“EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI”

Gebze OSB Başkanı Vahit Yıldırım, bir parselde birden fazla kiracı hakkının sadece OSB Kanunu çıkmadan önce kurulan OSB’lerdeki tesislere tanınmasının eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söyledi. Yıldırım, “Bu ayrımın mantığını anlayabilmiş değiliz” diye konuştu.

“EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI”

Gebze OSB Başkanı Vahit Yıldırım, bir parselde birden fazla kiracı hakkının sadece OSB Kanunu çıkmadan önce kurulan OSB’lerdeki tesislere tanınmasının eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söyledi. Yıldırım, “Bu ayrımın mantığını anlayabilmiş değiliz” diye konuştu.

07 Kasım 2017 Salı 09:42
“EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI”

ÜÇ KRİTER

Türkiye’nin öncü sanayi bölgesi Gebze OSB’nin Başkanı Vahit Yıldırım, OSB’lerde yer alan parsellerin birden çok işletmeye kiraya verilmesi için bazı kriterlerin sağlanması gerektiğini söyledi. Bununla ilgili kendi bölgelerinde uyguladıkları yöntemi anlatan Yıldırım, grup şirketlerine, aynı sektörde üretim yapan firmalara ve belli bir büyüklükteki alanlar için kiralama imkanı verilmesinin daha doğru olacağını kaydetti. Başkan Vahit Yıldırım, Sanayi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın’a, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilerek Genel Kurula gönderilen Torba Tasarı’nın “OSB’lerdeki tesislerin kiraya verilebilmesiyle” ilgili 64’üncü maddesini değerlendirdi.

GRUP ŞİRKETLERİ MUAF TUTULMALI

OSB’lerde 5 bin metrekareye kadar ikinci bir kiracıya izin verilmemesi gerektiğini belirten Yıldırım, “Büyüklük bunun üzerinde olduğunda yüzde sınırı koyulmalı. Örneğin, 5-10 bin metrekare arasındaysa 1 kiracı, 10 bin metrekarenin üzerine 2 ya da 3 kiracı alınabilmeli. Ayrıca kiracılara aynı sektörde olma mecburiyeti koyulmalı. Aynı sektör olursa ortaklaşa iş de yapabilirler, ortak laboratuvar, kalıphane kullanımı olabilir. Hatta bu firmalar ortaklık bile kurulabilir” dedi. Yıldırım, kendi bölgelerinde uyguladıkları yöntem hakkında bilgi verdi. Sanayi parsellerindeki büyük tesisleri kiraya vermek isteyen firmaların grup şirketi olması durumunda sorun yaşamadıklarını dile getiren Yıldırım, “Tesisteki kiracı aynı sektörden olmak zorunda. Ayrıca tesis büyüklüğüne göre belli bir yüzde uyguluyoruz. Yani 20 bin metrekare yer kiralayan firmanın 500 metrekareyi kiralığa çıkarmasına izin vermiyoruz ama 5 bin metrekarelik bir alana kira için onay veriyoruz” diye konuştu.

EŞİTLİĞE TERS

Vahit Yıldırım, OSB Kanunu çıktıktan sonra kurulan OSB’lerde birden fazla kiracıya izin verilmemesini eleştirdi. Bunun yanlış olduğunu ve eşitlik ilkesine aykırı olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Bu düzenlemeyi yapan kişinin gerekçeli kararını açıklaması lazım. Benim mantığımla, bu işin başında olan biri olarak bunu anlayabilmiş değilim. Kararı alanların hangisi OSB’lerde emek harcamış, yatırım yapmış, bu yatırımı yaparken hangi sorunlarla karşılaşmış ki bu maddeyi hazırlamış? Riskini almadığın bir yerde karar almak dünyanın en kolay şeyi. Ben koyun değilim. Ben ne doğru ne yanlış biliyorum. Niye aynı parselde 500 metrekare yer kiraladığında hayır diyorum da 5 bin metrekare yer kiraladığında evet diyorum? Bazı şeyleri OSB’lerin inisiyatifine bırakmak lazım. Doluluğu yüzde 100’e yaklaşmış OSB’lerde ufak yerleri kiralayıp verme daha yaygın olabilir. OSB’ler bunu suistimal ederse bedelini ödesin. Büyük OSB’lerde, doluluğu yüzde 100’e ulaşmış yerlerde bunu uygulamasınlar” şeklinde konuştu. 

