HAVACILIK VE OTOMOTİV KORONA KISKACINDA

Koronavirüsün Eskişehir iş dünyasına olası etkileri ortaya çıkmaya başladı. Eskişehir Sanayi Odası’nın yaptığı ankete göre, yapı malzemeleri, otomotiv, havacılık gibi sektörlerde büyük sıkıntı olduğu, ihracatçı firmaların gümrükleme sorunlarıyla karşı karşıya olduğu belirlendi.

HAVACILIK VE OTOMOTİV KORONA KISKACINDA

Koronavirüsün Eskişehir iş dünyasına olası etkileri ortaya çıkmaya başladı. Eskişehir Sanayi Odası’nın yaptığı ankete göre, yapı malzemeleri, otomotiv, havacılık gibi sektörlerde büyük sıkıntı olduğu, ihracatçı firmaların gümrükleme sorunlarıyla karşı karşıya olduğu belirlendi.

23 Mart 2020 Pazartesi 15:24
HAVACILIK VE OTOMOTİV KORONA KISKACINDA

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) tarafından Eskişehirli sanayicilerin katılımıyla yapılan  “Koronavirüs Etki Ölçüm Anketi” önemli sonuçlar ortaya koyarken, salgının iş dünyasına yansımasını da gözler önüne seriyor. ESO üyesi firmaların katılım sağladığı araştırmanın sonuçları, ilgili kurum ve kuruluşlara ulaştırılmak üzere rapor haline getirildi.  Rapora göre, özellikle yapı malzemeleri, otomotiv, havacılık ve metal işleme sektörlerinde bu alanda ciddi bir dar boğaza doğru gidildiği belirlendi. İhracat yapan firmaların büyük bir oranı da gümrükleme ve lojistik alanında koronavirüs süreci ile birlikte problemlerle yüzleştiklerini ifade etti.

Araştırma hakkında bilgi veren Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, "Eskişehir Sanayi Odası olarak Covid-19 salgını nedeniyle oluşan olumsuzluklardan en az etkilenmek, üyelerimizin taleplerini daha detaylı yerine getirmek için elimizden gelen en üst düzey çalışmaları yapıyoruz. Üyelerimizin taleplerini üst kuruluşlarımıza bildiriyoruz ve takip ediyoruz" dedi.

Kriz durumlarında en önemli olanın, tüm çalışanlarla birlikte şirketleri ayakta tutmak olduğuna işaret eden Kesikbaş, "Yakın gelecekte, özellikle de  Covid-19 etkisinin azalmasıyla birlikte Türkiye ve Eskişehir'imiz yurtdışından ciddi ihracat siparişleri alacaktır. Zira tüm dünyada Çin ve Çin mallarına olan güven azalmış, yurt dışından ve yurt içinden önemli birçok firma tedarik zincir yapılarını gözden geçirmektedir" dedi.

Açıklamasında "Hiç şüphesiz ki tüm çalışanlarımızla, şirketlerimizle bizler büyük bir aileyiz"  diyen Celalettin Kesikbaş, ESO tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarını ise neler olduğunu kamuoyu ile paylaştı.

219 FİRMA KATILDI

Eskişehir Sanayi Odası tarafından tüm dünyada ve ülkemizde de yaşanan koronavirüs salgını sebebiyle iş dünyasının yaşadığı sıkıntıları tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen “Koronavirüs Etki Ölçüm Anketi” sonuçlandı. ESO üyesi 219 firmanın katılım sağladığı araştırmanın sonuçları ilgili mercilere ulaştırılmak üzere rapor haline getirildi. Eskişehir sanayisini yüzde 30’un üzerinde temsil eden ve ESO’nun altında faaliyet gösteren meslek gruplarına göre detaylandırılmış çalışmada öne çıkan hususlar şöyle özetlendi:

İÇ PAZARDA DARALMA

Ankete katılım sağlayan firmaların yüzde 70,3’ü “Firmanızda iç pazarda Koronavirüs kaynaklı olumsuz etkiler görüldü mü? sorusuna “Evet, görüldü” şeklinde cevap verdi. ESO üyeleri tarafından aynı soruya verilen cevapları üretim alanlarına göre analiz edildiğinde iç pazarda koronavirüs kaynaklı olumsuz etkilerin en fazla görüldüğü sektörün yüzde 90 ile Maden ve Yapı Sektörü olduğu görüldü. Bunu yüzde 81,8 ile Havacılık ve Otomotiv Sektörü, yüzde 70 ile Mobilya Sektörü izledi. Ankete katılan firmaların verdiği cevaplara göre iç pazarda koronavirüs kaynaklı olumsuz etkilerin en az görüldüğü sektörler ise yüzde 57,1 ile Makine İmalat Sektörü ve yüzde 61,3 ile Metal İşleme Sektörü oldu.

 İHRACATTA AZALMA EĞİLİMİ

Ankette yer alan “Firmanızın ihracatında Koronavirüs kaynaklı sipariş iptalleri oldu mu? sorusuna firmaların yüzde 40,1’i “Evet, oldu”, yüzde 33,6’sı “Hayır, olmadı” şeklinde yanıt verdi. İhracatta koronavirüs kaynaklı en fazla sipariş iptali yaşanan sektörlerin yüzde 50 ile Plastik ve Metal İşleme Sektörleri olduğu görüldü. Bunu yüzde 45,5 ile Maden ve Yapı Sektörü izledi.

SİPARİŞLERDE BİR ARTIŞ YOK

Ankette sorulan “Firmanızda Koronavirüs kaynaklı sipariş artışı oldu mu? sorusuna ESO üyesi firmaların yüzde 8,8’i “Evet, yaşandı”, yüzde 91,2’si ise “Hayır, yaşanmadı” olarak cevap verdi. Koronavirüs kaynaklı sipariş artışı  oldu.

GÜMRÜKLEME VE LOJİSTİK ALANLARINDA ALINAN SIKI TEDBİRLER

Ankete katılan firmaların yüzde 47,2’si “Firmanızda Koronavirüs kaynaklı Gümrükleme veya Lojistik Alanlarında sorun yaşandı mı? sorusunu “Evet, yaşandı”, yüzde 52,8’i ise “Hayır, şuana kadar yaşanmadı” olarak değerlendirdi. Gümrükleme ve lojistik alanlarında koronavirüs kaynaklı en fazla sorun yaşadığını belirten sektörler yüzde 68,4 ile Elektronik-Yazılım-Reklam Sektörü, yüzde 63,6 ile Maden ve Yapı Sektörü, yüzde 57,1 ile Döküm Sektörü oldu.

GİRDİ TEDARİKİ

Ankete katılan ESO üyesi firmaların yüzde 50’si salgına bağlı olarak girdi ithalatında sorun yaşadığını belirtti. Girdi tedarikinde koronavirüs kaynaklı en fazla sorun yaşadığını beyan eden sektörler yüzde 75 ile Plastik Sektörü ve yüzde 60 ile Metal İşleme Sektörü oldu.

Son Güncelleme: 23.03.2020 18:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.