ENDÜSTRİYEL KAZALARA KOCAELİ ÖNLEMİ

Kocaeli Sanayi Odasının düzenlediği 2. Proses Emniyeti Sempozyumu’nda, yönetmeliğe uyum için alınması gereken tedbirler sıralandı ve bazı taleplerde bulunuldu.

ENDÜSTRİYEL KAZALARA KOCAELİ ÖNLEMİ

Kocaeli Sanayi Odasının düzenlediği 2. Proses Emniyeti Sempozyumu’nda, yönetmeliğe uyum için alınması gereken tedbirler sıralandı ve bazı taleplerde bulunuldu.

17 Nisan 2019 Çarşamba 16:50
ENDÜSTRİYEL KAZALARA KOCAELİ ÖNLEMİ

Haber: Ali ŞAHİN

Sanayicilerin büyük endüstriyel kazaları önlemesi için güvenlik raporlarını hazırlamaları ve kaza senaryolarını oluşturacak acil durum planlarını yapmaları zorunlu hale geldi. Geçtiğimiz günlerde güncellenen “Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkındaki Yönetmelik”in getirdiği yeni yükümlülükler Kocaeli Sanayi Odası tarafından düzenlenen 2. Proses Emniyeti Sempozyumu’nda tartışıldı. Bilişim Vadisinde düzenlenen iki günlük sempozyum, bölge sanayicilerinin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Bilişim Vadisinde gerçekleştirilen Sempozyuma;  Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un yanı sıra Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, kurum müdürleri ve davetliler katıldı.

YATIRIM İÇİN TEŞVİK TALEBİ

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Hasan Şerefhan, kazaları önlemenin sanayiciler olarak en büyük öncelikleri olduğunu söyledi. Yönetmeliği hayata geçirmek için Proses Güvenliği ve Süreçlerin İyileştirilmesi için Destek Paketi’ne ihtiyaç duyulduğunu anlatan Şerefhan, yönetmeliğe uyum için sanayicileri bekleyen 1-1,5 milyon lira düzeyinde yatırımlar için öncelikli beklentilerinin teşvik desteği olduğunu ifade etti. Şerefhan, “Bu yönetmelikten Türkiye genelinde ilk etapta 773 firma etkilenecek. Bu nedenle bu kurumlara hibe ve teşvik desteğinde öncelik tanınmasını bekliyoruz. Bu sürecin firmalar için önemli avantajları da olacak. Şirketler tüm proseslerini test etme fırsatı yakalayacak. Bu da verimliliği de ölçme ve gerekli iyileştirmeleri yapma şansı sunacak. Ve tabii ki büyük endüstriyel kaza riskinin düşmesi demek, sanayiciyi de olası bir kazanın neden olabileceği yıkımdan koruması demek. Yani herkes için kazançlı bir değişim başladı diyebiliriz” dedi.

İŞ KAZALARINI AZALTACAK

Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, Türkiye’nin dış ticaret hacminin beşte birinin kentlerinde gerçekleştiğini anımsattı. Yönetmelik kapsamına girin firmaların büyük kısmının Kocaeli’de bulunduğunu kaydeden Tuğrul, “Türkiye ve dünyadaki iş kazaları istatistiklerini karşılaştırdığımızda ülkemizin Avrupa ve dünyada ilk sıralarda; ölümlü iş kazalarında ise ülkemizin Avrupa’da birinci sırada yer aldığını görüyoruz. Bu kötü olayların yaşanmaması amacıyla ilgili Bakanlıklar tarafından çıkarılan mevzuatları Oda olarak destekliyoruz” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KİMYA SEKTÖRÜ ETKİLENECEK

Vali Hüseyin Aksoy, birçok sektörün Kocaeli sanayisinde yer aldığını ancak kimya sektörünün bu önemli sektörlerin başında geldiğini dile getirdi. Kocaeli’de kimya sektörüyle ilgili bazı verileri paylaşan Vali, “Özellikle Proses emniyetiyle ilgili düzenlemelerin en çok etkilendiği kimya sanayi alanında Türkiye’de en önde gelen illerden biri de Kocaeli’dir. Kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı alanında Kocaeli’de 280 kapasiteli raporlu tesiste toplam 21 bin 198 kişi çalışıyor. Bu da Türkiye ortalamasının yüzde 11,85’ine isabet ediyor. 37 tesiste yine 3 bin 631 kişi çalışıyor, bu da yüzde 11,40’a isabet ediyor. Kocaeli’de teşvik belgeli yatırım verileri incelendiğinde 2001- 2018 döneminde yerli ve yabancı sermayeli firmalar tarafından Kocaeli’de gerçekleştirilmesi ön görülen teşvik belgelerine kayıtlı sabit yatırım tutarı içerisinde kimya sektörü yüzde 23 düzeyinde. Böylelikle Kocaeli’de kimya sektöründeki yatırımların tüm sektör yatırımları içerisinde demir dışı metaller sektörünün ardından 2’nici sırada olduğunu ifade edebiliriz. Bu veriler kimya sektörünün ilimiz için önemini gösterirken aynı zamanda proses emniyetinin ilimiz için ne derecede önemli olduğunu ortaya koymaktadır” dedi

ÖNCÜ ODA

Kocaeli Sanayi Odası İş Geliştirme Sorumlusu Aynur Hacıfettahoğlu da Oda hakkında bilgi vererek, hizmet vermeye başladıkları ilk yıllardan itibaren çevre ve iş sağlığı ve güvenliği konularını gündemde tuttuklarını ifade etti. Yeni güncellenen yönetmelikle ilgili Oda olarak hep öncü olduklarını anlatan Hacıfettahoğlu, “Söz konusu mevzuatların oluşturulması, üyelerimizin bu konuda geliştirilmesi ve bilinçlendirilmesi çalışmalarında aktif rol aldık” dedi. Daha önce de bu sempozyumun birincisini düzenlediklerini belirten Hacıfettahoğlu, “Basınçlı kaplar ve dijital dönüşümün proses emniyetine etkileri gibi yeni önemli konularla kuvvetlendirdiğimiz sempozyum ile bu yıl daha da geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 17.04.2019 16:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.