“BÜYÜMENİN KALİTESİNİ ARTIRMALIYIZ”

Türkiye'nin en önemli sanayi bölgelerinden birinde yer alan Kocaeli'nin sanayi odası başkanlığını yapan ve bu görevi tüm dinamizmi ile sürdüren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yüzde 7,4 olarak açıklanan büyüme oranı için “Oran sevindirici, kalitesi ise geliştirilmeli” değerlendirmesini yaptı.

“BÜYÜMENİN KALİTESİNİ ARTIRMALIYIZ”

Türkiye'nin en önemli sanayi bölgelerinden birinde yer alan Kocaeli'nin sanayi odası başkanlığını yapan ve bu görevi tüm dinamizmi ile sürdüren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yüzde 7,4 olarak açıklanan büyüme oranı için “Oran sevindirici, kalitesi ise geliştirilmeli” değerlendirmesini yaptı.

12 Haziran 2018 Salı 11:14
“BÜYÜMENİN KALİTESİNİ ARTIRMALIYIZ”

Geçtiğimiz gün TÜİK tarafından açıklanan rakamlar göre, Türkiye ekonomisi 7,4 büyüyerek dünya sıralamasında zirvelerde yer almıştı. Konu hakkında değerlendirmede bulunan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Büyümenin kalitesini daha da artırmak için çaba göstermeliyiz ”dedi. Sanayinin kalbi olan Kocaeli'nde önemli bir görevi başarı ile sürdüren Zeytinlioğlu, "Bu yıl ithalatın yüksek olmasından dolayı sadece yüzde 0.5 artarak verdiği katkı düşük kaldı" şekline konuştu.

“ÇABA GÖSTERMELİYİZ”

Türkiye’yi dünya sıralamasına sokan birinci çeyrek büyümesinde hemen her sektörden pozitif katkı geldiğine dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu; tek istisnanın ihracat olduğunu vurgulayarak “Döviz kurlarında son dönemde yaşananları da dikkate aldığımızda, büyümenin sürekliliğini sağlamanın yanı sıra ihracata ve döviz kazandırıcı hizmetlere dayalı büyüme ortamını geliştirerek, büyümenin kalitesini daha da artırmak için çaba göstermeliyiz” şeklinde konuştu.

“DESTEK OLDU”

TUİK tarafından açıklanan 2018 yılının ilk çeyreğine ilişkin yüzde 7.4 büyüme oranının beklentiler doğrultusunda geldiğini belirten KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Geçen yılın aynı döneminin 2 puan üzerinde gerçekleşen ilk çeyrek büyüme rakamı bizleri sevindirdi. 2018 yılına hızlı başladığımız bu büyüme oranıyla OECD ülkeleri arasında birinci sıradayız. Uygulamaya konulan teşvikler üretim, yatırım ve ihracat gibi ekonomik faaliyetlerde geçtiğimiz yıl yakaladığımız ivmelenmenin sürdürülmesine destek oldu” değerlendirmesini yaptı.

SANAYİ SEKTÖRÜ 8,8

Büyüme oranına her sektörden pozitif katkı geldiğini belirten Zeaytinoğlu, “İlk çeyrek büyümesine tarım sektörü yüzde 4,6, sanayi sektörü yüzde 8,8, inşaat sektörü yüzde 6,9 ve hizmetler sektörü yüzde 10 katkı sağladı. Sanayi sektörü büyümesinin ortalama büyümenin üzerinde olmasını ayrıca önemsiyoruz. Büyümenin kalitesi açısından her alandan katkı gelmiş olmasını olumlu değerlendiriyoruz” dedi.

“YÜZDE 12 GERİLEMİŞTİ”

Yatırım harcamalarındaki artışın imalat sanayiye yönelik olmasının sürdürülebilir büyüme için gerekliliğini vurgulayan Zeytinoğlu, “Gayrisafi sabit sermaye oluşumuna baktığımızda yatırım harcamalarının yılın ilk çeyreğinde yüzde 9,7 arttığını görüyoruz. Özellikle makine teçhizat yatırımlarındaki yüzde 7’lik artış memnuniyet vericidir. Geçen yılın aynı döneminde bu kalem yüzde 12 gerilemişti. Makine teçhizat yatırımlarında geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren görülen güçlü artış ekonomimiz için olumlu bir gelişmedir” dedi. Zeytinoğlu, devletin nihai tüketim harcamalarının 2017 ilk çeyreğinde yüzde 9 iken, bu yıl yüzde 3,4 olarak gerçekleşmesine ilişkin olarak, “İlk çeyrekte kamu harcamaları yüzde 3.4 artarak ekonomik büyümeye sınırlı ancak pozitif katkısını sürdürmüştür. Özellikle kamu kaynaklı büyümenin yerini yatırımların alması büyümenin sürdürülebilirliği açısından bize umut veren bir gelişme” dedi

“İHRACATIN KATKISI DÜŞÜK KALDI”

Zeytinoğlu mal ve hizmet ihracatının GSYİH’ya katkısının yetersiz kaldığını belirterek, “Geçen yılın aynı döneminde yüzde 10.1 artan mal ve hizmet ihracatı, bu yıl ithalatın yüksek olmasından dolayı sadece yüzde 0.5 artarak verdiği katkı düşük kaldı. Diğer taraftan hane halkı nihai tüketim harcamaları yüzde 11 arttı. Bu artış ilk çeyrekteki enflasyonun yükselişini açıklıyor. Ekonominin sürükleyicisi olan iç talep canlılığı önemli ancak ihracatın katkısının artması bizim istediğimiz tablo” diye ifade etti

“CARİ AÇIK 57,1 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ”

Merkez Bankası tarafından açıklanan Ödemeler Dengesi istatistiklerini de değerlendirerek yükselen cari açığa dikkat çeken Zeytinoğlu, “Cari açıkta dış ticaret dengesinden ötürü nisan ayında da artış oldu ve yıllık cari açığımız 57,1 milyar dolara yükseldi. Hizmetler dengesinden kaynaklanan net girişlerin 1,5 milyar dolara yükselmesine rağmen, dış ticaret açığının 1,8 milyar dolar artması ve 5,5 milyar dolara yükselmesi açığı arttırdı. Umarız bahar ve yaz aylarının başlamasıyla, turizm gelirleri daha da artar ve açığı frenleyici bir unsur olarak karşımıza çıkar” dedi.

Son Güncelleme: 12.06.2018 11:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.