banner250

GELİŞME SAHASI AÇACAK

1000 hektarlık alanda 331 işletmesi ve yaklaşık 50 bin kişilik istihdamı ile ülke ekonomisine katkı sunan ASO 1. OSB’de yeni gelişme sahasının açılacak. Ortak akıldan süzülen parametrelere göre; krediden fuarlara, ihracattan kriz yönetimine kadar birçok makro konuda OSB sanayisinin gelişmesi için atak bekleniyor.

GELİŞME SAHASI AÇACAK

1000 hektarlık alanda 331 işletmesi ve yaklaşık 50 bin kişilik istihdamı ile ülke ekonomisine katkı sunan ASO 1. OSB’de yeni gelişme sahasının açılacak. Ortak akıldan süzülen parametrelere göre; krediden fuarlara, ihracattan kriz yönetimine kadar birçok makro konuda OSB sanayisinin gelişmesi için atak bekleniyor.

28 Ağustos 2019 Çarşamba 09:17
GELİŞME SAHASI AÇACAK

Ankara’nın ve Türkiye’nin en büyük sanayi yatırımlarını bünyesinde barındıran ASO 1. OSB’de Ortak Akıl Toplantıları’nın 19’uncusu gerçekleştirildi. Başkent Ankara'nın ülke ekonomisine artı değerler katan bir sanayi merkezine dönüştürülmesinde çok önemli bir oynayan OSB’de düzenlenen toplantıya Ankaralı sanayiciler büyük ilgi gösterdi. Hidromek, Serdar Plastik, Ersa Mobilya, Diktaş, Nurus, Yiğit Akü, Bülbüloğlu Holding ve Alfa Döküm gibi dev firmaların temsilcilerinin katıldığı ortak akıl toplantısında ASO 1. OSB'nin potansiyelleri, sorunları ve alınması gereken önlemler masaya yatırıldı. ASO 1. OSB’nin hızla değişen küresel rekabet koşullarında güçlü bir oyuncu olabilmesi ve potansiyellerini ortaya koyabilmesi için bölge sanayicilerinin katılımlarıyla 10 parametrede görüş birliğine varıldı. OSB’de yeni gelişme sahasının açılacağı vurgulandı. Üretime 1990’da başlayan ve on beşi aşkın sektörde faaliyet gösteren OSB’de düzenlenen toplantıya, Bölge Müdürü Cüneyt Çalık da katıldı.

EXIMBANK KREDİLERİ

Eximbank verdiği kredileri döviz olarak kullandırıp, TL olarak hesaba geçiyor. Üstelik de dövizin her gün yüzde 1-2 oynadığı böyle bir dönemde para iki gün sonra sanayicinin hesabına geçiyor. Dolayısıyla sanayici o krediyi kullanana kadar kur farkından, kambiyo farkından kaynaklanan ciddi zararlara uğruyor. Eximbank döviz olarak kredi verip, TL olarak hesaba geçmemeli, döviz olarak veriyorsa döviz olarak hesaba geçmeli.

ANKARA’DA DÜZENLENMELİ

Ankara’da fuar düzenleme alışkanlığı pek mevcut değil. Kentin önde gelen sektörleri için bile bu durum geçerli. Daha önce Ankara’da yapılan İş ve İş Makinaları Fuarı ANKOMAK dahi artık İstanbul’da yapılıyor. Oysa bu sektörün merkezi Ankara. Keza savunma sanayisi firmalarının da yüzde 80’i Ankara’da. Bu fuarların, altyapısı artık çok uygun olan Ankara’da düzenlenmesi sağlanmalı.

ÇOK TERİMLİ TARİFE

Elektrikte OSB dışındaki bölgelerde geceleri düşük ücretli olan çok terimli bir tarife uygulanıyor. Ancak bu uygulama OSB içinde geçerli olmadığı için sanayici geceleri pahalı elektrik kullanıyor. Bu durum, özellikle yüksek miktarda elektrik kullanan firmaların rekabet şansını çok olumsuz etkiliyor. OSB’ler içinde de çok terimli tarifenin uygulanması için gerekli olan mevzuat değişiklikleri bir an önce hayata geçirilmeli.

