banner110

DEVLERE DAVET VAR

Ankara Valisi Ercan Topaca, dev yatırımlar için büyük sanayi parseline ihtiyaç duyan sanayicileri başkente davet etti. Topaca, “Bin dönümlük sanayi parseli oluşturabiliriz” dedi.

DEVLERE DAVET VAR

Ankara Valisi Ercan Topaca, dev yatırımlar için büyük sanayi parseline ihtiyaç duyan sanayicileri başkente davet etti. Topaca, “Bin dönümlük sanayi parseli oluşturabiliriz” dedi.

03 Nisan 2017 Pazartesi 09:07
DEVLERE DAVET VAR


Ankara, büyük potansiyele sahip
Çözüm ve sonuç odaklı yaklaşımıyla görev yaptığı kentlerde sanayicilerin takdirini kazanan Ercan Topaca; 12 OSB, 6 TGB’ye sahip Ankara’nın önemli yatırımlara kucak açabilecek büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Ankara Valisi olarak göreve başladığı günden bu yana endüstriye yönelik kapsamlı çalışmalar yürüten Ercan Topaca, üretime elverişli bir nüfusa sahip, zengin bir ülke olduğumuzu ifade ederek, Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine vurgu yaptı. Sanayi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın’a konuşan Ercan Topaca, Türkiye’nin bu hedeflere ancak sanayileşmeyle ulaşabileceğini kaydetti. “Devlet olarak bunun farkındayız” diyen Topaca şöyle konuştu:

Yurt dışı yatırımlarında denge
“Sanayiyi geliştirmek için ardı ardına teşvik ve istihdam paketleri açıklanıyor. Otomotivde belli bir üretim kapasitemiz var. 1 milyon adet otomobili çok rahat üretebiliriz. Uçağı, helikopteri yapabilecek kapasitedeyiz. Savunma sanayiinde önemli yatırımlar yapabilecek konumdayız. Son dönemde sanayicilerimizin yatırımlarını yurtdışında yaptığını da gözlemliyoruz. Uluslararası rekabet anlamında; erişim, ulaşım maliyetlerinin düşürülmesi anlamında elbette iş adamlarımız Balkanlarda, Afrika’da,  Avrupa’da, Orta Doğu’da ve Uzak Doğu’da da bazı yatırımlar yapabilir fakat bu durumun avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Çok büyük yatırımları yurtdışında yaptığınızda bazı riskler olabilir. Dengeli olmak durumundayız.”

Büyük yatırımcılara çağrı
Büyük sanayi parsellerine ihtiyaç duyan yatırımcılara çağrıda bulunan Vali Ercan Topaca,  “Ankara’da sanayi arsası üretme kapasitemiz çok fazla. Büyük ölçekli yatırım yapmak isteyen sanayicilerimize Ankara’nın değişik yerlerinde, uygun lokasyonlarda her zaman sanayi arsası üretebiliriz. OSB’lerimizde boş alanlarımız var, oralardan yer tahsisi yapabiliriz; bin dönüm gibi büyük yatırım alanlarına ihtiyaç olursa bu alanları da üretebiliriz.” dedi. Ankara’nın Türkiye’nin merkezi bir konumunda bulunduğunu belirten Topaca; “Üretilen ürünleri kara yoluyla veya demir yoluyla her yere ulaştırabiliyoruz.  Günümüzde arsa üretmek yatırım yapmaktan daha zor hale gelmiştir.  Ankara’nın böyle bir avantajı var. Sanayicilerimizin de bunu bilmesini özellikle rica ediyorum” dedi.

Havacılık ve Uzay OSB çok önemli
Ercan Topaca, 3’ü ihtisas 12 OSB’ye sahip olan Ankara’nın yatırım cazibesini yükseltecek yeni fikirlerin yolda olduğunu belirtti.  Ankara’nın, sanayi üretiminde önemli merkezlerden biri olduğunu belirten Topaca, 8’i faal olan OSB’lerde çalışan sayısının 198 bin 429 kişi olduğunu ifade etti.  Topaca, inşaat aşamasında olan ve işlemleri devam eden Şereflikoçhisar, Havacılık ve Uzay İhtisas, Dökümcüler İhtisas ve Çubuk Hayvancılık İhtisas OSB’nin de üretime katılmasıyla büyük mesafe katedileceğini dile getirdi. Topaca “Başkentimizde geniş bir OSB portföyü var. Ayrıca, kamulaştırma işlemleri devam eden Havacılık ve Uzay İhtisas OSB’yi ben çok önemsiyorum. Son dönemde yapılan en stratejik yatırımlardan biri. Bu anlamda ciddi bir deneyim ve bilgi birikimi var. Uzay OSB’nin Müteşebbis Heyetinde Valilik olarak yokuz ama varmışız gibi destek olmaya çalışıyoruz” dedi.

