GÖREV SÜRESİ 4 YIL

Türkiye sanayisi için Ar-Ge, inovasyon destekleri sunan TÜBİTAK, KOBİ’lerin en büyük destekçisi KOSGEB ve Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) başkanları, doğrudan cumhurbaşkanınca atanacak. TÜBİTAK başkanı, 4 yıllığına görev yapacak.

GÖREV SÜRESİ 4 YIL

Türkiye sanayisi için Ar-Ge, inovasyon destekleri sunan TÜBİTAK, KOBİ’lerin en büyük destekçisi KOSGEB ve Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) başkanları, doğrudan cumhurbaşkanınca atanacak. TÜBİTAK başkanı, 4 yıllığına görev yapacak.

10 Temmuz 2018 Salı 12:39
GÖREV SÜRESİ 4 YIL

Haber: Helin Aygün

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne dair üç ayrı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı. 3 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnemesi’nde, üst kademe kamu yöneticileri ile kamu kurum ve kuruluşlarında atama usullerine dair usul ve esaslara yer verildi. Buna göre, cumhurbaşkanının görev süresi sona erince, TÜBİTAK, KOSGEB ve TÜRKPATENT başkanlarının da görevi sona erecek. Görev süresi sona eren başkanlar yeniden atanabilecek. Süreleri sona ermeden de bu kişiler cumhurbaşkanınca görevden alınabilecek. TÜBİTAK başkanının görev süresi 4 yıl olacak.

CUMHURBAŞKANI ATAYACAK

TÜBİTAK, KOSGEB ve TÜRKPATENT başkanlarını cumhurbaşkanı atayacak. Kadro, pozisyon ve görevlerin boşalması halinde, ilgili cumhurbaşkanı yardımcısı ya da bakan tarafından görevlendirme yapılabilecek. Başkanların görev süresi, atandıkları tarihte görevde bulunan cumhurbaşkanının görev süresini geçemeyecek. Cumhurbaşkanının görev süresi sona erdiğinde, başkanların da görevi sona erecek. Görev süresi sona enerler, yeniden atanabilecek. Başkanlar ayrıca görev süresi bitmeden de cumhurbaşkanı tarafından görevden alınabilecek.

SÖZLEŞMELİ BAŞKANLIK

3 numaralı KHK’da TÜBİTAK, KOSGEB ve TÜRKPATENT başkanlarının da yer aldığı 1 Sayılı Cetvel’de yer alan kadro, pozisyon ve görevlerdekiler, 657 sayılı kanunun ve diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılması hakkındaki hükümlerine bağlı olmaksızın sözleşmeli olarak da çalıştırılabilecekler. Bu kurumların başkan yardımcıları ise cumhurbaşkanı onayıyla atanacak.

ÜCRETİ CUMHURBAŞKANI BELİRLEYECEK

Sözleşme taban ve tavan ücretleri, kurum ve kuruluşlar, unvanlar, yapılan hizmetin güçlülüğü, sorumluluğu ve riskleri, iş yoğunluğu, çalışma şartları, hizmet yerinin sosyo-ekonomik durumu ve coğrafi özellikleri ile hizmete ve hizmet yerine ilişkin olarak, aynı kadro, pozisyon ve görevlerde bulunan emsallerine göre farklılıkları ayrı ayrı veya birlikte dikkate alınarak cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek. Sözleşme ücreti, taban ve tavan ücret aralığında sözleşme imzalamakla yetkili kılınan makam tarafından tayin edilecek. Sözleşme süresi, üst kademe kamu yöneticisinin görev süresiyle sınırlı olacak.

GÖREVİ SONA ERENLER

Kamu görevlisi olmayanlar arasından üst kademe kamu yöneticisi kadro, pozisyon ve görevlerine atananlardan görevleri sona eren ya da görevden alınanlara tazminat ödenip ödenmemesi ve tazminat miktarları cumhurbaşkanınca belirlenecek.

Son Güncelleme: 10.07.2018 13:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.