Ergün, "999 iptal"

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Temmuz ayı itibariyle 256 OSB’de 999 parsel tahsisini iptal ettiklerini belirterek, “Kimse OSB'lerdeki arsalara, ileride değerlenecek gayrimenkul muamelesi yapmasın. Buna asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Ergün, "999 iptal"

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Temmuz ayı itibariyle 256 OSB’de 999 parsel tahsisini iptal ettiklerini belirterek, “Kimse OSB'lerdeki arsalara, ileride değerlenecek gayrimenkul muamelesi yapmasın. Buna asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

04 Ağustos 2012 Cumartesi 13:03
Ergün,  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin, 2023 yılı için kendisine bir vizyon belirlediğini ve bu vizyon çerçevesinde de dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek, yıllık ihracatını 500 milyar dolara çıkarmak gibi iddialı ve büyük hedefler ortaya koyduğunu söyledi. Bu hedefleri gerçekleştirmek için daha çok ve aynı zamanda daha nitelikli üretim yapılması gerektiğini vurgulayan Ergün, bununla birlikte, söz konusu üretimler için gerekli fiziki altyapı ve mekanların da oluşturulmasının zorunlu olduğuna dikkati çekti. Bu noktada, karşımıza OSB uygulamalarının çıktığını vurgulayan Ergün, ülke olarak yarım asırlık zaman diliminde, OSB'lerin yapımı ve işletilmesiyle ilgili önemli bir bilgi ve tecrübe birikimine ulaşıldığını ifade etti.


İSTİHDAM 2 MİLYONA ULAŞACAK
Bugün itibarıyla gelinen noktada, toplam 27 bin 542 hektar büyüklüğünde, 147 adet OSB'nin altyapı inşaatı tamamlanarak sanayicilerin hizmetine sunulduğunu ve bu bölgelerde 41 bin 608 adet firmanın üretime geçtiğini anlatan Ergün, üretime geçen bu tesislerde yaklaşık 1 milyon 200 bin kişiye iş imkanı sağlandığını, tüm işletmeler üretime geçtiğinde bu rakamın yaklaşık 2 milyon kişiye ulaşacağının öngörüldüğünü söyledi. Bakan Ergün, bugün itibariyle Türkiye'de 261 adet OSB'nin tüzel kişilik kazandığını belirterek, “2002 yılına kadar sadece 70 OSB projesi tamamlanırken, son 9,5 yıl içinde 77 OSB daha tamamlanarak bu sayı 147'ye ulaşmıştır. 2012 yılı Yatırım Programı'nda 65 adet OSB projemizin alt yapı ve arıtma tesisini kredilendirme konusunda çalışmalarımız ise devam ediyor. Ayrıca bu yılsonu itibariyle de 15 OSB projesinin tamamlanmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

12 BİNE YAKIN PARSEL YATIRIMCI BEKLİYOR
Ergün, 2002 yılına kadar OSB'lerde üretime geçilen parsel sayısı 11 bin 395 iken, son 9,5 yılda 30 bin 168 parselde üretime geçildiğini belirterek, 11 binden fazla parselin inşaat, 6 bine yakınının ise proje aşamasında olduğunu ifade etti. Ayrıca 12 bine yakın parselin de yatırımcı beklediğini dile getiren Ergün, şunları kaydetti: “Şunu memnuniyetle ifade etmek isterim ki OSB'ler sanayimizin dünya ile entegre olmasını ve rekabet gücümüzün artmasını sağlayacak bir vizyona kavuşmuşlardır. Bugün Moğolistan, Kazakistan, Ukrayna, Filistin, Mısır ve Azerbaycan gibi ülkeler, ülkemizdeki OSB'lerle ilgili süreçleri yakından takip ediyor, bir model olarak bizim tecrübemizden yararlanıyorlar. Bakanlık olarak OSB'lerin yönetim yapılarıyla, mevcut OSB'lerin doluluk oranlarını artırmayla, OSB'lerin demiryolu ve liman ağlarına entegrasyonuyla, eğitim sistemi ilişkileriyle, ihtisas bölgelerinin sayısını artırmayla ilgili önemli çalışmalar yapıyoruz. Mesela Sanayi Stratejimizde hangi kritik OSB'lere, hangi lojistik bölgelere demiryolu bağlantıları kurulacağıyla ilgili eylemler var ve bu eylemleri takip ediyoruz.”

KİMSE ARSALARA GAYRİMENKUL MUAMELESİ YAPMASIN
Ergün, geçen yıl OSB'leri daha nitelikli alanlara dönüştürmek amacıyla önemli adımlar attıklarını belirterek, mevcut OSB'lerdeki doluluk oranını artırmak için bedelsiz ve indirimli arsa tahsisi dönemi başlattıklarını söyledi. Bugüne kadar tahsis edilen 471 parselin 14'ünde üretime geçildiğini, 48'inin inşaat aşamasında ve 409'unun ise proje aşamasında olduğunu aktaran Ergün, şöyle devam etti: “Aynı şekilde uzun zaman önce tahsis edilmiş ancak üzerinde herhangi bir işlem yapılmamış arsaların tahsisini iptal etmeye de başladık. Kimse OSB'lerdeki arsalara, ileride değerlenecek gayrimenkul muamelesi yapmasın. Buna asla müsaade etmeyeceğiz. Temmuz ayı itibariyle 256 OSB'de 999 adet parsel tahsisini iptal ettik. Yine meri plana göre oluşmuş sanayi alanlarının, ıslah OSB kimliği kazanmasının da önünü açtık. Islah OSB kimliği kazanan bölgeler, OSB'lerin sahip olduğu tüm imkanlara sahip olacaklar. Böylece bu bölgelerin disipline edilmesi, çevresel etkilerin minimize edilmesi, ortak altyapı tesisleri kurulması ve üretim maliyetlerinin azalması mümkün olacaktır. Bakanlık olarak başlattığımız diğer bir önemli adım ise OSB'lerde kurulacak meslek liseleri için, her öğrenci başına nakit destek uygulamasını başlatıyor olmamızdır. Bu uygulamayla birlikte OSB'lerin belki de en fazla ihtiyaç duydukları nitelikli işgücü arzı sağlanmış olacaktır.”


Son Güncelleme: 04.08.2012 13:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.