"DEVLET ELİMİZDEN TUTSUN"

ANKAMOB Başkanı Hüseyin Taklacı, mobilyaya tasarımı ve mühendisliğiyle hayat veren başkentte, sektör koordinasyonun artırılması ve el sanatlarının yaşatılması gerektiği vurgusunda bulundu. Elmadağ Mobilyacılar İhtisas OSB’nin sektörü canlandıracağını ve geçiş noktası görevi göreceğini söyleyen Taklacı, meslek liseleriyle ilgili de devlete çağrıda bulundu.

"DEVLET ELİMİZDEN TUTSUN"

ANKAMOB Başkanı Hüseyin Taklacı, mobilyaya tasarımı ve mühendisliğiyle hayat veren başkentte, sektör koordinasyonun artırılması ve el sanatlarının yaşatılması gerektiği vurgusunda bulundu. Elmadağ Mobilyacılar İhtisas OSB’nin sektörü canlandıracağını ve geçiş noktası görevi göreceğini söyleyen Taklacı, meslek liseleriyle ilgili de devlete çağrıda bulundu.

19 Nisan 2019 Cuma 09:13
"DEVLET ELİMİZDEN TUTSUN"

AR-GE MERKEZİ KURALIM”

Türkiye’nin en dayanıklı mobilyalarının üretim üssü Ankara, mobilya sektörünü ekonominin koçbaşı haline getirmek için harekete geçmeye hazırlanıyor. Sanayi Gazetesi’ne konuşan Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası (ANKAMOB) Başkanı Hüseyin Taklacı, el sanatlarının ve mobilyacılık ruhunun kaybolmaması adına başkent esnafının harekete geçtiğini söyledi. Birçok şehrin uğrak noktası olan bir alana konuşlanan Elmadağ Mobilyacılar İhtisas OSB’yle de sektörün bir çatı altına toplanabileceğini söyleyen Taklacı, hemen neticelenmesi durumunda OSB’nin bir sene içerisinde yatırımcısına kucak açabileceğini söyledi. Ankara’da mobilya sektörüne en sağlam çatıyı AR-GE ile kuracaklarını ifade eden Taklacı, meslek liseleri için de nitelik çağrısında bulundu. El sanatlarının kaderine terk edilmediği bir yapı için çabaladıklarını söyleyen Hüseyin Taklacı, yüksek katma değerli ürün üreten büyük endüstri kentlerinin duyduğu teşvik ihtiyacının da bir kez daha altını çizdi. İşte, Taklacı’nın sektörel değerlendirmeleri:

MOBİLYA AR-GE’Sİ
ANKAMOB’un ülkemiz için taşıdığı önem nedir?

Türkiye’nin diğer yerlerine baktığımız zaman değer yönünde daha düşük mallar üretmekte fabrikalar. Lakin burası katma değeri yüksek ürünler üretmektedir. El işçiliği yüksek, katma değerli ürünler üretiyoruz biz. Ankara, mobilyaları komple Siteler’den almak istese, tüm Ankara’ya yetmez. Yeni evlenecek çiftler de buraya yöneliyor, ürünler uygun fiyatlı olduğu için tercih ediyorlar. Bugün baktığımız zamanda 40 yaşın üzerindeki insanlar Siteler’in ürünlerini tercih etmekte, hala daha kalıcı Orta Doğu ve Balkanların en iyi mobilya merkezine sahip yeriz. İhracat rakamlarına baktığınızda bizim ürettiğimiz ürünler bugün İstanbul’a da gidiyor. AR-GE’sini yenilemiş bir yer Siteler, inovasyon dediğimiz olayı, tasarım dediğimiz olayı yakalamış bir merkez. Tabi Türkiye’nin neye ihtiyacı var; AR-GE merkezine ihtiyacı var, tasarım merkezine ihtiyacı var. Türkiye’de mobilyanın önünü açmak için AR-GE merkezi kurmamız gerekiyor.

KADERİNE TERK EDİLMESİN
Odanızın öncülüğünü yaptığı bir AR-GE/tasarım merkezi var mı? 4 bine yakın üyenizden AR-GE merkezini oluşturmuş firmalar var mı?

