banner110

ÇEVRECİ İŞLETMEYE 75 BİN LİRA

Sanayi kuruluşları üretimlerini artırıp, ihracat rakamlarını yükseltmeye çalışırken; enerji verimliğiyle de maliyetlerini azaltıyor. KOBİ’lerin arkasındaki büyük güç KOSGEB, sanayi sektöründeki işletmelerin enerji verimli teknolojiler kullanması için on binlerce lira destek sağlıyor.

ÇEVRECİ İŞLETMEYE 75 BİN LİRA

Sanayi kuruluşları üretimlerini artırıp, ihracat rakamlarını yükseltmeye çalışırken; enerji verimliğiyle de maliyetlerini azaltıyor. KOBİ’lerin arkasındaki büyük güç KOSGEB, sanayi sektöründeki işletmelerin enerji verimli teknolojiler kullanması için on binlerce lira destek sağlıyor.

04 Ağustos 2017 Cuma 08:36
ÇEVRECİ İŞLETMEYE 75 BİN LİRA

DUYARLILIK ARTACAK

Sanayileşmenin beraberinde getirdiği çevre sorunları, devlet yönetimlerini bu konuda önlemler almaya itiyor. KOBİ’lere ve sanayi kuruluşlarına uygulanan çeşitli destek mekanizmaları, işletmeleri bu konuda daha dikkatli olmaya davet ediyor. Türkiye’de KOBİ’lerin ekonomik anlamda sığınağı olan KOSGEB, Genel Destek Programı çerçevesinde Enerji Verimliliği Desteği sağlayarak, sanayi işletmelerinin çevre duyarlılığını artırmaya çalışıyor. KOBİ’lerde enerji verimliliği çalışmalarının yaygınlaştırılması, enerjinin etkin kullanılması, enerji israfının önlenmesi ve enerji maliyetlerinin KOBİ’ler ve ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ile çevrenin korunması hedefine yönelik oluşturulan teşvik, 75 bin liralık bir hibeyi kapsıyor.

DANIŞMANLIK HİZMETİ

KOSGEB Genel Destek Programı ana başlığında, “Enerji Verimliliği Desteği” adı altında, işletmelerin enerji verimliliği kapsamında alacakları etüt, danışmanlık, eğitim hizmetleriile uygulama giderlerine destek veriliyor. Danışmanlık Desteği’nde firmalar, bu konuda danışmanlık firmalarından yardım alabiliyor. Danışmanlık Desteği’nde destek unsurları, işletmelerin enerji verimliliği kapsamında alacakları ön ve detaylı etüt, verimlilik arttırıcı proje (VAP) İçin danışmanlık, enerji yöneticisi eğitimi hizmetleri ve uygulama giderlerinden oluşuyor. Sertifika bedeli, iaşe, konaklama ve ulaşım giderleri destek kapsamı dışında tutuluyor. Ön etüt, detaylı etüt ve VAP için danışmanlık hizmetleri, yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık (EVD) şirketlerinden, enerji yöneticisi eğitimi hizmetleri ise yine aynı kanun kapsamında; Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü, yetkilendirilmiş kurumlar veya EVD şirketlerinden alınabiliyor.

TÜKETİME GÖRE DESTEK

Bu destekten yararlanılabilmesi için, işletmenin son 12 ay içinde toplam enerji tüketiminin en az 20 ton eşdeğer petrol (TEP) olması şart koşuluyor. Ön etüt için destek üst limitleri; 20-200 TEP için 2 bin 500 TL, 200 üzeri TEP için 5 bin TL olarak uygulanıyor. Detaylı etüt için destek üst limitleri; 20-200 TEP için 10 bin TL, 200 üzeri TEP için 20 bin TL oluyor. Detaylı etüt sonrasında alınacak VAP danışmanlığı için destek üst limiti 10 bin TL olurken, VAP’ın hazırlanması, gerçekleştirilmesi veya işletilmesi için alınan danışmanlık hizmeti gideri ilk 2 yıl için destekleniyor. İşletme, program süresince ön etüt, detaylı etüt ve VAP için danışmanlık desteğinin her birinden bir defa faydalanabiliyor. Enerji yöneticisi eğitimleri için destek üst limiti ise 5 bin TL. Enerji yöneticisi eğitimine, destek üst limiti dâhilinde işletmenin birden fazla personeli katılabiliyor.

ÜST LİMİT 75 BİN TL

Uygulama giderleri, KOSGEB tarafından oluşturulan komisyonca uygun bulunan detaylı etüt raporunda önerilen hususlar kapsamında; enerji verimliliği sağlayacak makine, teçhizat, donanım ve malzeme ile bunlara ilişkin işçilik ve montaj giderleri için veriliyor. Uygulama giderleri için verilecek desteğin üst limiti 40 bin TL olarak uygulanıyor. Uygulama giderlerinin ödenebilmesi için, komisyon karar tarihinden itibaren 3 yıl içerisinde başvurulması gerekiyor. Uygulama giderleri destek ödemesi yapılmadan önce,  işletmeden sorumlu personel işletmeyi ziyaret ederek enerji verimliliği desteği tespit tutanağını düzenliyor. Ancak, serbest bölge veya yurt dışı satın alımlarda bu tutanak; makine, teçhizat ve donanımın İşletmeye gelmesinden sonra düzenleniyor. Program süresince enerji verimliliği desteğinin üst limiti 75 bin TL olarak uygulanıyor.

ÇEVRE İÇİN EĞİTİM

Genel Destek Programı kapsamında işletmeler; genel yönetim, pazarlama yönetimi, üretim yönetimi, insan kaynakları yönetimi gibi birçok başlıkta eğitim desteği alabildiği gibi, çevre konusunda da genel katılıma açık ya da işletme içi eğitim katılım desteğinden faydalanabiliyor. Eğitime katılacak işletme temsilcileri; işletme sahibi, ortağı veya çalışanı olmak zorunda. Her bir konu başlığı altında alınan her bir eğitim için bir işletmeye sağlanacak desteğin üst limiti, 2 bin 500 TL’yı buluyor. Program süresince bir konu başlığı altında alınan eğitimler için verilen toplam destek üst limiti 7 bin 500 TL olarak uygulanıyor. Eğitim Desteği, yalnızca eğitim bedelini kapsıyor, iaşe, konaklama ve ulaşım giderlerini kapsamıyor. İşletme personelinin eğitime katılımında sayı açısından bir sınırlama bulunmuyor. Program süresince desteğin üst limiti 20 bin TL olarak belirleniyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.