DİJİTALLEŞME VAKTİ

“Dijital Türkiye” Yol Haritası ile Türkiye, dijital dönüşümde stratejik bir hamle yapacak. Üretimde ve verimlilikte büyük artış sağlayan dijital teknolojileri hayata geçirmek için, teknik kolejlerden KOBİ’lere kadar pek çok çalışma yürütülecek.

DİJİTALLEŞME VAKTİ

“Dijital Türkiye” Yol Haritası ile Türkiye, dijital dönüşümde stratejik bir hamle yapacak. Üretimde ve verimlilikte büyük artış sağlayan dijital teknolojileri hayata geçirmek için, teknik kolejlerden KOBİ’lere kadar pek çok çalışma yürütülecek.

11 Temmuz 2018 Çarşamba 08:24
DİJİTALLEŞME VAKTİ

Haber: Helin AYGÜN

Türkiye’nin kalkınmasında kilit rol oynayan imalat sanayinde yaşanan teknolojik dönüşümün fırsata çevrilmesi için “İmalat Sanayinde Dijital Dönüşüm Yol Haritası” hazırlandı. Yeni sanayi devriminin kazananlarından biri olmak için yürütülen faaliyetler doğrultusunda hazırlanan rapor, Türkiye’nin önündeki 10 yılı kapsıyor. İnsan, teknoloji, altyapı, tedarikçiler, kullanıcılar ve yönetişimi merkezine alan imalat sanayinin dijital dönüşümünde, OSB’ler, endüstri bölgeleri, teknoparklar ve özel sektör Ar-Ge merkezleri öncü rol üstlenecek.

ENVANTER ÇIKARILACAK

Yol haritasına göre, sürekli eğitim merkezlerinde ve tematik teknik kolejlerde dijital teknoloji kullanıcıları yetiştirilecek. Özel teşvik ve desteklerle dijital yetkinlere sahip iş gücü sanayi ile buluşacak. Yerli dijital teknoloji firmalarının envanteri çıkarılacak. Dijital dönüşüm pilot uygulaması Gaziantep’ten başlayacak. KOBİ’lerin dijital dönüşüm destek programı ile imalat sanayi işletmelerinin dijitalleşme yolculukları kolaylaştırılacak. Bulut bilişim, büyük veri, yapay zekâ, otonom robotlar gibi odak teknoloji alanlarına yönelik teknolojik yol haritası oluşturulacak. Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu Bakanlar Kurulu Kararı ile kurumsallaştırılacak.

YÜKSEK VERİMLİLİK, DÜŞÜK MALİYET

Dijital teknolojilerin üretim süreçlerindeki etki potansiyeline yönelik araştırmalara göre, dijital teknolojiler geleneksel yöntemlerin ötesinde verimlilik artışı sağlıyor. Büyük veri analiziyle müşteri tercihlerine göre üretim yüzde 80-85 tahmin gücü, robot kullanımı yüzde 45-55 işgücü verimlilik artışı, akıllı depolama sistemleri de yüzde 20-50 arasında stok maliyetlerinde düşüş yaratıyor. Türkiye’de dijital farkındalığı en yüksek sektörler elektronik, yazılım ve malzeme olurken, firmaların yüzde 50’sinin teknolojilerini entegre etme stratejisi bulunuyor. Faal 56 TGB’deki 4 bin 916 firmanın 322’sinde, bine yakın Ar-Ge merkezinin de 102’sinde dijital teknoloji projeleri yürütülüyor.

REKABET GÜCÜNE KATKI

Türkiye’yi geleceğe taşıyacak en önemli enstrümanlardan olan dijital sanayi, hazırlanan “Dijital Türkiye” Yol Haritası ile pratiğe dönüşecek. Yeni iş imkânlarının açılacağı, verimliliğin artacağı, çevresel problemlerin azalacağı ve ekonominin güçleneceği dijital dönüşüm çağında, firmaların ve iş gücünün buna uyum sağlaması için alınacak önlemler raporlaştırıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde kamu ve özel sektörden ilgili paydaşların katkısıyla hazırlanan “İmalat Sanayinin Dijital Dönüşümü Yol Haritası” çalışması, imalat sanayinin rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Çalışma, “insan, teknoloji, altyapı, tedarikçiler, kullanıcılar ve yönetişimi” odağına alan altı bileşenden oluşuyor.

10 YILLIK SÜREÇ

KOBİ’lerin dijital teknolojilerle ilişkisini ortaya koyan ve firmaların rekabet gücünü artıracak önlemlerin sıralandığı rapor; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde kurulan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), TÜSİAD, MÜSİAD, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfının (TTGV) da paydaşları arasında yer aldığı Dijital Dönüşüm Platformu tarafından oluşturuldu. Hazırlanan rapora göre Türkiye’nin dijital dönüşümünde OSB’ler, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri (TGB) ile özel sektör Ar-Ge merkezleri öncü rol üstlenecek. Önümüzdeki 10 yılda imalat sanayinde dijital dönüşüm sağlamak için hazırlanan yol haritasının ilk 2 yılı kısa vadede gerçekleştirilecek eylemlerden oluşuyor. Yol haritasının 3-5 yılı kapsayan orta vadeli vizyonunda, başta odak sektörlerde ve seçili teknolojilerde olmak üzere, Türkiye'nin dijitalleşme konusundaki açığının kapatılması için yapılacaklar yer alıyor. 6-10 yılı içeren uzun vadede ise dijitalleşme sürecinde belirli sektör ve teknolojilerde, bölgesel veya küresel lider olunması amaçlanıyor.

