DÖNÜŞÜM GEBZE'DEN BAŞLAYACAK

Türkiye’nin en büyük sanayi merkezleri arasında yer alan Gebze, Bilişim Vadisinin ardından Tasarım Vadisine de talip oldu. Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, OSB’leri, teknoparkları ve Ar-Ge merkezleriyle Gebze’nin Tasarım Vadisi için en uygun yer olacağını söyledi.

DÖNÜŞÜM GEBZE'DEN BAŞLAYACAK

Türkiye’nin en büyük sanayi merkezleri arasında yer alan Gebze, Bilişim Vadisinin ardından Tasarım Vadisine de talip oldu. Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, OSB’leri, teknoparkları ve Ar-Ge merkezleriyle Gebze’nin Tasarım Vadisi için en uygun yer olacağını söyledi.

03 Eylül 2018 Pazartesi 14:23
DÖNÜŞÜM GEBZE'DEN BAŞLAYACAK

Haber: Ali ŞAHİN

İşletmelerin tasarımla ilgili her türlü bilgi, veri, araştırma ve danışmanlık ihtiyaçlarını karşılayacak yapı ve merkezlerin yer aldığı Tasarım Vadisi, sanayiciyi heyecanlandırıyor. 2018-2020 yıllarını kapsayan Tasarım Stratejisi Eylem Planı’na göre, Tasarım Vadisi bünyesinde; tasarım stüdyoları, ulusal tasarım araştırma merkezi, tasarım kütüphanesi gibi yapılar kurulacak. Tasarımcıların ve sanayinin etkileşim içinde faaliyet göstermesi sağlanacak. Bu konuda yer tespiti yapılırken, dünyadaki örnek tasarım kümelenme modelleri incelenecek, Türkiye’deki tasarım faaliyetlerinin yoğun olduğu bölgeler dikkate alınacak. OSB’lere, teknoparklara, serbest bölgelere ev sahipliği yapan, büyük sanayi kuruluşlarını bünyesinde barındıran sanayi ilçesi Gebze, Tasarım Vadisi için de en güçlü adaylar arasında yer alıyor.

EN UYGUN YER

17 bin üyesiyle Türkiye’nin en güçlü odaları arasında yer alan Gebze Ticaret Odasının Başkanı Nail Çiler; makineden elektroniğe, inşaattan gıdaya, tekstilden modaya kadar her alanda tasarım hizmeti sunulacak Tasarım Vadisi için en uygun yerin Gebze olduğunu söyledi. Tasarım Vadisine talip olduklarını söyleyen Çiler, “Haziran ayının son günlerinde ulusal basınımızdan, 2018-2020 Tasarım Stratejisi Eylem Planı dahilinde ülkemizde Tasarım Vadisi kurulacağı haberlerini okuduk. Kurulacak vadide;  tasarım stüdyoları, ulusal tasarım araştırma merkezi, tasarım kütüphanesi gibi yapılar olacak. Tasarımcıların ve sanayinin etkileşim içinde faaliyet göstermesi sağlanacak” dedi.

BİLİŞİM VADİSİ DE GEBZE’DE

Vadi için dünyada örnek modeller üzerinde araştırmalar yapıldığını anımsatan Başkan Çiler, vadinin kurulacağı yerin belirlenmesinde Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerinin yoğunluğunun göz önünde bulundurulacağını kaydetti. Çiler, “Bildiğiniz gibi şu anda odamızın da ortakları içinde olduğu ülkemizin bilim ve teknoloji üssü Bilişim Vadisinin Gebze’de kurulması için Gebze Ticaret Odası olarak çok çaba sarf ettik. Gururluyuz ki Bilişim Vadisi Gebze’de yükseliyor. İlk etabı tamamlandı ve firmalar faaliyetlerine başladı” diye konuştu.

BİLİŞİM VE TEKNOLOJİNİN MERKEZ ÜSSÜ

“2020 yılında kurulması planlanan Tasarım Vadisi için en uygun yer Gebze değil ise neresidir?” diye soran Başkan, 4’ü İhtisas OSB olmak üzere 9 adet OSB’si, OSB ve sanayi sitelerinde 115 bine yaklaşan istihdam sayısı, TÜBİTAK, MAM, TÜSSİDE, TSE, 47 az gelişmiş ülkeye teknoloji ihraç edecek olan Uluslararası Teknoloji Bankası, ASELSAN’ın da ortakları arasında olduğu Mikro Çip Merkezi ile Gebze’nin bilişim ve teknolojinin üssü olduğunu vurguladı. Başkan, “Kocaeli’de bulunan 103 Ar-Ge merkezinin 86 tanesi Gebze’de; Kocaeli’deki 12 tasarım merkezinin 12’si de Gebze’de bulunmaktadır. Türkiye’deki toplam 81 TGB’nin 4’ü Gebze’dedir” bilgisini verdi.

TÜRKİYE’NİN PROTOTİPİ

Gebze’nin 69 milyar 431 milyon lira ile 72 ilin toplamından fazla vergi ödeyen, 65 ilin toplamından fazla ihracat yapan bir yer olduğuna dikkat çeken Başkan Nail Çiler, “Ülke ihracatındaki yüzde 8,8 payımızla 173 ülkeye ve 13 serbest bölgeye yaptığımız ihracatla sürdürülebilir kalkınmanın en temel unsuru dış ticarete hayat vermekteyiz. Bilişim Vadisine talip olduğumuz gibi şimdi daha da gelişen özelliklerimizle Tasarım Vadisine talibiz. Gebze bölgesi, Türkiye’nin prototipidir. Bir değişim yaşanacaksa Gebze’den başlayacak, öncülüğü bölgemiz yapacaktır. Ekonomik, endüstriyel, ticari, mali ve bilişsel hayatımızda söz sahibi olan bölgemizde şimdi Tasarım Vadisinin de olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Son Güncelleme: 03.09.2018 14:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.