TGB’ler sanayi ile buluşmalı
Ankara’nın TGB’ler açısından zengin bir kent olduğuna vurgu yapan Topaca, katma değeri yüksek, nitelikli üretim için TGB’lerle sanayinin entegrasyonunun mutlaka sağlanması gerektiğine vurgu yaptı. “Şu an inşaat ve proje aşamasında olan 3 TGB var. Katma değeri yüksek ürün üretebilmek ve rekabet gücü artırmak için Ar-Ge’ye ve TGB’lere önem vermek durumundayız. Üretimde kaba sanayiden yüksek teknoloji kullanan sanayiye geçiş sürecini yaşıyoruz. Dolayısıyla bu anlamda TGB’lerin önemli bir misyonu var.” diye konuştu. Vali Topaca TGB’lerin işleyişine yönelik eleştiriler de dile getirerek şunları söyledi:

TGB’ler daha faydalı olmalı
“TGB’ler için teknoloji firmalarının bir araya geldiği, basit üretimlerin yapıldığı alanlar gibi bir algı oluşuyor; bunu kırmalıyız. Çünkü TGB’ler, belli iş yerlerinin toplanıp kümelendiği yerler değil, teknolojinin üretildiği ve geliştirildiği, sanayiye dönük Ar-Ge faaliyetlerinin yoğunlaştığı alanlardır. TGB’lerin uluslararası rekabette ne kadar gerekli olduğunu iş adamlarımıza anlatmak suretiyle TGB’lerden daha fazla yararlanmanın yolunu bulmak zorundayız. Önümüzdeki yıllarda umarım TGB’ler ve sanayi kuruluşları ortak noktada buluşarak teknolojinin üretilmesi ve sanayide kullanılması konusunda işbirliği içerisinde olacaktır.”

Ankara’ya serbest bölge
Vali Ercan Topaca, Ankara’da kurulması zaman zaman gündeme gelen serbest bölge ile ilgili düşüncelerini de aktardı. Topaca “Serbest bölgelerin (SEB) ekonomi açısından önemini biliyoruz. Ülkemizdeki SEB’ler İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli gibi denize yakın olan, transit ulaşımın gerçekleştiği alanlarda yoğunlaşıyor. Bunun istisnası Kayseri ve Gaziantep...  Ankara, denize olan mesafesiyle SEB için çok uygun görülmeyebilir. Ama demir yolunun olduğu her yerde SEB faaliyetlerinin olabileceğini düşünüyorum. İş adamlarımız da bu anlamda bazı talepler gündeme getiriyorlar. Şu an gündemimizde olmasa da SEB ve lojistik merkezi kurulabilir. Ankara’dan Türkiye’nin birçok yerine demir yolu ile ulaşılabilmektedir. Ankara, hızlı trenin de merkezi konumundadır. Bu anlamda iş adamlarımızdan, sektörden ciddi bir talep henüz gelmedi. Olgunlaşınca SEB konusu da gündeme gelir” diye konuştu.

Milli proje: Bilişim Vadisi
“Bilişim Vadisi sadece bölgenin değil, Türkiye’nin projesidir. Projenin ülkemize çok ciddi katkılar sağlayacağına inanıyorum. Henüz bilişim sektöründe hak ettiğimiz payı almayan bir ülke olarak Bilişim Vadisi’nin bir an önce tamamlanması gerektiğine, uluslararası faaliyet gösteren firmaların gelip yatırım yapmasının bize çok şey kazandıracağına inanıyorum. Dolayısıyla bu projenin hayata geçirilmesi anlamında herkes üzerine düşeni yapmalı. Öngörülen sürede bitirilmesini temenni ediyorum.”

Dev sanayi koridoru: Hassa OSB
“Hatay Valisi olarak görev yaptığım dönemde, üzerinde hassasiyet gösterdiğim ulusal nitelikle iki proje vardı. Bunlar Hassa Organize Sanayi Bölgesi Projesi ve Amanos Tüneli Projesi’dir. Hassa’da yapılması düşünülen OSB, Türkiye’nin en büyük OSB’si olacak. Potansiyel olarak da genişleme alanı olarak da belki de dünyadaki sayılı büyük OSB’lerden olacak. Henüz plan aşamasında. Sadece Türkiye’ye hizmet eden bir proje değil; Orta Doğu’ya Suriye’ye, Irak’a, Filistin’e bile etkileri olabilecek. Konum itibariyle de Gaziantep, Hatay, Adana’nın buluştuğu bir pozisyonda. Bu projeyle eş zamanlı olarak yapılması gereken bir başka proje da Amanos Tüneli. Hükümetimizin de planında olan Amanos Tüneli Projesi, Güneydoğu’nun Akdeniz’le buluşmasını sağlayacak; bu yüzden Hassa Organize Sanayi Bölgesi Projesi ile eş zamanlı yürütülmesi gerekiyor.”
Son Güncelleme: 03.04.2017 09:11
Anahtar Kelimeler:
Ankara Valisi Ercan Topaca
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fahrettin selçik 2017-04-05 04:16:26

Vali beyimizi kutluyorum. Her ile nasip etsin diyorum. Büyük projelere öncü olabilir.