ESKİŞEHİR SANAYİSİNE 2,2 MİLYONLUK DOPİNG

Eskişehir’de yapılacak Tasarım ve İnovasyon Merkezi, raylı sistemler ve havacılık başta olmak üzere birçok sektörde Ar-Ge, inovasyon ve yenilikçi ürünlerin geliştirilmesinde hızlandırıcı rol oynayacak.

ESKİŞEHİR SANAYİSİNE 2,2 MİLYONLUK DOPİNG

Eskişehir’de yapılacak Tasarım ve İnovasyon Merkezi, raylı sistemler ve havacılık başta olmak üzere birçok sektörde Ar-Ge, inovasyon ve yenilikçi ürünlerin geliştirilmesinde hızlandırıcı rol oynayacak.

29 Kasım 2017 Çarşamba 10:06
ESKİŞEHİR SANAYİSİNE 2,2 MİLYONLUK DOPİNG

ATAP HAYATA GEÇİRECEK

Eskişehir sanayisi, markalaşma hedefi olan ve katma değeri yüksek ürünlerin geliştirileceği “Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi”ne kavuşacak. Eskişehir Sanayi Odası tarafından kurulan Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı (ATAP) A.Ş,  2,2 milyon avroluk bütçeye sahip projeyi Eskişehir’e kazandırıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Avrupa Birliği tarafından desteklenecek proje ile hayata geçirilecek Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi, raylı sistemler, havacılık, seramik, beyaz eşya, otomotiv, makine-metal sektörlerinin hızlı gelişimini sağlayacak. 2 milyon 200 bin avro bütçeli projenin 1 milyon 700 bin avrosu Avrupa Birliği tarafından, 315 Bin avrosu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından karşılanacak.

ULUSLARARASI İÇERİKLİ

Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezinin Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesinin yönetici şirketi ATAP tarafından yaptırılacağını belirten Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş M. Özaydemir, “Şehrimize uluslararası içeriği de olan önemli bir proje daha kazandırdık. Eskişehir’e değer katacak başarılı bir proje amaçlıyoruz” dedi. Eskişehir'de rekabet gücüne ve gelişme potansiyeline sahip sektörlere önemli ölçüde destek verileceğini açıklayan Özaydemir, “proje kapsamında olan raylı sistemler, havacılık, seramik, beyaz eşya, otomotiv, makine-metal sektörlerinin mevcut tasarımla ilgili sorunlarının ortadan kaldırılmasını ve ya azaltılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

REKABET GÜCÜNE KATKI

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Özaydemir, projenin ana ve yan sanayilerin güçlendirilmesine, uluslararası rekabet gücünün artırılmasına ve ulusal-uluslararası iş birliklerinin kurulmasına katkıda bulunacağını vurguladı. Proje kapsamında Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesinde kurulması planlanan Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezinin Eskişehir'de az sayıdaki şirkette mevcut olan teknolojik altyapı, insan kaynağı ve teknik becerilere sahip olacağının altını çizen Özaydemir, merkezin sanayinin yarattığı değere, inovasyon yaratma ve ürün geliştirme işlevleriyle doğrudan katkı sağlayacağına dikkat çekti. 

3 BÜYÜK PROJE

Savaş Özaydemir, Eskişehir ve Türkiye’nin önümüzdeki dönemde odaklanacağı 3 önemli büyük proje olduğunu söyledi. Bunlardan birinin TÜLOMSAŞ’ın Yerli Yüksek Hızlı Tren işi olduğunu anlatan Özaydemir, “Diğerleri TEI’nin Yerli Uçak Motoru Projesi ve nihayetinde yerli otomobil çalışmalarıdır. Bu noktada merkezin kurulmasıyla Raylı Sistemler ve Havacılık Kümesi üyeleri, KOBİ’ler ile teknopark firmalarının bu projelerde rol almasının önü açılacaktır” değerlendirmesini yaptı.

İHTİYACA GÖRE ŞEKİLLENECEK

 Özaydemir, şöyle devam etti: “Merkez, KOBİ’lerin, teknopark firmalarının, küme üyelerinin ve kamu iştiraklerinin ihtiyaçlarına göre şekillendirilecek. Mekanik, elektronik, seramik malzeme tasarımı, tasarımın test edilmesi ve modellenmesi, prototip imalatı, eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunabilecek kapasitede tasarım süreçlerini koordine eden mekanik, elektronik, mekatronik ve metalürji alanlarında nitelikli başlangıçta 5 kişilik tasarımcı ekibi, 1 pazarlama uzmanı ve 1 sekreter ile faaliyet gösterecek.”

BÜTÇE 2,2 MİLYON AVRO

Projenin toplam bütçesinin 2,2 milyon avro olduğunu hatırlatan Özaydemir, bu bütçenin 1,7 milyon avrosunun Avrupa Birliği tarafından, 315 bin avrosunun ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından karşılanacağını kaydetti. Savaş Özaydemir, diğer yandan projenin paydaşlarından parasal katkı sağlanacağını da belirterek, Eskişehir OSB’nin projeye 160 bin avro, projenin nihai faydalanıcısı ATAP’ın ise 122 bin avro tutarında merkezin finansal sürdürülebilirliği için destek sağlayacağını bildirdi.

ÜNİVERSİTELER DE DAHİL

Projeyi hayata geçirirken Eskişehir OSB’nin ve üniversitelerinde dâhil edildiği ifade eden Özaydemir, “Projede Eskişehir Sanayi Odası, Eskişehir OSB Bölge Müdürlüğü, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Havacılık Kümesi ve Raylı Sistemler Kümelenmesi paydaş olarak yer almaktadır. Bu projenin tüm paydaşların desteği ile Eskişehir’e değer katacak başarılı ile bir proje olması en büyük amacımızdır” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78