GTÜ’DEN BİYOTEKNOLOJİ ZİRVESİ

GTÜ’nün düzenlediği Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi’nde sağlık, gıda ve tarımdaki biyo-ekonomi konusu masaya yatırıldı.

GTÜ’DEN BİYOTEKNOLOJİ ZİRVESİ

GTÜ’nün düzenlediği Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi’nde sağlık, gıda ve tarımdaki biyo-ekonomi konusu masaya yatırıldı.

12 Kasım 2019 Salı 09:14
GTÜ’DEN BİYOTEKNOLOJİ ZİRVESİ

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Biyoteknoloji Enstitüsü tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi’nde “Sağlık, Gıda ve Tarım'da Biyo-Ekonomi ve Sürdürülebilirlik” konusu ele alındı. Çeşitli kurumlardaki seçkin bilim insanları, akademi ve endüstri temsilcileri Türkiye’de sağlık, gıda ve tarım alanlarına odaklanıp sorunlar ve aksaklıkları masaya yatırarak, çözüm önerileri getirdi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. M. Hasan Aslan, “Enstitü, ülkemizin Biyoteknoloji Stratejisi ve Eylem Planı doğrultusunda sağlık, bitki, endüstri ve sentetik ve sistem biyoteknolojisi alanlarında eğitim ve araştırmalarını sürdürüyor. Söz konusu sektörlerde beklentileri karşılayacak ölçüde çalışmalara devam ediyor. GTÜ Biyoteknoloji Enstitümüz, yerli ve milli üretim konusunda hem araştırmalar yürütmekte hem de öğrencilerini bu doğrultuda başarılı girişimciler olma konusunda desteklemektedir” dedi. Aslan, “Enstitümüz AR-GE odaklı araştırmalarının yanı sıra sanayicilerimizle dirsek dirseğe projeler geliştirerek onların ihtiyaçlarına yönelik ortak projeler yürütmekte ve yeni ürünler de geliştirmektedir” diye konuştu.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VURGUSU

Ardından kürsüye çıkan GTÜ Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Işıl Kurnaz da, 3’üncüsünü düzenledikleri Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi’nin bu yılki temasının, GTÜ Biyoteknoloji Enstitüsü olarak Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı ile ortaklaşa yürütücülüğünü yapmakta oldukları MARKA destekli Özgün Biyoekonomi Kaynakları Mükemmeliyet Merkezi (ÖBEK) projesi çerçevesinde “Sağlık, Gıda ve Tarımda Biyoekonomi ve Sürdürülebilirlik” olarak şekillendiğini kaydetti. Prof. Dr. Kurnaz, “Enstitümüz, bu kapsamda geçtiğimiz yıl Gübretaş ile bir iş birliği protokolü imzalamış olup, bu kapsamda üniversitemize bir sera kazandırılması için çalışmaları yürütmektedir. Üniversitemizin yine bir başka önder firma olan Hektaş ile de benzer bir iş birliği protokolü bulunmakta, enstitü olarak bu protokole de destek vermeye gayret etmekteyiz. Yine bu çerçevede, Pendik Sanayici ve İş Adamları Derneği ile geçtiğimiz hafta bir iş birliği protokolü yapılmış, yakın bölgemizdeki firmalarla birlikte çalışılmaya başlanmıştır” dedi.

Kurnaz son olarak, “Enstitümüz ayrıca faaliyete başlamasından bu yana her yıl Nisan ayında düzenlenen BioExpo Fuarlarına katılım göstermekte ve 3 yıldır bu fuar kapsamında Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB)’yla organize edilen Biyoteknoloji Sempozyumlarında bilim kurulunda bulunmaktadır. 17-20 Nisan 2020 tarihleri arasında yine Lütfi Kırdar’da düzenlencek olan BioExpo fuarında bunlara ek olarak OpenLab etkinliğinin organizasyonunu üstlenmiş bulunuyoruz, yine bu fuar kapsamındaki bir diğer etkinlik olan Biyogirişimcilik Zirvesi’nde ise katkı veriyoruz. Sağlık ve gıda alanındaki çeşitli firmalarla da 2244 Sanayi Doktora Programı hazırlıklarımız devam etmektedir” ifadesini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.