GAZİANTEP OSB’DE ÇARKLAR DÖNÜYOR

Türkiye’nin ve bölgenin en önemli üretim merkezlerinden olan Gaziantep OSB, yatırımcıdan gelen taleplere yanıt verebilmek için sürekli gelişiyor. Bölge, yapımı devam eden projelerin tamamlanmasıyla, sağladığı avantajları katlayacak.

GAZİANTEP OSB’DE ÇARKLAR DÖNÜYOR

Türkiye’nin ve bölgenin en önemli üretim merkezlerinden olan Gaziantep OSB, yatırımcıdan gelen taleplere yanıt verebilmek için sürekli gelişiyor. Bölge, yapımı devam eden projelerin tamamlanmasıyla, sağladığı avantajları katlayacak.

21 Şubat 2018 Çarşamba 08:20
GAZİANTEP OSB’DE  ÇARKLAR DÖNÜYOR

DİNAMİK OSB

Türkiye’nin en eski planlı sanayi bölgeleri arasında yer alan Gaziantep OSB, bünyesinde barındırdığı yüzlerce firma ve sağladığı 130 bin kişilik istihdamla ülke sanayisinin çarklarını büyük bir güçle döndürüyor. Yıllar içinde yatırımcıdan gelen talebe yetişemeyen ve gittikçe genişleyen Gaziantep OSB, bugün 5. genişleme alanıyla bölgenin çekim merkezi olmayı sürdürüyor. Verdiği hizmet çeşitliliği, hizmet kalitesi ve çevreyi korumaya yönelik önlemleri ile de örnek teşkil eden Gaziantep OSB, sanayicinin menfaatlerini ön planda tutarak memnuniyetini daimi kılıyor. Sanayi Gazetesine konuşan Gaziantep OSB Başkanı Deniz Köken, “5. bölgenin tamamlanmasıyla beraber 130 bin çalışan sayımız 150 bini bulacaktır. Kabuğuna sığmayan, sürekli üreten her daim çarkları dönen, sürekli istihdam sağlayan, gelişen ve değişen bir OSB’den bahsediyoruz. Gaziantep’te çok sayıda yeni yatırım olması, sanayicilerimizin konulan hedeflere ne kadar inandığını gösteriyor” dedi.

KÖKLÜ YAPI

Öncelikle bizlere OSB’nizi tanıtabilir misiniz?

Gaziantep OSB, Türkiye’nin ilk OSB’lerinden birisi, aynı zamanda da ülkemizin en büyük OSB’dir. İlk arsa tahsislerinin 1972 yılında yapıldığı Gaziantep OSB, bugün 43 milyon 250 bin metrekarelik 5 kısımdan oluşuyor. Bölgemizdeki bine yakın firmanın 455’i tekstil, 208’i gıda, 81’i plastik, 65’i kimya, 151’i de diğer sektörlerde bulunuyor.

REKABET GÜCÜ DAHA DA ARTACAK

Bölge olarak istihdamı güçlendirici politikalar üzerine strateji geliştiriyor musunuz?

Tümüyle dolu olan 4 kısımda aktif 840’tan fazla firmamız faaliyet gösteriyor. 5. bölgemizde 120 firma üretime başladı. 32 firmamızda inşaat çalışmaları devam ediyor. Ayrıca 83 firmamız hafriyat çalışmalarını yapıyor. 5. bölgenin tamamlanmasıyla beraber 130 bin çalışan sayımız 150 bini bulacaktır. Kabuğuna sığmayan, sürekli üreten her daim çarkları dönen, sürekli istihdam sağlayan, gelişen ve değişen bir OSB’den bahsediyoruz. Gaziantep’te çok sayıda yeni yatırım olması, sanayicilerimizin konulan hedeflere ne kadar inandığını gösteriyor. Kilis ile birlikte kurduğumuz Polateli-Şahinbey OSB çalışmalarını da hızlandırdık. Bu OSB Kilis topraklarında olduğu için, firmalarımız 6. bölge teşviklerinden faydalanacak. Büyük yatırımcı talepleri alıyoruz. Ayrıca Hassa-Dörtyol Tünel Projesi’nin bir an önce devreye alınması bekliyoruz. 2-3 yıl içerisinde bu tünel açılırsa Gaziantep lojistikte inanılmaz bir rahatlama yaşar. Mersin Limanı’na mesafemiz 270’ten 200 kilometreye, İskenderun Limanı’na mesafemiz 185 kilometreden 110 kilometreye düşecek. İhracatçımızın, sanayicimizin rekabet gücü ve ulaştırma gücü çok daha artacak.

