GEBZE OSB KADINLARIN SESİ OLDU

Türkiye’nin en önemli haber kanallarının kadın haber spikerleri, Gebze OSB’de yapılan panelde buluştu.

GEBZE OSB KADINLARIN SESİ OLDU

Türkiye’nin en önemli haber kanallarının kadın haber spikerleri, Gebze OSB’de yapılan panelde buluştu.

10 Kasım 2017 Cuma 15:57
GEBZE OSB KADINLARIN SESİ OLDU

Kadınların çalışma hayatındaki yeri, Gebze OSB’de düzenlenen panelde enine boyuna ele alındı. Türkiye’nin ünlü kadın haber spikerlerinin katıldığı panelde, kadın cinayetleri, kadın istihdamı ve eğitim üzerinde  durulan ana başlıklar oldu.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi, Gebze Teknik Üniversitesi ve Gebze Ticaret Odası öncülüğünde yapılan panelde, kadının çalışma hayatındaki yeri tüm yönleriyle tartışıldı. Habertürk Haber Spikeri Didem Arslan Yılmaz, NTV Haber Spikeri Buket Aydın, TRT Haber Spikeri Işıl Açıkkar, ATV Haber Spikeri Nihan Günay’ın katıldığı ve moderatörlüğünü Habertürk TV Haber Programcısı Duygu Canbaş’ın yaptığı panel, var olan sorunlara çözümler aradı. Gebze OSB Konferans Salonunda gerçekleştirilen panele, Gebze OSB Başkanı Vahit Yıldırım, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ve Gebze Ticaret Odası Başkanı Yönetim Kurulu Nail Çiler de katıldı.

ZİHİNLERDE DÖNÜŞÜM

Panelin açılışını yapan Duygu Canbaş, kadın cinayetlerine değinerek, “Kadına yönelik ayrımcılığın iş hayatında da ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Kadının çalışma hayatındaki yerinin artmasını istiyoruz. Bugün ilk adımla Türkiye’nin tamamına ulaşmak istiyoruz” dedi.

Habertürk TV Haber Spikeri Didem Arslan Yılmaz, 18 yaşından beri çalışma hayatının içinde olduğunu belirterek, “Birçok kadın işinden olacağı gerekçesiyle çocuk yapmaktan korkuyor. İş hayatı içerisinde kadınlar en büyük sorunu kadınlar ile yaşıyor. Kadınlar, hemcinsler olarak önce kendi aramızda anlaşmamız gerekiyor. Ayrıca yasal zeminde sorun yok, zihinlerde dönüşüm sağlamalıyız” diye konuştu.

“ÇALIŞANLARIMIZIN YÜZDE 35’İ KADIN”

Gebze OSB Başkanı Vahit Yıldırım, proje hakkında bir yıldır konuştuklarını, bunun çok ses getireceğini söyledi. Türkiye’de üretenler olarak kanayan bir yaraya müdahale etmek zorunda olduklarını anlatan Yıldırım, “Siyasetçiler yanlış yapınca kaybedecekleri sadece bir koltuktur. Oysa bizim bir hatamız ise hayatımızı kaybederiz. OSB’ler ve ticaret odaları ile birlikte bu işi üstlenebiliriz. Bu konuyu en az bir yıl boyunca gündemde tutmalıyız. Gebze OSB’da çalışanların yüzde 35’i kadın, bugün en önemli sorunumuz nitelikli insan kaynağıdır. Ayrıca ülkemizde 0-6 yaş arasında çok kötü bir eğitim veriyoruz. Bunun yanı sıra eğitimli anne ve aile eğitimi de çok önemli” dedi.

“MOBBİNG UYGULUYORLAR”

NTV Haber Spikeri Buket Aydın Baykal, “Türkiye’de son bir ayda 40 kadının eşi tarafından öldürüldüğüne dikkat çekti. Projede yer almaktan büyük mutluk duyduğunu söyleyen Baykal, “Türkiye’de gördüğüm en büyük projedir. Tüm kadınlar çalışmak istiyor. Çok büyük bir firmanın yaptırdığı araştırmada kadınlar çalıştıkları yerlerde anlayışlı yöneticiler ve çocukları için kreş ortamlarının bulunmasını istiyor. 19 yaşında bana mobbing uygulayan da bir kadın yönetici idi ama bugün de bana çok şeyler veren de kadın yönetici. Kadınlar da en çok kadınlara mobbing uyguluyor” diye konuştu.

“MİLAT OLMALI”

Gebze Ticaret Odası Başkanı Yönetim Kurulu Nail Çiler, 365 oda ve borsa arasında, örneği az olan bir oda olduklarını belirterek, “Eğitimde Türkiye birincisiyiz. Sanayinin kalbi olan bir yerde 81 ile bir örnek olsun. Dünya kadınların eli ile değişmektedir. Türk milleti olarak kadınlarımız tarih boyunca hep en ön safta olmuştur. Her şeyimizi cumhuriyete borçluyuz. Bu topraklarda saygı duyulacak nice başarılı kadınlar olmuştur. Kadının iş dünyasına yansıtmak zorunlu hale geldi. Eğitim olmazsa olmazımızdır” dedi.

EKONOMİK ÖZGÜRLÜK VURGUSU

TRT Haber Spikeri Işıl Açıkkar, “Kadınların bir arada olduğunda ne kadar güçlü olduğumuzu bugün gördüm. Geçmişte ben de ciddi anlamda Mobbinge maruz kaldım. Uzun yıllar İstanbul’da gece çalıştım. Uzun süre günde iki kez elbise ve makyaj değiştirdim ve uzun süre sonra anladım ki bu bir mobbing imiş. Kadın maaşı çok önemsemiyor, insani şartlarda ve anlayışlı yöneticilerle çalışmak istiyor. Şiddetin eğitim seviyesi bir alakası yok. İnsanın içinden gelen yetiştirmek tarzı ile alakalı bir şey. Kadının kendine gelmesi ekonomik özgürlükle alakalı. Kadının çalıştırırken biraz daha insani ve kontrol mekanizması olması gerekir” dedi.

KADRONUN YÜZDE 47’Sİ

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ise; “İş dünyasında artık daha çok planlayan organizasyon yapabilen elemanlar aranıyor. Eğitimde birinci olarak ailelere iş düşüyor. Ailede eğitimi veren ise anne. Üniversitemizde kadınların sorumluluk alanı yüzde 50. senatomuzun 6 üyesi kadın. Kadromuzda yüzde 47 kadın. Toplam araştırma görevlilerin yüzde 65 kadın. Sadece kadına şiddete değil, tüm canlılara şiddete karşı olmalıyız” diye konuştu.

ÖNYARGI ENGELİ

ATV Haber Spikeri Nihan Günay da kadın istihdamın önünde en büyük engelin önyargı olduğunu söyledi. Kadınlara gereken cesareti vermek gerektiğini belirten Günay “Kadınlar isterse erkeklerde çok daha istedikleri işi yapabilirler. Bazen zor oluyor ama isteyince ve planlayınca zor olanı da yapabiliyorsunuz” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcıların soruları cevaplandı ve konuşmacılara çiçek ve GTO Başkanı Nail Çiler tarafından Osman Hamdi Bey’in “Kaplumbağa Terbiyecisi” plaketi takdim edildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.