalışma yürütüldüğünü, ferro alyaj üretiminin de çelik sektörü için önem taşıdığını ifade etmek isterim. Bu konuyu, ihtiyaç duyarsak Yerlileştirme Yürütme Kurulu gündemine de getireceğiz. Bakanlık olarak bu konuya gerekli desteği vereceğiz” dedi.

TOSYALI: REKABET ZORLAŞIYOR

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte söz alan Dernek Başkanı Fuat Tosyalı, sektörün 14 milyar dolar ihracatla, Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 9’nu gerçekleştirdiğini belirterek, “Bu rakamlarla sevindik ancak, daha büyük miktarda ve daha nitelikli üretim ve ihracat rakamlarına ulaşmak her zaman sektörümüzün gündeminde yer almak durumundadır. Çünkü çelik sektöründe rekabet şartları her yıl daha da zorlaşmaktadır. Ancak, bugünü doğru idrak eden ve geleceği iyi okuyanların kalıcı olma şansı bulunmaktadır” dedi. Tosyalı, ham madde fiyatlarının devamlı artmasının yanında, navlun ücretlerinin de üretim maliyetlerinin oluşmasında önemli yer tuttuğuna dikkat çekti. Diğer taraftan elektrik fiyatları, enflasyonun çok üzerinde artan işçilik ücretleri, çevre katkı payı gibi diğer rakip ülkelerde olmayan maliyet artırıcı unsurların, üretim maliyetlerini ciddi olarak artırdığını anlatan Tosyalı, inşaat çeliğinde gümrük vergisinin sıfırlanmasının ithalatı artırabileceğini de vurguladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.