Ekonomik canlanma sürecek

Kocaeli Sanayi Odası Meclis toplantısına, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi, T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Bakan Danışmanı Prof. Dr. Oral Erdoğan konuk konuşmacı olarak katıldı.

Ekonomik canlanma sürecek

Kocaeli Sanayi Odası Meclis toplantısına, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi, T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Bakan Danışmanı Prof. Dr. Oral Erdoğan konuk konuşmacı olarak katıldı.

04 Nisan 2011 Pazartesi 17:14
Ekonomik canlanma sürecek
Erdoğan, toplantıda. “Kriz dönemlerinde öngörülen Global büyüme ile farklı vadedeki faizler arasındaki açıklığın ilişkisi yüksektir.  Büyük bir olasılıkla 2011 yılında ekonomideki canlanma devam edecektir“ dedi.
2011’DE EKONOMİK CANLANMA DEVAM EDECEK
KSO Meclis toplantısına konuk konuşmacı olarak katılan  İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim üyesi  T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Bakan Danışmanı Prof. Dr. Oral Erdoğan, Kocaeli Sanayi Odası Meclis toplantı salonunda yaptığı konuşmasında, "Kriz dönemlerinde öngörülen Global büyüme ile farklı vadedeki faizler arasındaki açıklığın ilişkisi yüksektir.  Büyük bir olasılıkla 2011 yılında ekonomideki canlanma devam edecektir“Son dönemde geleceğe yönelik hedef koymak bir anlamda moda oldu. Örneğin “ihracat hedefi 500 milyar dolar” deniliyor. Global ekonominin 2010 yılında 62 trilyon dolarlık gelir yarattığını ve global ticaret hacminin krize rağmen 15 trilyon doları aştığı bir konjonktürde Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedefinin daha yüksek konulması beklenmelidir. Fakat doğru dış ticaret yapısı kurgulanmak şartıyla” dedi.
DÜNYA BÜYÜME TRENDİNDE
Prof. Dr. Erdoğan, ekonomik global krize işaret ederek, “Benim kısa vadeli öngörüm en az 2013-2014'e kadar orta uzun vadede 2020-2022'ye kadar global kriz olasılığı çok düşük" olduğunu belirtti. Buna karşılık şu anda sorun olarak gördüğümüz arz bir süre sonra yine yetmez hale gelecektir. Herkes panik yapıyor. Özellikle taşımacılık sektörü Türkiye ayakta kalmayı başarabilirse taşımacılık ulaştırma alanında, 1-2 sene sonrası çok parlak olacak." Dedi.

Erdoğan, "Türkiye hedef Koyarken ayağı sağlam basması lazım. Senaryoya göre, dünya sürekli sorunla ilerlese de dünya ticareti 23 trilyon dolara yakın ulaşacaktır. Normal büyümeyle yüzde 3,5-4 ortalama yıllık büyüme gösterirse, dünya ticaretinin 46 trilyon dolara ulaşmasını bekliyoruz.
    Türkiye'nin dış ticareti ithalat, ihracat 921 milyar dolar tahminime göre, ama normal beklentimiz, 1,5, 1,8 trilyon dolar arasındadır. Toplam ticaret, 1,5-1,8 trilyon beklentim var. İhracat hedefimizin 500-540 milyar dolar olmasını yetersiz buluyorum dedi.

UÇAK FABRİKASI DÜŞÜNÜLÜYOR

Ulaşım stratejilerini ve hedeflerini de açıklayan Prof. Dr. Erdoğan, Karayollarında halen 19 bin 700 kilometre olan bölünmüş yol 32 bin kilometreye çıkartılacağını, 2023'e kadar, Otoyol uzunluğu 7 bin 500 kilometreye çıkarılacak. Demiryolu ağı 11 bin 915 kilometreden, 30 bin kilometreye çıkarılacak ki bir kısmı hızlı trene uygun olması hedeflendi.  Uçak fabrikası düşünülüyor. Sivil havacılık filosunda 750 uçağa ulaşmayı hedefliyoruz. Bu anlamda uçak sanayisine yönelik yan sanayinin geliştirilmesi önem kazanacak önümüzdeki yıllarda. Denizcilikte halen 350 milyon ton olan elleçlemenin 850 milyon ton olmasını hedeflediler, ama ben bunun 1,5 milyar tona ulaşabileceğini düşünüyorum. Gemi inşa ihracatında yılda 2,6 milyar doları yakaladık 2007-2008 yıllarında; 110 milyar dolara ulaşması beklenmektedir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.