FON, TÜRK BİLİMİ İNSANLARINA GİDECEK

Türkiye’nin Avrupa Komisyonu’na aktardığı fon, artık sadece Türk bilim insanları tarafından kullanılacak. Bakan Mustafa Varank, Avrupa Komisyonu’nun ilk defa bu yönde bir karara imza attığını söyledi.

FON, TÜRK BİLİMİ İNSANLARINA GİDECEK

Türkiye’nin Avrupa Komisyonu’na aktardığı fon, artık sadece Türk bilim insanları tarafından kullanılacak. Bakan Mustafa Varank, Avrupa Komisyonu’nun ilk defa bu yönde bir karara imza attığını söyledi.

18 Kasım 2019 Pazartesi 09:04
FON, TÜRK BİLİMİ İNSANLARINA GİDECEK

Türkiye tarafından Avrupa Komisyonu’na her yıl AR-GE faaliyetleri için aktarılan fonun sadece Türk bilim insanlarının kullanımına açılmasına karar verildi. Türkiye’nin sürdürdüğü yoğun müzakereler sonucu elde edilen kararla, 2020’de Türkiye’nin vereceği 80 milyon Euro‘nun tamamı Türk araştırmacıların projelerinde kullanılacak.

Avrupa Komisyonu tarihinde bu yönde alınan ilk kararı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıkladı. Bakan Varank, “Katma değeri yüksek olmasına rağmen, projelerimiz bütçe kısıtı nedeniyle fonlardan yararlanamıyordu. Bundan sonra Türkiye olarak havuza aktardığımız kaynak ile sadece bizim projelerimiz desteklenecek” dedi.

TÜBİTAK'IN BAŞARISI

Avrupa Birliği Çerçeve Programlarından Türkiye’nin hak ettiği kaynağı alabilmesi amacıyla yeni bir destek programı kurgulandı. Yeni mekanizmayla ilgili TÜBİTAK ile Avrupa Komisyonu arasında yoğun bir müzakere süreci yaşandı. TÜBİTAK, Türkiye’den aktarılan kaynağın yine Türkiye’ye dönmesini öngören bu destek modelinde ısrarcı oldu. Türkiye’nin sahip olduğu AR-GE ekosisteminin, uluslararası ve çok ortaklı AR-GE ve yenilik ekosistemi için oluşturacağı katma değeri dikkate alan Avrupa Komisyonu, yeni destek programını kabul etti.

Yeni programla Türkiye’nin bilimsel rekabet gücünü arttırmak ve ulusal kaynakların verimli kullanılmasını sağlamak amaçlanıyor. Böylece, araştırma ve yenilik alanında hazırlanan 2023 vizyonu ve stratejisinin etkinliğinin arttırılması da hedefliyor.

HAVUZ SİSTEMİ

Kararı açıklayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Avrupa Komisyonu’nun ilk defa bu yönde bir karara imza attığının altını çizerek, “Avrupa Birliği Çerçeve Programlarında bir havuz sistemi söz konusu. Biz ülke olarak her sene bu havuza belli bir miktarda katkıda bulunuyoruz. Ancak bu katkıların fon olarak bize dönüşü maalesef istediğimiz seviyelerde olmuyordu” diye konuştu.

SADECE TÜRKİYE'DEKİ BAŞVURULAR

Varank, Türkiye’nin her yıl aktardığı kaynağın geçmişte başka ülkelerin projelerini desteklemek amacıyla da kullanılabildiğini vurgulayarak, katma değeri yüksek olmasına rağmen, zaman zaman projelerimiz bütçe kısıtı sebebiyle fonlardan yararlanamıyordu. Biz bu gidişatı değiştirmek istedik. TÜBİTAK, muhataplarıyla yoğun bir müzakere yürüttü. Günün sonunda istediğimizi aldık. Bundan böyle havuza koyduğumuz para, sadece ülkemizden başvuruda bulunan projeleri desteklemek için kullanılacak. Avrupa Komisyonu’nun ilk defa böyle bir uygulamaya imza atması oldukça önemli” dedi.

STRATEJİK PROJELERE DESTEK

Türkiye’nin 2020 senesi için yaklaşık 80 milyon Euro’luk bir kaynağı Avrupa Komisyonu’na aktaracağını kaydeden Varank, “Bu kaynağı, sanayici ve akademisyenlerimizin talepleri doğrultusunda kullanacağız. Bu sayede KOBİ’lerimizin AB projelerinde yetkinlik kazanmalarına yardımcı olabilecek; yurt içindeki akademisyenlerimizin stratejik projelerini en iyi şekilde destekleyebilecek; ülkemiz araştırmacılarının Avrupa Ortak Girişiminden daha aktif faydalanmalarını sağlayabileceğiz” diye konuştu.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

KOBİ PROJELERİ:  Türkiye’ye özel bu program ile Ufuk 2020 Programı’nda başarılı olmuş ancak programın bütçe kısıtı nedeniyle destek imkânı bulamamış KOBİ’lerin projelerine destek sağlanabilecek.

TERSİNE BEYİN GÖÇÜ: Yurt dışından Türkiye’deki bir üniversiteye, araştırma altyapısına veya sanayi kuruluşuna gelmek isteyen üst düzey araştırmacıların projeleri, programdan faydalanabilecek. Böylelikle uluslararası arenada kendisini kanıtlamış ancak bütçe kısıtı nedeniyle desteklenememiş projeler için kaynak sağlanacak.

ULUSAL LİDER ARAŞTIRMACILAR: Türkiye açısından stratejik değer taşıyan alanlarda yürütülecek projelere katkı sağlamak ve araştırmacıların önemli bir keşif veya buluş yapma potansiyeli içeren projeleri için Avrupa Araştırma Konseyi (ERC)’den destek alabilmeleri amacıyla oluşturulan Ulusal Lider Araştırmacı Programı da bu kaynağı kullanabilecek.

YENİ DESTEK PROGRAMLARI: AB Çerçeve Programlarındaki başarıyı artırma odaklı mevcut destek ve ödül programları geliştirilecek ve yeni destek programları tasarlanacak.

YENİ ÜYELİKLER: Araştırma ve yenilik alanındaki Avrupa Ortak Girişimleri’nde Türk araştırmacılarının faydalanabilmesini sağlayacak yeni üyelikler gerçekleştirilecek. Mevcut üyeliklerde ulusal katkı miktarı artırılacak.

AÇIK BİLİM AÇIK ERİŞİM: Türkiye’nin Avrupa Araştırma Alanı Yol Haritası’nı izleme süreçlerinin desteklenmesi için açık bilim ve açık erişim çalışmalarının ulusal düzeyde yürütülmesi sağlanacak.

Son Güncelleme: 18.11.2019 09:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.