DÖNÜŞÜMÜ YÖNET, GELECEĞİ İNŞA ET

“Sanayi üniversitesi” kimliğiyle, girişimcilik kültürünün geliştirilmesi için imkanlarını seferber eden Gebze Teknik Üniversitesi, teknolojik dönüşümü odağına alan Girişimcilik Zirvesi düzenledi. Zirveye, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık da katıldı.

DÖNÜŞÜMÜ YÖNET, GELECEĞİ İNŞA ET

“Sanayi üniversitesi” kimliğiyle, girişimcilik kültürünün geliştirilmesi için imkanlarını seferber eden Gebze Teknik Üniversitesi, teknolojik dönüşümü odağına alan Girişimcilik Zirvesi düzenledi. Zirveye, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık da katıldı.

17 Mayıs 2018 Perşembe 08:56
DÖNÜŞÜMÜ YÖNET, GELECEĞİ İNŞA ET

Haber: Ali Şahin

ÖNCÜ AKTÖRLERİ AĞIRLADI

2017 Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinde üçüncü sırada yer alan Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), üniversite-sanayi iş birliğine bir tuğla daha ekledi. GTÜ tarafından düzenlenen 4. Girişimcilik Zirvesi; OSB başkanlarını, sanayi camiasının önemli isimlerini ve genç girişimci adaylarını bir araya getirdi. İki gün süren Girişimcilik Zirvesi’nde, bu yıl teknolojik dönüşümün iş dünyasında hızla yayılmasına vurgu yapılarak “Dönüşümü yönet, geleceği inşa et” teması ile teknolojik dönüşümün ulaştığı en son nokta olan “Endüstri 4.0”ın başlatacağı yeni dönem ve sağladığı fırsatlar, “Teknolojik Dönüşüm” ile gelen değişim, bu değişimin girişimcilik ekosistemindeki yansımaları alanının öncü aktörlerinin deneyimleri ve girişimcilik hikâyeleri ışığında değerlendirildi.

BAŞKANLAR PANELİST OLDU

Zirveye Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy,  GTÜ Rektör V. Prof. Dr. M. Hasan Aslan, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Dilovası İMES OSB Başkanı İrfan Küçükay, Dilovası OSB Başkanı Mustafa Türker, İstanbul Anadolu Yakası OSB Başkanı Murat Çökmez, TOSB Başkanı Ömer Burhanoğlu, Gebze OSB Başkanı Vahit Yıldırım ve Birlik OSB Başkanı Şenol Telli de katıldı. OSB Başkanları, “Teknolojik Dönüşümde Organize Sanayi Bölgelerinin Rolü” konulu panelde, fikirlerini paylaştı. GTÜ Girişimcilik Zirvesi’nde ayrıca; teknolojik dönüşümün öncü aktörleri, teknolojik dönüşümün getirdiği yönetsel yenilikler, teknolojik dönüşümde kadın girişimciler, teknolojik dönüşüm ve dijital girişimcilik konuları alanlarında sektörünün en önemli isimleri tarafından değerlendirildi. 

IŞIK’TAN APPLE ÖRNEĞİ

Zirvede söz alan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, gençlere inovatif düşüncenin önemini anlattı. Dünyanın en değerli şirketi olan Apple’ın cirosu ile Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) miktarını karşılaştıran Işık, Apple’ın bu konuda Türkiye’ye ile yarıştığını söyledi. Işık, “Girişimcilik ruhu Apple'ı, bir tek şirketi, Türkiye’nin GSYH'si ile yarışır bir noktaya getirdi. 850 milyar dolar cirosu olan bir şirketten bahsediyoruz. Bizim de Gayri Safi Yurtiçi Hasılamız yaklaşık 900 milyar dolar civarında” dedi. Türkiye için en nitelikli kaynağın insan olduğuna vurgu yapan Fikri Işık, insanlarını iyi yetiştiren ülkelerin hem kendi yeraltı kaynaklarına hem de diğer ülkelerdeki yeraltı kaynaklarına hükmettiğini kaydetti. 

İSTANBUL’DAN SONRA İKİNCİ

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, burada yaptığı konuşmada, girişimcilik ruhunun toplumda yaygınlaştırılması gerekliliğinden söz etti. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ise Kocaeli’nin 102 Ar-Ge merkezi,  8 tasarım merkezi ile İstanbul’dan sonra en fazla Ar-Ge merkezi olan il olduğunu belirterek, kentin öğrenciler için çok önemli bir fırsat olduğunu ifade etti.

TARAFLAR BİR ARAYA GELDİ

GTÜ İşletme Fakültesi Dekanı ve Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ebru Tümer Kabadayı, GTÜ olarak girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesinde üniversitelere düşen sorumluluğun farkında olduklarını söyledi. Teknolojik dönüşüme ayak uydurma, inovatif girişimcilerin desteklenmesi yolunda çalışmalar yaptıklarını anlatan Kabadayı, “Bu kapsamda düzenlediğimiz girişimcilik zirvelerinin amacı sanayi dünyasının önde gelen isimlerini girişimci adayları ile bir araya getirerek tarafların bilgi alış verişinde bulunmalarını, teknolojik dönüşüm sürecinde girişimcilik ekosistemini destekleyen gelişmelerin tartışılmasını, etkileşim ağı ve iş fırsatlarının doğmasını sağlamaktır” dedi.

İLHAM KAYNAĞI OLDU

GTÜ Rektör Vekili Prof. Dr. M. Hasan Aslan, yaptığı konuşmada zirvede paylaşılacak bilgi ve deneyimlerin, girişimcilere ilham kaynağı olacağını ifade etti. Aslan, Girişimcilik Zirvesi’nin hayata geçmesinde büyük emeği olan GTÜ Eski Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’e, Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ebru Tümer Kabadayı’ya, organizasyonda emeği geçen tüm akademisyen ve öğrencilere, maddi manevi desteklerini esirgemeyen GTÜ paydaşlarına teşekkür etti.

DENEYİMLER PAYLAŞILDI

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ise, “Türkiye’de girişimciliğin teşvik edilmesi ve desteklenmesi adına birçok mevzuatta yapılan değişikliklerle girişimciler desteklenmekte ve onların önü açılmaktadır. Gebze Teknik Üniversitemizin yapmış olduğu bu organizasyonda girişimcilerimize örnek oluşturabilecek başarılı deneyimlerin sahiplerinin konuşmacı olarak yer alması ve genç arkadaşlarımızın bu deneyimlerden yararlanmasına fırsat verilmesi yönüyle bu zirvenin yeni girişimcilerin ortaya çıkmasına önemli katkılar sağlayacağına olan inancım tam” ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 17.05.2018 09:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.