“YAŞAYANLARDAN ÖĞRENMEK GEREK”

Yıldırım, doğru karar alabilmenin yolunun, işi yaşayanlardan öğrenmekten geçtiğini, bazı şeylerin de OSB yönetimlerine bırakılması gerektiğini kaydetti. Her şeyin kanunla, yönetmelikle yürütülmesi durumunda OSB yönetimlerine gerek kalmayacağını anlatan Yıldırım, “Gebze OSB’de bunu gördük. Konuya analitik yaklaşıyorum. Bir talep, kanunda ve yönetmelikte tam tersi olabilir ama ülkenin menfaatineyse OSB Yönetim Kurulu kararı alıyoruz ve Genel Kurul’dan da geçiriyoruz. Aynı zamanda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına da konuyu bildiriyoruz. Bugün bölgemizde bir problem yoksa biz Gebze OSB’yi böyle yönettiğimiz içindir. ‘Benim işim geç halloluyor, kişilere göre farklı uygulamalar yapılıyor’ diyen tek bir sanayicimiz yok” dedi.

İŞLER HIZLI YÜRÜYOR

Bölge katılımcılarının OSB yönetiminden taleplerinin hızla karara bağlandığının altını çizen Yıldırım, “Gece saat 02.00’de bir dilekçe verin bölgeye. O gün 17.00’ye kadar o dilekçe işleme koyuluyor. Ertesi gün bakıyorum o dilekçe bir gün önce verilmişse, o birimin yöneticisini kapının önüne koyarım. Bizde yarın yok, bugün var. Dolayısıyla böyle çalışınca, iş yükü azalıyor. Yönetim kurulumuz 15 günde bir toplanıyor. Gerekirse aynı gün toplanılıp, katılımcıyla ilgili karar alınıyor ve bildiriliyor. O yüzden bölge müdürlüğünde iş yükü yok artık. Bütün OSB’lerin böyle çalışması lazım” diye konuştu.

HEDEF 8 MİLYAR DOLAR

Yıldırım, bölgelerinde geçen yıl 22 milyar dolar işlem hacmi, 6,5 milyar dolarlık da ihracat gerçekleştirildiğini söyledi. Bu sene 22 milyar dolar rakamını daha şimdiden yakaladıklarını belirten Yıldırım, “İhracatta 6,5 milyar dolara yaklaştık. Sene sonunda 8 milyar dolarlık ihracat, 25-26 milyar dolar işlem hacmi bekliyoruz. Bizim OSB’mize baktığınızda çevreye zararlı bir üretim yapan firma yok, imara aykırı sorun yaratan katılımcı yok. Demek ki doğru model bu. Olumlu ve olumsuz yönlerle ilgili fikirleri bizden alacaksınız. Dolayısıyla kiralamalardaki fikrim bu” dedi. Bakanlığın, yeni bir uygulamayı tüm OSB’lere yaygınlaştırmasından önce “pilot OSB” seçilmesi gerektiğini ifade eden Yıldırım, “Farklı OSB’lerin görüşlerine değer verilmesi gerekir. 315 OSB varsa, mesela 10’u çok farklı şeyler yaşayabiliyor. O zaman bunların sözü, talepleri değer görmeli. Gebze OSB, Türkiye Cumhuriyetinde en iyi yönetilen, en verimli, bu işi en iyi yapan OSB’dir. Denemesi bedava” diye konuştu.

Son Güncelleme: 08.11.2017 13:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78