PAZARA DÖNÜK AJANSLAR

Sanayici artık dünyanın tüm ülkelerine ihracat yapabilecek kapasiteye ulaştı. Ancak “stratejik pazarlama” konusu halen bir sorun oluşturmaya devam ediyor. Ortada, ülkelere ve bölgelere göre değişen pazarlama stratejisi oluşturacak bir ortak akıl yok. Avrupa, Asya Pasifik, Amerika gibi spesifik bölgeler ve spesifik ülkeler için bu konu üzerinde uzmanlaşmış özel ajanslar kurulmak zorunda.

YETERSİZLİKLER İHRACATA ENGEL

Türkiye dünyanın birçok bölgesine deniz taşımacılığındaki yetersizlikler nedeniyle ihracat yapamıyor. Örneğin; Avustralya’ya mal gönderecek bir ihracatçı, Belçika’nın Anvers kenti üzerinden 34 günde gönderebiliyorken, doğrudan göndermeye kalksa 55 günde gönderebiliyor. Oysa Türkiye birçok açıdan dünyanın tam ortasında yer alıyor. Mersin Limanı’ndan kaldırılacak bir gemi normalde Avustralya’ya 16 günde ulaşır. Türkiye’nin coğrafi avantajları sonuna kadar kullanılmalı.

KRİZ DÖNEMLERİ KRİTİK

Reel sektör özellikle kriz dönemlerinde olumsuz koşullardan en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Alıp satmak yerine üretmek ve istihdam yaratmak gibi bir “çılgınlık” yapan sanayicinin özellikle bu dönemlerde desteklenmesi, teşviklerle güçlendirilmesi ve bürokratik engellerden mümkün olduğunca kurtarılması gerekiyor. İç piyasa çöktüğü için dış pazarlara yönelen sanayici bu sefer de mevzuatla boğuşmak zorunda kalmamalı.

ÖNLEYENLERE TEŞVİK

İthalatın önlenmesi de ihracatın artırılması kadar önemli bir konu. Örneğin; gıda ve benzeri sektörler için teşvikler yok denecek kadar az, bankalar da ihtiyaç duyulan kolaylıkları göstermeyebiliyor. Oysa cari açığın azaltılmasında ithalatın düşürülmesi son derece önemli. Çünkü ithalatın önü ne kadar kesilirse ülke o kadar kazanır. Yerli üretim artırılıp, kaliteli hale getirilirse ithalat bir alternatif olmaktan çıkar ve yurt dışına giden para ülkede kalır.

SATIŞ SONRASI HİZMETLER

Sanayici için satış kadar satış sonrası hizmetler de önemli. Satış yaparken devlet kurumlarının destekleri var ama satış sonrasında bakıma veya yedek parça satışına bir destek yok. Oysa bu süreçte katlanılan maliyetler de birçok firmanın üzerinde ciddi bir yük oluşturuyor. Günümüz rekabet ortamında sürdürülebilir bir satış için mutlaka satış sonrası hizmet faaliyetlerinin çok güçlü olması gerekiyor. Devletin bu konuyu da gündemine alması gerekiyor.

ULUSLARARASI İLİŞKİLER

Türkiye’ye dışarıdan bakıldığında durum çok parlak değil. Yapılan bazı açıklamalar ve düzenlemelerin günü birlik değiştirilmesi ülke olarak imajı bozuyor. Sanayici bir ülkeyle ticaret başlatmak için büyük mücadeleler verip 1-2 yıl sonunda konuyu bir noktaya getiriyor ama alınan bir karar ya da bir düzenleme nedeniyle ticaret imkânsız hale gelebiliyor. Uluslararası ilişkilerde ticaretin önünün açılmasına dikkat edilmeli.

BANKA SORUNU

İhracat bedellerinin bankaya yatırılması sanayiciler için ciddi bir sıkıntı haline geldi. Bankacılık sisteminin oturmadığı birçok ülkeden ihracat bedeli olan paralar elden geliyor. Bankalar bu meblağı kişisel hesaplar için kabul ediyor. Ancak bilançoda görülmesi için şirket hesabına yatırılması gereken bu parayı, ihracat beyannamesi, çıkış belgesi gibi evrakları tamam olsa dahi mevzuat gereği kabul etmiyor. Bazı ülkeler bu uygulamadan muaf tutuldu ama bu yeterli değil. Gereken düzenlemeler acilen yapılmalı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.