Mimarlarımız, el sanatları ve çizim ustalarımız var; lakin AR-GE noktasında kat edecek yolumuz uzun. Merkez olarak kurulması lazım çünkü Türkiye’nin AR-GE ve tasarım merkezlerine ihtiyacı var. Ortak alan oluşturulabilir, örneğin makine üzerinden. Hammaddesinden ambalajına ve nakliyesine kadar böyle bir merkeze ihtiyacımız var. 2023 hedefleri ekseninde 2,5-3 milyon dolar ihracatımız var, bunu 10 milyon dolar seviyesine çıkarmamız lazım. Katma değeri yüksek ürün üreten illerimizin desteğe ihtiyacı var. Devlet desteği olmadan hiçbir yere varılamaz, el işçiliğinde de destek şart. Sektörün hammaddesi yüzde 93 ülkemizden karşılanıyor. Sektörün yüzde 7 oranında ihracatı var. KDV’nin ve stopajın muaf tutulması ve el sanatlarının yaşatılması gerekiyor.

DEVLET DESTEĞİ ŞART
El sanatları konusuna ayrı parantez açmak istiyorsunuz...

Biz mobilya sektörünün iki sınıfa ayrılmasını, fabrikasyon ürünlerin ve el sanatlarının ayrı tutulmasını istiyoruz. Şimdi fabrikasyon ürünlerde katma değeri belirleyebiliriz çok satıldığı için ama özellikle el sanatlarında katma değerin ve stopajın muaf tutulması gerekiyor, el sanatlarına devlet desteği şart. Çünkü çok üretim, azı yutuyor, sektörün ayakta kalma şansı azalıyor. İleride usta bulmakta zorlanacağız.

44 İL GEÇİYOR
Yer göstermek için bir çalışmanız var mı?

Bizim sitelerimiz 1960’larda kurulmuş bir kooperatif şeklinde başlamış. Bir statü almamış; ne sanayi bölgesi ne OSB. En büyük sıkıntı budur, sınırları belli olmayan siteler. Biz mobilya OSB’yi bunun için düşündük; baktığımız zaman Elmadağ OSB bize birlikte ve güçlü bir şekilde hareket edip organize olmamız için oldukça gereklidir. Kuruluşu yapıldı, Ankara’nın 12’nci OSB’si oldu.

OSB’de faaliyet durumu nedir?
OSB’miz neredeyse doldu. Şu anda arsa alımını bitiriyoruz, imar çalışması da bitti, Bakanlığa verip onayını aldıktan sonra altyapıya geçeceğiz. Arsa bittikten sonra altyapı desteği için çalışma başlatacağız. Hemen neticelendirse 1 sene içerisinde bitirebiliriz. İsteyen 3 ayda fabrikasını kurabilir. Küçük esnafımızı da düşündüğümüz bu yapı akıllı bir projedir. Esnafın önü bu gibi yenilikçi projelerle açılacaktır. El sanatları, boyacılık ve ahşap ustacılığı yaşayacak, bizler mesleklerimize sahip çıkacağız.

Elmadağ OSB’nin konumu ne gibi avantajlar sunacak?
Gidiş-dönüş zorluğu ve pahalılık olmamasına dikkat ettik. 116 hektarlık bir alan, 160 dönümlük bir yer... Eleman gitme-gelme konusunda sıkıntı çekmeyeceği için o bölgeyi düşündük. Burası sanayi bölgesi olacağı için 44 tane il geçiyor, tren yolu var yanında, üstünden otoban geçiyor ve yolun tam kenarında. Bu yüzden bu projeyi yaptık, çünkü kimsenin geçmediği bir yer ölü doğar. Diğer iller de Ankara’yı lojistik üs olarak kullanıyorlar, bütün fabrikalarının ürettiği malları buradan pazarlamaya başladılar. İleride üretim yaptığımızda daha çok verim alacağız. Siteler’deki vatandaşımızı fabrikaya sokabilirsek kurtuluşumuz olacak bu durum, üstelik mobilya sektörüne can da verilecek.

EĞİTİMDE NİTELİK TALEBİ

Endüstri 4.0 noktasında planınız nedir?
Endüstrinin Türkiye’deki hızı şu an tartışılır. Yenilikçi olmak şart artık. Endüstri 4.0’ın mobilya sektörüne hız katacağını düşünüyorum, çünkü yeni tasarımlarla hız yakalamamız gerekiyor.

Mobilyacılar olarak devletten ne istersiniz?
Ankara’nın bu alanda AR-GE üssü olmaya ihtiyacı var. Bizlerin de ihracatı zorlaması gerekiyor, neden; çünkü Türkiye’nin 81 ilinde mobilya üretimi var. Meslek liselerinde mobilya bölümlerinin daha nitelikli hale getirilmesi gerekiyor. Meslek daha donanımlı makinelerle yapılsın ki, babadan oğula yeni kuşaklar da mesleğe özensin. Bu açıdan köklü çözümler üretmemiz gerekiyor.

Son Güncelleme: 19.04.2019 09:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.