ÇEVRE SAĞLIĞI EMİN ELLERDE

Türkiye’nin ilk atık bertaraf tesisi İZAYDAŞ, bir taraftan atıkları güvenle yok ederken, diğer yandan da elektrik enerjisi üreterek atıkları değere dönüştürüyor.

ÇEVRE SAĞLIĞI EMİN ELLERDE

Türkiye’nin ilk atık bertaraf tesisi İZAYDAŞ, bir taraftan atıkları güvenle yok ederken, diğer yandan da elektrik enerjisi üreterek atıkları değere dönüştürüyor.

16 Mayıs 2018 Çarşamba 08:48
ÇEVRE SAĞLIĞI EMİN ELLERDE

Haber: Ali Şahin

BİLİNÇ AŞILIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraki olarak İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş. (İZAYDAŞ), sürdürülebilir çevre için, atık değerlendirme ve bertaraf konusunda etkin uygulamalar ve çözümler üreterek, toplumsal çevre bilincini artırıyor. Türkiye’de atıkların bertarafı konusunda edindiği 20 yılı aşkın tecrübesiyle faaliyetler yürüten İZAYDAŞ, bertaraf faaliyetleri ile birlikte elektrik enerjisi üretimi ve atığın değere dönüşümünü sağlarken, toplumsal çevre bilincine katkı sunmak amacıyla sosyal sorumluluk projelerimizi de titizlikle uyguluyor. İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, Sanayi Gazetesine, yenilikçi çözümleriyle ilgili bilgi verdi. Sanayisiyle öne çıkan Kocaeli’de büyük çevre felaketlerinin yaşanmadığına dikkat çeken Saraç, “Belediyeler, çevre müdürlükleri gibi otoritelerin sıkı takipleri ile buna ilave olarak Kocaeli sanayicilerinin bilinç seviyesinin yüksek olması çok önemli” dedi.

DEĞERE DÖNÜŞTÜRÜYOR

Saraç, İZAYDAŞ’ın işlettiği 10 tesis hakkında bilgi verdi. Klinik ve Tehlikeli Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisinden İZAYDAŞ Çevre Laboratuvarına, Atık Alım Gemilerinden Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisine kadar pek çok tesisi işlettikleri bilgisini veren Saraç, “Bize ulaşan atıkları mümkün olduğu kadar ekonomik değer haline dönüştürüp tekrar ekonomiye kazandırarak, sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunuyoruz. Ayrıca herhangi bir şekilde bizimle temas kuran potansiyel müşterilerimizin sahalarındaki atıklarını sadece İZAYDAŞ’a getirip bertaraf etmek gözüyle bakmıyoruz. Kendilerine rehberlik edip, uygunsa geri kazanabilecekleri yolu gösterip kazanmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Mümkün olduğu kadar atığın her aşamada değere dönüşmesi için çalışıyoruz” diye konuştu.

SANAYİ İLE DENGE NOKTASI

Türkiye’nin sanayiden başka bir büyüme yolu olmadığını dile getiren Genel Müdür, bunun yüksek nitelikli, yüksek katma değerli sanayiyle olacağını kaydetti. Saraç, sanayi ile çevre arasında ortak bir denge kurulabileceğini belirterek, “Sanayicilerimiz aslında doğal kaynakların tüketiminde dikkatli davrandıklarında, bunun kendi ekonomilerine de maliyetlerine de yansıdığını göreceklerdir. Bu anlamda özellikle sanayicilerimiz için sorumluluk bilinci içinde kendi ekonomik avantajlarını da dikkate alarak, çevreyi gözeterek ve var olan kurallara özellikle kirletici sınırları emisyon, deşarj gibi kirletici unsurları belirleyen kurallara sonuna kadar uyarak bu dengeye katkıda bulunabilirler. Bunun dışında merkezi politikayla sanayi bölgelerinin planlanması, belli sanayilerin belirli bölgelerde bulunması gibi konularla da dengeye katkı sağlanabilir” dedi.

ÇEVRE KARNESİ İYİ

Kocaeli sanayisinin çevre karnesini de değerlendiren Saraç, şehrin dar bir alanda yoğun sanayi tesislerine sahip olduğunu, aktif bir lojistik ağ üzerinde yer aldığını ifade etti. Büyük ekonomik faaliyetlerin yürüdüğü Kocaeli’de buna rağmen skandal veya fiyasko denebilecek büyük çevresel problemlerle karşılaşmadıklarını anlatan Genel Müdürü, “Elbette ufak tefek problemlerimiz var ama büyük çevresel problemlerle karşılaşmıyoruz. Bunun karşılığı belediyeler, çevre müdürlükleri gibi otoritelerin sıkı takipleri ile buna ilave olarak genelde Kocaeli sanayicilerinin bilinç seviyesinin yüksek olması çok önemli. Öte yandan bir sanayi odasının 20 yıldan fazladır kesintisiz olarak çevre ödülü verebiliyor olması bile başlı başına bir göstergedir” diye konuştu.

VİCDANİ TARAFI DA VAR

Aynı zamanda Tüm Atık ve Çevre Yönetimi Derneği (TAYÇED) Başkanı da olan Muhammet Saraç, “genelde çevre sektörüne, özelde atık sektörüne Türkiye’de yatırım yapmak için epeyce potansiyel olduğunu kaydetti. Sektörün önümüzdeki dönemlerde ciddi bir şekilde gelişeceğini belirten Saraç, “Sanayicilerimize ve çalışanlarımıza kesinlikle var olan kurallara uygun çalışmalarını, yan yola sapmaya gerek olmadığını özellikle hatırlatmak isterim. Çevreyle ilgili işler sadece ticari işler değildir. Vicdani tarafı olan geleceğe yönelik sorumluluk içeren işlerdir. Bu nedenle bu sorumluluğu akıllarında tutmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

KIYMETLİ KAZANIM

Genel Müdür Saraç, atık yönetiminde temel ilkenin, “Mümkün olduğu kadar az doğal kaynak tüketmek, dolayısıyla tüketimi azaltmak” olduğunu dikkat çekerek, bunu atıklar kendilerine gelmeden önce müşterine anlattıklarını söyledi. Atığın değere dönüştürülmesinin, enerjiye dönüştürülmesinin çok önemli bir kazanım olduğunu vurgulayan Saraç, “Ülkemizin enerjiyle ilgili ihtiyacı ortada… Atık üretimi de var olduğuna göre, çevre için problem yaratan bu atıkları uygun değerlere dönüştürerek iki problemin de çözümüne katkı sağlamış oluyoruz. Bu çok kıymetli bir kazanımdır” değerlendirmesini yaptı.

Anahtar Kelimeler:
IzaydaşMuhammet Saraç
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.