DENİZLİ OSB'DEN YENİ YOL HARİTASI

Denizli OSB sanayicileri ortak akıl toplantısında taleplerini dile getirdi. Kalifiye ara eleman bulma yönünde fikir alışverişinde bulunan sanayiciler, ucuz enerji temini konusunun da desteklenmesini istedi.

DENİZLİ OSB'DEN YENİ YOL HARİTASI

Denizli OSB sanayicileri ortak akıl toplantısında taleplerini dile getirdi. Kalifiye ara eleman bulma yönünde fikir alışverişinde bulunan sanayiciler, ucuz enerji temini konusunun da desteklenmesini istedi.

01 Temmuz 2019 Pazartesi 11:51
DENİZLİ OSB'DEN YENİ YOL HARİTASI

 

ELEMAN VE ENERJİ GÜNDEMDE
Turkishtime ve Halkbank’ın OSB’ler bünyesinde gerçekleştirdiği “Ortak Akıl Toplantısı”nda son durak Denizli OSB oldu. OSB’nin potansiyellerinin, sorunlarının ve alınması gereken önlemlerin masaya yatırıldığı toplantının ana gündemini OSB sanayicilerinin kalifiye ara eleman bulma ve yetiştirme konusu oluşturdu. Bu eksende bölgede açılan Denizli OSB Teknik Koleji (DOSTEK) ve Mesleki Eğitim Merkezi konuları görüşüldü. OSB’deki ihracat faaliyetlerinin hızlanması adına alınacak önlemlerin de kararlaştırıldığı toplantıya Denizli OSB Başkan Vekili Necip Filiz, Denizli OSB Yönetim Kurulu üyeleri Osman Uğurlu ve Cemalcan Sirkeci, Denizli OSB Bölge Müdürü Ahmet Taş, Halkbank KOBİ Pazarlama 2. Daire Başkanı Özer Torgal ve ağırlığını tekstil sektöründen olan KOBİ’lerin temsilcileri katıldı.

İHALE SÜRECİNE GAZ
Gündemin ağırlıklı maddelerinden biri, özellikle ihracat konusunda önemli bir konumda olan Denizli OSB sanayicilerinin nakliye ücretlerini düşürmek amacıyla Devlet Demiryolları Lojistik Merkezi Projesi’nin konuşularak ihale sürecinin hızlandırılması oldu. Toplantıda projeyle ilgili gerekli adımların atılarak projenin hızla tamamlanması kararlaştırıldı. Denizli-Afyonkarahisar Karayolu’nun OSB’yi ikiye bölmesi nedeniyle, ana kavşakta yoğun olan trafik probleminin giderilmesi için projenin hızlanması, Karayolları Genel Müdürlüğü ile görüşülerek gerekli adımların atılması da netleştirildi.

ENERJİ UCUZLAYACAK MI?
Bölge sanayicilerinin ucuz enerji kullanımı da önemli bir gündem maddesini oluşturdu. Denizli OSB yönetimi, elektrik ve doğalgazı toplu olarak yıllık alım ile yaptıklarından dolayı daha ucuz enerji temini konusunun desteklenmesi gerektiğini ve bu sayede bölge sanayicilerinin üretim ve birim maliyetlerinin düşürülerek rekabet gücünün artacağı belirtti. Ayrıca güneş enerjisinden faydalanma konusunda hem OSB yönetiminin yapacağı projeler hem de OSB firmalarının kendi çatılarına kuracağı güneş enerjisi sistemleri de öne çıkan detaylardan oldu.

AR-GE’YE TALEP VAR

25 bin çalışanlı Denizli OSB’de toplu taşıma konusunda gerekli çalışmaların yapılarak çalışan servis ücretlerinin azaltılması için metro ve metrobüs türü toplu taşıma projelerinin görüşülerek gerekli adımların atılması da ortak akıl toplantısının çıktıları arasında yer aldı. Toplantıda AR-GE ve tasarım merkezlerinin sayılarının artırılması ve OSB’de merkezi bir “AR-GE ve Tasarım Merkezi” ile laboratuvar kurularak sanayicilere daha iyi bir hizmet verilmesi konusunda gerekli çalışmaların yapılması konusu görüşüldü. Böylece katma değeri yüksek ürünler elde etme konusunda iyi bir yol alınacağı belirtildi.

ORTAK AKIL GÜCÜ
Toplantıda görüşülen gündemleri toparlamak adına söz alan Denizli OSB Başkan Vekili Necip Filiz, “OSB’mizin iyi bir üretim ve ihracat merkezi olabilmesi için Yönetim Kurulu olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Sanayicilerimizin fikirleri bizim için çok önemli olduğundan dolayı bu tür toplantıları daha sık yapmak istiyoruz. Ortak akıl toplantıları ile bölgemizi ülkemizin en önemli OSB konumuna getirmek istiyoruz. Özellikle sanayicilerimizin daha ucuz enerji kullanabilmeleri için gerekli tüm çalışmaları yapacağız. Nitelikli ara eleman konusunda bu yıl açtığımız Denizli OSB Teknik Koleji ve Mesleki Eğitim Merkezi çok iyi bir duruma geldi” açıklamalarında bulundu.

KATILIMI BOL TOPLANTI
Halkbank KOBİ Pazarlama 2. Daire Başkanı Özer Torgal, İVME Kredisi’nden bahsederek “İstihdama katkı oranı ve ihracat potansiyeli yüksek sektörlere yönelik hammadde ve ara mal üretiminde 2 yıla kadar anapara geri ödemesiz-azami 10 yıl olmak üzere- 150 milyon TL'ye kadar yatırım kredisi sağlanacaktır” dedi. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda tüm katılımcılar kendi fikirlerini ve sektör problemlerini anlatarak toplantıya katkıda bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.