ODAK SEKTÖRLER BELİRLENDİ

Dijital Dönüşüm Destek Programı ile imalat sanayisi işletmelerinin dijitalleşme yolculukları kolaylaştırılacak. Programla kimya ve ilaç, motorlu kara taşıtları, makine ve teçhizat, yarı iletkenler ve elektronik ile gıda ve içecek ürünleri olarak belirlenen odak sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ'ler başta olmak üzere, imalat sanayisi işletmelerinin üretim değer zinciri üzerinden dijital dönüşüm süreçleri desteklenecek. Kümelenme modelli destek programıyla ulusal ve uluslararası orijinal ürün üreticileri, tedarikçiler, ulusal teknoloji sağlayan şirketler, mükemmeliyet merkezleri, üniversiteler, danışmanlık firmaları, büyük işletmeler ile küçük işletmeler arasındaki dijital etkileşimin güçlendirilmesi sağlanacak.

NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ

Yol haritasının altı bileşeninden en önemlisi olan “insan” bileşeninde, imalat sanayisinin ihtiyaç duyacağı yetkinliklere sahip nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi ve mevcut iş gücünün dijital yetkinliklerinin geliştirilmesi sağlanacak. Bu kapsamda sürekli eğitim merkezlerinde ve tematik teknik kolejlerde dijital teknoloji kullanıcıları yetiştirilecek. Üniversitelerde, dijital teknoloji geliştiricileri yetiştiren programlar çoğaltılacak. Eğitimin her kademesinde, eğitimcilere dijital yetkinlikler kazandırılacak. Dijital teknoloji alanlarında doktora öğrenimi desteklenecek. Özel teşvikler ve desteklerle dijital yetkinliklere sahip iş gücü sanayiyle buluşturulacak. Dijital dönüşüm farkındalığı artırılarak yaygınlaştırılırken, paydaşlar arasında iş birliği geliştirilecek.

YENİLİK KAPASİTESİ GELİŞECEK

“Teknoloji ve yenilik kapasitesinin geliştirilmesi” hedefinde, bulut bilişim, büyük veri, yapay zekâ, otonom robotlar gibi odak teknoloji alanlarına yönelik teknoloji yol haritaları hazırlanacak. Uygulamalı Ar-Ge stratejisi oluşturulacak. Girişimcilerin yenilikçi fikirlerini pazara sunmaları için dijital girişimcilik destek programı başlatılacak. Odak teknoloji alanlarında uygulamalı 50 araştırma merkezi kurulacak.  Ar-Ge merkezlerinde uygulanan dijital yenilik projeleri sayısı 2 bin 500’e çıkarılacak.

KOBİ’LERE KOLAY ERİŞİM

“Veri iletişim altyapısının güçlendirilmesi” başlığında, özellikle KOBİ niteliğindeki sanayi işletmelerinin bilgi teknolojileri konusunda büyük sabit sermaye yatırımları yapmadan dijital teknolojilere erişimleri sağlanacak. Sanayi bölgesinde yer alan işletmeler, teknoparklar gigabit/saniye düzeyinde erişim hızına sahip olacak. Veri iletişim standartlarıyla ilgili uluslararası çalışmalara entegre olunacak ve standartların yaygınlaşmasına destek verilecek. Endüstriyel siber güvenliğin sağlanması konusunda önlemler alınacak. Ulusal Endüstriyel Bulut Platformu kurulacak ve veri merkezlerine yönelik endüstriyel talebin artması sağlanacak.

MÜKEMMELİYET MERKEZLERİ

“Ulusal teknoloji tedarikçilerinin desteklenmesi” hedefi çerçevesinde, seçili teknoloji alanlarında küresel pazarlarda söz sahibi, dünya devi ulusal teknoloji tedarikçileri oluşturulacak. Yerli dijital teknoloji firmalarının envanteri çıkarılacak. 10 dijital teknoloji mükemmeliyet merkezi açılacak. Teknoloji firmaları 1 milyar dolarlık sermaye yatırımı alması sağlanacak. Yol haritasının bir diğer bileşeni olan imalat sanayisi işletmelerinin yani “kullanıcıların” desteklenmesi amacıyla da KOBİ’lerin dijital dönüşümlerine destek olacak danışmanlar yetiştirilecek.

YOL HARİTASINDAN SATIR BAŞLARI

100 Dijital teknoloji eğitimi veren tematik teknik kolej

100 bin Dijital teknoloji eğitimi almış meslek lisesi mezunu

300 bin İmalat sanayinde dijital yetkinlik kazandırılmış nitelikli işgücü

50 Öncelikli teknolojilere odaklanmış uygulamalı araştırma merkezi

60 bin Öncelikli teknolojilerde ihtisaslaşmış Ar-Ge personeli

250 Dijital teknoloji alanında tescil edilen patent sayısı

1.000 Orta ve büyük dijital teknoloji tedarikçisi

1 milyar dolar Teknoloji firmaları sermaye yatırımı alacak

10 Dijital dönüşüm merkezi açılacak

7.000 İmalat sanayi işletmesi dijital dönüşüm merkezlerinden faydalanacak

500 İmalat sanayinde dijital dönüşüm danışmanı yetiştirilecek

Son Güncelleme: 11.07.2018 08:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.