ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE ÖRNEK OLACAK

Sanayide enerji veremliliğini sağlamaya yönelik başlatılan TEVMOT Projesi’nde, Adana Hacı Sabancı OSB pilot olarak seçildi.

ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE ÖRNEK OLACAK

Sanayide enerji veremliliğini sağlamaya yönelik başlatılan TEVMOT Projesi’nde, Adana Hacı Sabancı OSB pilot olarak seçildi.

17 Şubat 2020 Pazartesi 13:34
ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE ÖRNEK OLACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca sanayide enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik yürütülen “Türkiye'de Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde Enerji Verimli Motorların Teşvik Edilmesi” (TEVMOT) Projesi’nde, Adana Hacı Sabancı OSB (AOSB) pilot uygulama bölgesi seçildi.

TEVMOT Projesi kapsamında AOSB’de faaliyet gösteren KOBİ’lerin sahibi, yönetici ve çalışanlarına yönelik tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

AOSB Bölge Müdürlüğü Seyhan Toplantı Salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısına, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Nilay Dönmez, Uluslararası Teknik Uzman Eric Gudbjerg, Proje Kıdemli Uzmanı Dr. Asuman Sönmez, KOBİ Uzmanı Beyhan Oya Demir ve Proje Müdürü Mustafa Salman konuşmacı olarak katıldı.

ÜLKE EKONOMİSİNE DE KATKI

Toplantının açılış konuşmasını yapan AOSB Muhasebe ve Finans Müdürü Mustafa Gürgenç, bölge müdürlüğü olarak enerji verimliliğine büyük önem verdiklerini belirtti. Gürgenç, enerjinin verimli kullanımının sadece işletmeler değil ülke ekonomisi açısından da önemli olduğuna dikkati çekti. AOSB olarak, sanayicilere Türkiye’deki tüm sanayi bölgeleri arasında en uygun fiyatlı elektrik teminini gerçekleştirdiklerini belirten Gürgenç, enerji verimliliğinde Adana ODB’nin pilot uygulama bölgesi olmasından duydukları memnuniyeti de ifade ederek, konuşmacılara ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

VERİMLİ MOTORLARLA DEĞİŞTİRİLECEK

Gürgenç’in açılış konuşmasının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Verimlilik Genel Müdürlüğü Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Nilay Dönmez, pilot uygulama sahası olarak belirlenen OSB'nin sanayicileri ve çalışanlarına TEVMOT Projesinin tüm detaylarını anlattı.

Dönmez, üye işletmelerde kullanılan elektrik motorlarının yeni ve verimli motorlarla değiştirilmesi sürecinin Bakanlık tarafından teşvik edileceğini belirtti. Dönmez, 2015 yılında başlayan envanter çalışmasının ortaya çıkardığı sonuçlarla hayata geçirilen TEVMOT Projesinin, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Ofisi iş birliği ile gerçekleştirildiğini kaydetti.

KOBİ’lerde kullanılan motorların verimliliği hakkında yapılan envanter çalışmaları sonucunda, imalat sanayisinde kullanılan motorların yüzde 80’inden fazlasının verimsiz olduğunun belirlendiğini dile getiren Dönmez, “Sanayide kullanılan elektrik enerjisinin yüzde 70’inin elektrik motorlarından sağlanıyor. Bu durumu göz önünde bulunduran Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, 10’uncu Kalkıma Planı kapsamında hayata geçirilen TEVMOT projesine büyük önem vermektedir” dedi.

ÜST SINIR 80 BİN TL

7’nci OSB Enerji Zirvesi’nde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da, verimsel elektrik motorlarının dönüşümüne verdikleri önemi açıkça dile getirdiklerini hatırlatan Dönmez, ‘’TEVMOT Projesi 5 bileşenden oluşuyor. KOSGEB ile iş birliği içerisinde 2 yıl boyunca açık kalacak enerji verimli motor dönüşüm desteği sağlanacak. Bu kapsamda işletme başına üst sınır 80 bin TL olarak belirlendi” diye konuştu.

Uluslararası Kıdemli Teknik Uzman Eric Gudbjerg ise, motorların, sanayide kullanılan elektriğin yüzde 70’ini tükettiğini belirtti. Sanayide üretimin enerji verimliliği yüksek motorlardan geçmesinin yüzde 30-40’a varan tasarruflar sağlayacağının altını çizen Eric Gudbjerg, sanayicilerin eski motorlarını enerji verimli motorlarla değiştirmeleri için en doğru zaman olduğunu vurguladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.