GEBZE VE ÇEVRESİ EKONOMİYE CAN VERİYOR

Türkiye’nin birçok ilini geride bırakarak, sayılı sanayi merkezleri arasına girme başarısı gösteren Gebze ve yakın çevresinde, yaklaşık 300 bin sigortalı çalışan bulunuyor. Bölge sanayisi, ülkenin genel işsizlik sorununa da cevap vermeye çalışıyor.

GEBZE VE ÇEVRESİ EKONOMİYE CAN VERİYOR

Türkiye’nin birçok ilini geride bırakarak, sayılı sanayi merkezleri arasına girme başarısı gösteren Gebze ve yakın çevresinde, yaklaşık 300 bin sigortalı çalışan bulunuyor. Bölge sanayisi, ülkenin genel işsizlik sorununa da cevap vermeye çalışıyor.

11 Eylül 2018 Salı 08:40
GEBZE VE ÇEVRESİ EKONOMİYE CAN VERİYOR

Haber: Ali ŞAHİN

OSB’leri, teknoparkları, Ar-Ge ve tasarım merkezleriyle Türkiye’nin öncü sanayi merkezlerinden Gebze ve yakın çevresindeki Çayırova ve Darıca’da 300 bine yakın sigortalı çalışan bulunuyor. Buna karşın, sanayici nitelikli eleman bulmakta zorlanıyor. İŞKUR Gebze Hizmet Merkezi Müdürü Ayhan Kutlu, Sanayi Gazetesine Gebze iş gücü piyasası ile ilgili bilgi verdi. Kutlu, Gebze, Çayırova ve Darıca ilçelerinin iş yeri sayısı bakımından tüm iller arasında 6’ncı sırada olduğunu söyledi. Müdür Kutlu, “Gebze, Çayırova ve Darıca ilçelerini kapsayan sorumluluk bölgesinde faaliyet gösteren 50 ve üzeri işçi çalıştıran 672 iş yeri, 10 ve üzeri işçi çalıştıran yaklaşık 3 bin iş yerinin dışında; aynı iş gücü piyasasına etki eden İstanbul’un Tuzla, Pendik ve Kartal ilçeleri, ayrıca Dilovası ilçesindeki sanayi kuruluşları ile birlikte muhtemelen ülkemizin en büyük sanayi havzasını oluşturuyor” dedi.

AŞIRI HAREKETLİLİK VAR

İŞKUR Gebze Hizmet Merkezinin Gebze, Çayırova ve Darıca ilçelerini kapsayan sorumluluk bölgesinde aşırı hareketli bir iş gücü piyasası olduğunu vurgulayan Ayhan Kutlu, 300 bine yakın sigortalı çalışanın bulunduğu bölgede her yıl bu sayının yarısı kadar sigortalı işe giriş bildirgesi düzenlendiğini söyledi. Kutlu, “Aşırı hareketliliğin bir sonucu olarak Gebze Hizmet Merkezinde gerçekleştirilen işsizlik sigortası işlem sayısı, tüm iller arasında ilk 10 içinde yer alıyor. İŞKUR Gebze Hizmet Merkezine kayıt olanların veya kayıtlarını aktif tutanların ortalama yüzde 40’ı bir iş yerinde tam zamanlı çalışan durumunda. Bu durumun nedenlerinden biri; çalışmakta oldukları işlerinden farklı nedenlerle memnun olmayıp ‘daha iyi şartlarda iş arama’ amacıyla kayıtlarını aktif tutanlar, diğeri ise; İŞKUR ve SGK portallarının eş zamanlı çalışmaması, işe girenlerin kayıtlarının uzun bir süre daha İŞKUR portalında aktif kalmaya devam etmesidir” diye konuştu.

NİTELİKSİZ İŞ GÜCÜ GÖÇÜ

Doğu illerinden bölgeye yoğun, ancak niteliksiz iş gücü göçü söz konusu olduğunu anlatan İŞKUR Gebze Hizmet Merkezi Müdürü, göçten dolayı bölgenin nüfus artış hızının ülke ortalamasından kat kat fazla olduğunu kaydetti. Müdür Kutlu, “Bölge sanayisi bu anlamda ülkenin genel işsizlik sorununa da cevap vermeye çalışıyor. Göç devam ettiği sürece, Kocaeli il geneline etki eden işsizlik oranının istenilen düzeye düşmesi mümkün görünmüyor. Yabancı dil, iş deneyimi veya geçerli bir belgesi olmayan üniversite mezunları kendi branşlarında iş bulmakta güçlük çekiyor. Kayıtlı işsiz sayısının önemli bir kısmı bu kişilerden oluşuyor. İş bulmakta zorlanan diğer gruplar; 40 ve üzeri yaşta iş arayanlar, sabıka kaydı bulunanlar ile engelli statüsüne ulaşmayan oranda sağlık sorunu bulunanlar” dedi.

ULAŞIM SIKINTISI ETKİLİYOR

Müdür Ayhan Kutlu’nun verdiği bilgilere göre, iş yerlerinin çoğunda çalışanlara aidiyet duygusu oluşturma çabası yok. Yeni işe giren personel ile 10 yıldır çalışan personelin ücretleri aynı. Sık sık iş değişikliğinin ücret dışındaki bir nedeni de çalışanların işyerlerinde gelecek görememeleri, kendilerini işyerine bağlayacak motivasyon kaynağı bulamamaları. Çoğu iş yerinin OSB’lerde bulunması, söz konusu bölgelere ulaşım sıkıntısından dolayı işçi adaylarının başvurularını azaltıyor ve iş gücü talepleri karşılıksız kalıyor. İŞKUR Hizmet Merkezinin herkesçe bilinen ve kolay ulaşılan nokta olmasına rağmen,  iş arayanlarla işverenlerin görüşebileceği görüşme odalarına, toplantı salonlarına sahip olmaması, istihdamı zorlaştırıcı etken olarak beliriyor.

“İŞ BEĞENMEME” SÖZ KONUSU

Aynı iş gücü piyasasına etki eden İstanbul’un yakın ilçeleri ile birlikte, bölgedeki iş ve iş yeri seçeneklerinin çok fazla olması, arz-talep dengesinden dolayı iş arayanların ücret beklentilerini arttırırken, asgari ücretli işlere talep azaldı. İş seçeneklerinin fazla olması, iş arayanların “iş beğenmeme” olarak nitelenebilecek şekilde fazla seçici olarak bazı firmaların iş gücü taleplerinin karşılanmasında olumsuzluğa neden oluyor. Bölgede herhangi bir mesleği niteliği olmayan düz beden işçisinin iş bulması dahi çok kolay olması itibarıyla mesleki eğitim kurslarına rağbet düşük oluyor. Nihayetinde, kurslardan mezun olarak nitelikli statüde işe girenlerin ücretlerinde de esaslı fark olmuyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.