FAYDASIÇOK'TAN ÖNEMLİ YAZI

Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TOSB)’un üyelerinden ve Faydasıçok Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Naci Faydasıçok önemli bir yazı kaleme aldı.

FAYDASIÇOK'TAN ÖNEMLİ YAZI

Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TOSB)’un üyelerinden ve Faydasıçok Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Naci Faydasıçok önemli bir yazı kaleme aldı.

12 Temmuz 2018 Perşembe 12:06
FAYDASIÇOK'TAN ÖNEMLİ YAZI

Adnan Naci Faydasıçok, yazısında mobilite döneme vurgu yaptı ve, otonom otomobiller konusunda insanların yaşam kalitesinin artırılmasının hedeflendiğini belirtti. TOSB üyeleri teknolojik gelişmelerin tam merkezin olduklarını ifade eden Faydasıçok, “Gerekli dönüşümleri gerçekleştirmek zorundayız” dedi.

İşte yazının tamamı:

“Günümüzde sanayi alanında yaşanan inovatif gelişmeler, endüstri 4.0 dönüşümleri ve otomotiv sanayini yakından ilgilendiren mobilite kavramının değişimini hepimiz takip ediyoruz. Endüstriyel üretim daha optimize, entegre ve otonom hale dönüşüyor. Sanayide verim artışı robotlar, nesnelerin interneti, sanal gerçeklik, büyük veri ve yapay zeka artışı ile sağlanmaya çalışılıyor. TOSB üyeleri olarak bizlerin farklı ürünlerle üretimini yaptığımız otomotiv sektörü de bu gelişmelerin tam merkezinde yer alıyor.

Dünya genelinde yaşanan teknolojik ve dijital gelişmelerle birlikte mobilite kavramında da bir değişim yaşanıyor. Yeni mobilite dönemi, ulaşım yöntemlerini de etkileyerek paylaşımlı araçlar, elektrikli araçlar, otonom sürüş gibi geleceğe yönelik kavramların hayatımıza girmesine sebep oluyor. Emisyonsuz mobilite ile daha sağlıklı bir çevre, stressiz ve emniyetli otonom otomobiller ile de insanların yaşam kalitesinin arttırılması hedefleniyor.

Otomotiv tedarik sanayi ihtisas organize sanayi bölgesi olarak bizler de bu gelişmeleri yakından takip etmek ve gerekli dönüşümleri gerçekleştirmek zorundayız.

İnovatif firmaların yeni ürün geliştirmeleri, üretimini yaptıkları ürünlerini iyileştirmeleri için en önemli unsurlardan biri ürettikleri parçaların testlerini yaptırabilecekleri test merkezleridir. Kuruşunda Taysad İtü Vakfı OSD gibi kuruluşların bulunduğu OTAM’ı TOSB olarak devraldık. Artık TOSB olarak bir test merkezimiz var, OTAM’ın işletmesi için konusunda uzman BIAS Mühendislik ile anlaşma sağlanmıştır. BIAS TOSB Otomotiv Test Merkezi üyelerimizin hizmetine sunulmuştur

Üretim süreçlerimiz ile birlikte TOSB yönetimi olarak inovatif çözümler üretmek için çalışıyoruz. Dijitalleşmeye önem vererek yönetim süreçlerinin de alt yapısını dijitalleştiriyoruz.

Bu dönemde, e-Evrak Takip Yönetim Sistemine geçiş çalışmalarına hız kazandırdık. OSB evrak ve proje süreçlerinin takibini kolaylaştırmak, her yerden anlık erişim sağlamak, yetkisiz kullanımı engellemek, saklama zorunluluğu olmayan evrakların imha edilmesini, bulut ortamında başka bir lokasyonda da yedeklenerek çoğaltılmasını ve fiziksel yıpranmalara karşı korunmasını sağlamak amacıyla dijital arşiv çalışmalarına başladık. TOSB’un dijital olmayan eski kayıtlarını da dijital ortama taşıyacağız.

Bu çalışmaların yanı sıra elektronik okuma, plaka otomasyonu, üyelerimizin aidat ve düzenli ödemelerinin yanı sıra her türlü iletişim detaylarını takip edebileceğimiz bir CRM sistemi kurulması konusunda düşüncelerimiz ve arayışlarımız mevcuttur. OSB’miz içinde kurulacak dijital reklam, ilan panoları da iletişim etkinliğimizi arttıracak adımlar arasında yer almakta.

Üretimlerimizi yaparken elektrik hepimizin temel girdisi. Önemli bir gider kalemi. Özellikle iletim bedelleri ve dağıtım bedellerini yeniden formülize ettik. İletim bedelinde adilane bir yöntem geliştirdik. TOSB olarak aldığımız elektrik dağıtım bedeli belki de ülkemizin en rekabetçi bedellerindendir.

TOSB içinde veya etrafında fikri olan, projesi olan genç girişimleri çekecek, onlara projelerini hayata geçirme fırsatı sunacak bir ortam yapmak istiyoruz. Ticari değer taşıyacak projelerin yatırımcı bulabileceği bu sistemde özellikle start up ‘ların doğacağına inanıyoruz. Bu bağlamda organize sanayi bölgemizde bir Girişim Evi kurmayı hedefliyoruz. Bunu da konusunda uzmanlaşmış bu konuda uzman kurumlarla yapmayı hedefliyoruz. Girişimci birlikte genç girişimcilerin desteklenmesini, katma değer üreten start-up projelerin geliştirilmesini ve uygulanmasını sağlamak amacıyla TEB Girişim Evi için görüşmelerimiz devam etmektedir.

Üretim süreçlerimiz ile birlikte TOSB yönetimi olarak inovatif çözümler üretmek için çalışıyoruz. Dijitalleşmeye önem vererek yönetim süreçlerinin de alt yapısını dijitalleştiriyoruz. Bu dönemde, e-Evrak Takip Yönetim Sistemine geçiş çalışmalarına hız kazandırdık.”

Son Güncelleme: 13.07.2018 16:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.