ELEKTRİK TÜKETİMİNİN YARISINI KARŞILAYACAK

Bursa’nın köklü endüstri merkezi DOSAB, güneş enerjisi santrali yatırımıyla bir ilki daha gerçekleştiriyor. Eylül sonunda ilk etabı devreye alınacak proje ile sanayi üssü, kendi iç tüketiminin yüzde 50’sini sonsuz ve bedava kaynak olan güneşten karşılayacak.

ELEKTRİK TÜKETİMİNİN YARISINI KARŞILAYACAK

Bursa’nın köklü endüstri merkezi DOSAB, güneş enerjisi santrali yatırımıyla bir ilki daha gerçekleştiriyor. Eylül sonunda ilk etabı devreye alınacak proje ile sanayi üssü, kendi iç tüketiminin yüzde 50’sini sonsuz ve bedava kaynak olan güneşten karşılayacak.

30 Eylül 2019 Pazartesi 09:12
ELEKTRİK TÜKETİMİNİN YARISINI KARŞILAYACAK

Güçlü çevre misyonuyla Bursa sanayisinin örnek yüzlerinden Demirtaş OSB (DOSAB), kent OSB’leri arasında kendisini öncü ve örnek konuma eriştirecek bir yatırıma daha imza atıyor. Bu yatırımla, DOSAB sınırları içindeki Güneş Enerji Santrali (GES) yatırımı ile elektrikte DOSAB Bölge Müdürlüğü’nün iç tüketiminin yarısı karşılanacak. Sözleşme gereği kurulacak 3 adet 1 megavat (toplam 3 megavat) elektrik gücündeki kapasiteyle yılda yaklaşık 4 milyon 100 bin kilovat saat elektrik üretimi gerçekleştirilecek. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan DOSAB Başkanı Ersan Özsoy, devletin yenilenebilir enerji alanında verdiği güçlü teşviklere atıfta bulunarak, “DOSAB olarak farklı bölgelere de örnek olma amacındayız. Ölçek olarak çok büyük olmasa da, bu tesis öncü ve örnek olma misyonunu yerine getirecektir” dedi.

İHALEYİ CW ALDI

2018 yılında katılımcı firmalarının ihtiyaçlarını karşılamak için depo ve antrepo yatırımı gerçekleştiren DOSAB, bu depo binalarının çatılarının üzerine 3 adet 1 megavat elektrik gücünde Çatı Tipi Güneş Enerji Üretim Tesisi projelendirdi. 2018 yılında yapılan depo binalarının çatıları GES projesine uygun olarak tesis edildi. DOSAB teknik ekibinin hazırladığı teknik şartname ile 2019 yılı Haziran ayında GES ihalesine çıkıldı. İhale sonrası yapımcı firma CW Enerji A.Ş. ile sözleşme imzalandı. Sözleşme gereği kurulacak 3 adet birer megavat, yani toplam 3 megavat elektrik gücündeki kapasiteyle yılda yaklaşık 4 milyon 100 bin kilovat saat elektrik üretimi gerçekleştirilecek.

KASIM BAŞINDA İŞLETİLECEK

GES Projesinin 1’inci etabı geçildi. 2’nci ve 3’üncü etabı 2019’da Kasım ayı başı itibariyle tamamlanarak işletmeye alınacak. Bu proje ile bir yıl boyunca üretilecek olan 4 milyon 100 bin kWe enerji, DOSAB Bölge Müdürlüğünün yıllık iç tüketimlerinin yarısını karşılayacak. DOSAB’ın 2019 yılı enerji birim fiyatları esas alınarak yapılan hesaplamalara göre proje kendisini 5 yılda amorti ederken, tesisin işletme ömrü ise 25 yıl olacak. DOSAB’da katılımcı firmalar ve bölge müdürlüğünün kendi iç ihtiyacı olmak üzere 2018 yılı tamamında 1 milyar 132 milyon kilovat saat elektrik enerjisi tüketildi.

KIYMETLİ YATIRIM

DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ersan Özsoy, elektriği temiz ve yenilenebilir kaynaklardan elde etmenin dünyamızın geleceği açısından büyük önem taşıdığını belirterek, “Yenilenebilir enerji, ülkelerin enerji ihtiyaçlarını öncelikle yerli kaynaklardan karşılayabilmeleri ve dışa bağımlılıklarını azaltmaları noktasında da çok önemli. Çevre dostu enerji kullanımının hava başta olmak üzere iklim ve doğal ortamı daha yaşanabilir kılacağını da düşünürsek, bu alanda yapılan her çalışma ayrıca büyük anlam ifade etmektedir. Türkiye’de devlet politikası olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük yatırımlar yapılıyor, teşvikler veriliyor. Biz de DOSAB olarak elimizdeki bir imkânı değerlendirmek, başka yatırımcılara ve bölgelere örnek olmak adına anlam taşıyan bu yatırımı gerçekleştirdik. Ölçek olarak çok büyük olmasa da bu tesis öncü ve örnek olma misyonunu yerine getirecektir” şeklinde konuştu.

DOSAB VE İLKLER

DOSAB, OSB’ler arasında birçok öncü yatırıma imza attı. Elektrik Dağıtım Şebekesi yeraltı kablo olarak; dağıtım merkezleri, aynı barajdan beslenen ve bir noktasında arıza meydana gelmesi halinde dahi enerji kesilmeyecek şekilde kapalı ring şebekesi olarak 15 yıl önce tamamlandı. Böylece DOSAB, kesintisiz, kaliteli ve rekabetçi fiyatlarla elektrik enerjisi temin edilir hale gelen ilk bölge oldu. 2012 yılında tamamladığı tek merkezden entegre izleme ve kumanda sağlayan SCADA yatırımı, 2015 yılında açılan Kreş ve Gündüz Bakımevi, 2009 yılında açılan sosyal tesisler Bursa’da ilk ve öncü oldu. DOSAB ayrıca 4 yönetim sisteminin aynı anda belgelendirildiği tek organize sanayi bölgesi olma unvanına da sahip.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.