banner110

HEDEF 81 TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ

İstanbul’da düzenlenen 34. IASP Dünya Bilim Ve Teknoloji Parkları Kongresi'ne katılan Bakan Faruk Özlü, her ile bir teknoloji geliştirme bölgesi kurmayı planladıklarını kaydetti.

HEDEF 81 TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ

İstanbul’da düzenlenen 34. IASP Dünya Bilim Ve Teknoloji Parkları Kongresi'ne katılan Bakan Faruk Özlü, her ile bir teknoloji geliştirme bölgesi kurmayı planladıklarını kaydetti.

28 Eylül 2017 Perşembe 17:05
HEDEF 81 TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin kendi sanayi devrimine giden yolda teknoloji geliştirme bölgelerini çok önemli bulduklarını belirterek, hedeflerinin 81 ilin tamamında teknoloji geliştirme bölgesi kurmak olduğunu söyledi.

34. IASP Dünya Bilim Ve Teknoloji Parkları Kongresi'nde konuşan Özlü, bu kongrenin İstanbul'un ev sahipliğinde yapılıyor olmasının ayrı bir mutluluk olduğunu ifade etti.

 Bakan Özlü, teknoloji geliştirme bölgelerinin kendi hükümetleri döneminde büyük önem kazandığını dile getirerek, 2002 yılında Türkiye'de sadece 5 adet teknoloji geliştirme bölgesi bulunduğunu, bugün 54'ü faal, 12'si de yapım aşamasında olmak üzere toplam 66 teknoloji geliştirme bölgesi bulunduğunu kaydetti.

“SANAYİ BİLİMLE BULUŞMALI”

Hedeflerinin 81 ilin tamamında teknoloji geliştirme bölgesi kurmak olduğunu dile getiren Özlü, “Çünkü sanayimizi bilimle, teknolojiyle buluşturmamız gerekiyor. Bilimi, teknolojiyi ve sanayiyi birbirinin can yoldaşı, arkadaşı yapmamız gerekiyor. Çünkü bilim, teknoloji ve sanayi stratejik ortaklardır. Bu stratejik ortaklığı somut hale getirmek, yüksek teknolojili ürünlere dönüştürmek en temel amacımızdır. Biz teknoloji geliştirme bölgelerimizi çeşitli teşvik ve muafiyetlerle destekliyoruz” dedi.

Özlü, bölgelerin kurulması için gerekli idare binası, kuluçka merkezi ve altyapı inşaat giderlerinin önemli bir kısmını karşıladıklarını belirterek, diğer teşvik ve destekler hakkında da bilgi verdi. Özlü, şöyle devam etti:

MALİ AVANTAJLAR

“Bölgede faaliyet gösteren gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin, yazılım ve Ar-Ge faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutuyoruz. Girişimci firmaların bölgelerde ürettikleri ve sistem yönetimi, veri yönetimi, iş uygulamaları, sektörel uygulamaların internet, mobil ve askeri komuta kontrol uygulama yazılımı şeklindeki teslim ve hizmetlerini katma değer vergisinden muaf tutuyoruz. Yine bu bölgelerde çalışan Ar-Ge personelinin bu görevleriyle ilgili ücretlerini, 31 Kasım 2023 tarihine kadar vergiden muaf tutuyoruz. Teknoloji geliştirme bölgelerinde bulunan personelin, sigorta primi işveren hissesinin yüzde 50’sini destekliyoruz. Ar-Ge personelinin bölge dışında geçirmesi gereken süreye ait ücretlerini, gelir vergisi kapsamı dışında tutuyoruz. Bölgelerde görevlendirilen öğretim üyelerinin bölgeden elde edecekleri gelirleri, üniversite döner sermaye kapsamı dışına çıkarıyoruz. Yine öğretim elemanlarımıza bu bölgelerde şirket kurma imkanı veriyoruz.”

TERSİNE BEYİN GÖÇÜ

Bakan Özlü, beyin göçünü engellemeye de kararlı olduklarını belirterek, “İyi yetişmiş, vatanına ve milletine bağlı, yüreği ülkesi için çarpan insan kaynağımızın göç etmesine gönlümüz razı değil. Ayrıca, Ar-Ge merkezleri açarak, teknoparklar inşa ederek, bilişim vadileri kurarak, girişimcilerin önündeki engelleri kaldırarak, bilimsel fikirleri teşvik ederek, bilimle sanayiyi buluşturarak beyin göçünü tersine çevireceğiz. Ayrıca, Türk vatandaşı olsun ya da olmasın yurt dışında yaşayan iyi beyinler için Türkiye'de ekosistem oluşturmayı ve bu iyi beyinlerin Türkiye'ye transferi konusunda önemli adımlar atacağız. Ekosistemimizi Ar-Ge ve inovasyonla destekleyeceğiz. Kuracağımız ekosistem ortamında, iyi yetişmiş bilim insanları kendilerine yer bulacaklar” diye konuştu.

Son Güncelleme: 28.09.2017 17:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.