Elini çabuk tutan kazanacak

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, teşvik sistemiyle birlikte Türkiye'de sanayi yatırımlarının artacağını söyleyerek, “Yeni teşvik sistemimiz, erken davrananı ödüllendiren bir sistem. Yatırımcıların da elini çabuk tutması gerekiyor” dedi.

Elini çabuk tutan kazanacak

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, teşvik sistemiyle birlikte Türkiye'de sanayi yatırımlarının artacağını söyleyerek, “Yeni teşvik sistemimiz, erken davrananı ödüllendiren bir sistem. Yatırımcıların da elini çabuk tutması gerekiyor” dedi.

14 Temmuz 2012 Cumartesi 13:16
Elini çabuk tutan  kazanacak  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yaptığı açıklamada bu yıl teşvik sistemini güncellediklerini anımsatarak, teşvik sistemiyle birlikte Türkiye'de sanayi yatırımlarının artacağını, gerek yurt içinden gerekse yurt dışından birçok firmanın, bu yeni teşvik sisteminden en iyi şekilde yararlanacağına dile getirdi. Bu noktada yatırımcıların da elini çabuk tutması gerektiğine işaret eden Ergün, şunları ifade etti: “Yeni teşvik sistemimiz, erken davrananı ödüllendiren bir sistem. Yeter ki, bir fabrika, bir üretim ve bir istihdam kapısı daha açılsın. Biz elimizden gelen her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz. 2013 yılı sonuna kadar yatırıma başlayanların teşviklerden daha fazla yararlanacağını da belirtmek isterim. Yurt dışı ziyaretlerimizde bu teşvik sistemine ilişkin detayları yabancı firma yöneticilerine veya devlet adamlarına anlattığımızda bazen inanmakta zorluk çekiyorlar. 'Hadi ya, olur mu böyle? Var mı hakikaten?' diyorlar. Evet, var. Onlar ilk etapta bir tercüme hatası yapıldığını zannediyorlar ama öyle olmadığını somut verilerle önlerine koyduğumuzda gerçeği görüyorlar.”


CARİ AÇIKTA DA KALICI BİR DÜZELME YAŞANACAK
Nihat Ergün, yeni teşvik sistemiyle birlikte yatırımların katma değeri yüksek ve uluslararası piyasalarda rekabet gücü yüksek ürünlerin üretilmesine yönlendirilmesi ile birlikte cari açıkta da kalıcı bir düzelme yaşanacağını belirtti. Bu yılın ilk çeyreği itibariyle alınan kısa vadeli önlemler neticesinde cari açığın milli gelire oranının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12'den yüzde 9'un altına gerilediğini belirten Ergün, “Şimdi sıra uzun vadeli yapısal önlemlerdedir. Uzun vadeli yapısal önlemlerle birlikte cari açık kalıcı olarak sorun olmaktan çıkacaktır. Bakanlığımız da bu amaç doğrultusunda Ar-Ge'yi, markalaşmayı, inovasyonu ve girişimciliği destekleyen, Üniversiteler ile sanayinin daha çok işbirliği yapmasını sağlayan adımları atmaktadır. Ekonomide yaşanan bütün bu olumlu gelişmeler 'Bizim memlekette işler kötü' diyenlere de aslında iyi bir cevap niteliği taşıyor” dedi.

BÜYÜMEDE DIŞ TİCARETİ ÖNCÜ ROL OYNUYOR
Bu yılın ilk çeyrek büyüme rakamlarına ilişkinde konuşan Ergün, 2012 yılı birinci dönem gayri safi yurtiçi hasıla değerinin bir önceki yıla göre sabit fiyatlarla yüzde 3,2 artış gösterdiğini anımsatarak, bu verilerle birlikte Türkiye kriz döneminden itibaren 10 çeyrektir aralıksız büyümesini sürdürdüğünü kaydetti. Büyümede net dış ticaretin öncü rol oynadığını dile getiren Ergün, net dış ticaretin büyümeye katkısının yüzde 4,5 seviyesini aştığını bildirdi. Bakan Ergün, Türkiye ekonomisinin öngörüleri doğrultusunda büyüdüğüne işaret ederek, şunları kaydetti: “Hükümet olarak politikalarımızı ve hedeflerimizi açık bir şekilde kamuoyu ile paylaştık ve bu hedefler doğrultusunda hareket ettik. Şu anda ekonominin hedeflerimiz doğrultusunda yol aldığını görüyoruz. Bu yıl için ekonomide önceki yıllara göre daha mütevazı bir büyümeyi tercih etmiştik. Bugün itibariyle Türkiye'nin hem büyümesini sürdürdüğünü hem de aldığımız önlemlerin olumlu sonuçlar verdiğini görüyoruz. Açıklanan rakamlar ülkemizin yıl sonu itibariyle Orta Vadeli Programda belirttiğimiz yüzde 4'lük büyüme oranını rahatlıkla yakalayacağımızı gösteriyor.”

Son Güncelleme: 14.07.2012 13:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.