İHRACAT BAŞARISININ ANAHTARI

Ar-Ge ve inovasyona verilen destekler, sizce OSB’leri nasıl güçlendirecektir?

Öncelikle, bölgenin ve şehrin hedeflerine ulaşabilmesi için; sanayicilerin, kamu kurumlarının ve üniversitelerin hep birlikte bir koordinasyon içerisinde hareket etmesi gerekir. Rekabetçilik, çok fazla üretmek ya da çok fazla satmakla ilgili bir durum değildir. Yükte hafif pahada ağır olan ürünler üretmek zorundayız. Hem bilgiyi üreteceğiz, hem teknolojiyi geliştireceğiz ve katma değeri yüksek ürünlerle rekabetçi yapımızı üst noktalara çıkarmış olacağız. Yeni ekonomik kavram, bilgiyi ne kadar çok ürünlerin içine gömerseniz, ihracata yönelik yapılan çalışmalarda kilogram başına fiyatlarınızı o kadar artırırsınız demektir. Biz sanayiciler olarak yerel ve küresel rekabet ortamında devamlılığımızı sağlayabilmek ve ekonomik krizlerle mücadele edebilmek adına, ürün, hizmet ve üretim yöntemlerini sürekli olarak değiştirmek ve geliştirmek durumundayız. Bu nedenle Ar-Ge, sanayiciler için çok önemli. Ar-Ge merkezlerinin kurulması için gereken 30 kişilik istihdamın sektörel bazda düşürülmesi, Ar-Ge merkezi çalışmalarının desteklenmesi adına gerekli olan ve maliyeti yükselten makine, teçhizat, laboratuvar ekipmanlarının teşvik kapsamına alınması, Gaziantepli sanayicilerimizin önünü açacak, mevcut yatırımlarının geliştirilmesi ve ileriye yönelik yatırımlarını daha doğru bir şekilde yapabilmeleri için büyük fayda sağlayacaktır.

YATIRIM PERFORMANSI İÇİN OSB

OSB’lerde faaliyette bulunmanın artılarıyla ilgili firmalara yönelik mesajlarını nedir?

OSB’nin tanımı, “Sanayinin uygun görülen alanlarda yapılanmasını sağlamak, çarpık sanayileşme ve çevre sorunlarını önlemek, kentleşmeyi yönlendirmek, kaynakları rasyonel kullanmak, bilgi ve bilişim teknolojilerinden yararlanmak, sanayi türlerinin belirli bir plan dahilinde yerleştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla; sınırları tasdik edilmiş arazi parçalarının imar planlarındaki oranlar dahilinde gerekli idari, sosyal ve teknik altyapı alanları ile küçük imalat ve tamirat, ticaret, eğitim ve sağlık alanları, teknoloji geliştirme bölgeleri ile donatılıp planlı bir şekilde ve belirli sistemler dahilinde sanayi için tahsis edilmesiyle oluşturulan ve kanun hükümlerine göre işletilen mal ve hizmet üretim bölgeleri” olarak tanımlanmıştır. Sağlıklı, ucuz, güvenilir bir altyapı ve ortak sosyal tesisler kurulması, müşterek arıtma tesisleri ile çevre kirliliğinin önlenmesi, bölgelerin devlet gözetiminde, kendi organlarınca yönetiminin sağlanması OSB’lerin amaçlarından başlıca olanlarıdır. Ülkemizde yatırım ve iş yapmanın önünde bir dizi engel bulunuyor. Yeni bir tesis kurulması için öncelikle imar açısından sorunlu olmayan bir arsanın bulunması gerekiyor. Bu arsaya yol, su, elektrik, telekomünikasyon gibi altyapı hizmetlerinin hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde ulaştırılması, yatırımının performansını artırıyor. Diğer bir ifadeyle, bir iş planını hayata geçirmek için hazır olan bir girişimcinin, arsa ve altyapı bağlantı sorunlarıyla zaman kaybetmesi, işin kârlılığını da doğrudan etkiliyor.

Anahtar Kelimeler:
Gaziantep OsbDeniz Köken
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.