BUGÜN 14, YARIN 1014

Türk Silahlı Kuvvetlerinin savunma altyapısına yerli üretim hassasiyetiyle güçlü dokunuşlar yapan Savunma Sanayi Müsteşarlığı, harp teknolojisine sınıf atlatacak 14 proje için sektörün en güçlü 30’a yakın aktörüyle iş birliğine imza atarak; istikbalde devreye alınabilecek 1014 projenin sinyallerini verdi.

BUGÜN 14, YARIN 1014

Türk Silahlı Kuvvetlerinin savunma altyapısına yerli üretim hassasiyetiyle güçlü dokunuşlar yapan Savunma Sanayi Müsteşarlığı, harp teknolojisine sınıf atlatacak 14 proje için sektörün en güçlü 30’a yakın aktörüyle iş birliğine imza atarak; istikbalde devreye alınabilecek 1014 projenin sinyallerini verdi.

27 Ocak 2018 Cumartesi 12:58
BUGÜN 14, YARIN 1014

HABER: TUĞÇE EROL

14 PROJE, TEK İMZA
Türkiye ekonomisinin defans gücünü temsil edenler, Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM)’nda buluştu. Komutanlardan akademisyenlere kadar farklı protokollerin yoğun ilgisinin göze çarptığı Ar-Ge Projeleri Sözleşme İmza Töreni'nde hem 25’i aşkın savunma kuruluşuyla 14 projeye ortak imzalar atıldı, hem de SSM’nin Türk savunma sanayine sunduğu modernizasyonla devreye aldığı yerli üretim projeleri konuşuldu. İHA’lardan uçaklara, füzelerden robotik uygulamalara kadar Türk Silahlı Kuvvetlerinin savunma altyapısına yaptığı ileri teknolojik dokunuşlarla Türkiye’yi yarınlara hazırlayan SSM, Ar-Ge’de yeni hedef de belirledi.

ONLAR “PİRAMİDİN TEPESİNDE”
İmza töreninden önce sunum yapan Ar-Ge Daire Başkanlığından Deniz Demirci, 2017’nin SSM için hem uygulama hem de verim yılı olduğunu ifade ederek söze başladı. Paydaşlarla sinerji oluşturulduğunu belirten ve 2023’te Ar-Ge’de yüzde 3’ü yakalamak istediklerini söyleyen Demirci, yine 2023 hedefi kapsamında 300 bin civarında araştırmacı sayısına ulaşılmasını amaçladıklarını ifade etti. Özel sektörün yüzde 28’lik Ar-Ge harcamasına imza attığını vurgulayan Demirci, 90 kurum ve kuruluşun yanı sıra, 25 üniversite, 59 firma ve 6 araştırma merkeziyle güçlü bir ekosistem kurduklarını ve özgün tasarımları ileri teknolojilerle taçlandıracak altyapıyı kurmakta olduklarını belirtti. “TSK’nın yerli savunma sanayi eliyle modernleşmesini amaçlıyoruz” diyen Demirci, katmanlı imalat teknolojisinden ileri malzeme şekillendirmeye ve navigasyon projesine kadar tamamlanan ve katma değere fırsat sunan çıktıları da kamuoyuyla paylaştı. Piramidin tepesinde üniversitelerin ve KOBİ’lerin olduğunu söyleyen Demirci; “KOBİ’ler arasında etkin iş birliği olmalı” ifadeleriyle kamunun yanı sıra, sektör paydaşlarının arasındaki koordinasyonun da önemine değinmiş oldu.

 

“VAGONA ÖNDEN BİNELİM”
Demirci’yi müteakiben kürsüye çıkan ve kurum bünyesindeki Ar-Ge ve Ür-Ge tarihinin köklü olduğundan bahseden SSM Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, istiklal ve istikbalin anahtarının savunma sanayinde yattığını söyledi. Özgür olabilmek, ambargo ve tehditlere boyun eğmemek adına ürün geliştirme ve Ar-Ge’nin zaruri olduğunu ifade eden Demir üniversitelere hitaben; “Zincirin halkalarını oluşturan sizlerle diyalog kurmak, Ar-Ge becerinizden faydalanmak istiyoruz” şeklinde konuştu. Temel bilimler altyapısının iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, katma değer üretebilecek her paydaşın sisteme entegre olması gerektiği vurgusunda bulunan Müsteşar; Ar-Ge, sanayi ve araştırmacı envanteri çıkarmanın önemi üzerinde de durdu. Üniversitelerin ve şirketlerin bu kapsamda güdüleyici olduğunu dile getiren ve bugün imzalanan 14 projede sayının yarın 1014’e çıkabileceğini ifade eden Demir, “israf değil, tasarruf edelim” mesajı da verdi.

 

FÜZE GİBİ PROJELER
İmzalanan 14 proje arasında; SDN ve NFV Tabanlı 5G Hazır Çekirdek Şebeke Geliştirilmesi kapsamında ÇINAR, Sosyal Medya Anomali Tespiti, Olay Takibi ve Analizi projesi HAVADİS,  Derin Öğrenme ve Büyük Veri Analiz Platformu DEĞİRMEN, Çok Boyutlu Telsiz Haberleşme İşaret Analiz Platformu KÂŞİF, Bilişsel Radyo Ağları için test simülatörü geliştirme kapsamında KAYA, Bilişsel Radyo Ağlarında Girişim Yöntemi HİZA, Kubbe ve Optik Pencereler İçin Yeni Nesil Malzeme Geliştirilmesi projesi KUBBE, Havacılık Uygulamaları için Katmanlı İmalata Uygun Nikel Metal Toz geliştirecek ATOM, Füzejet kanadının geliştirilmesini kapsayan REFRAKTER, titanyum katmanlı imalat prosesini geliştirecek olan ELEKTRON, havacılıkta kaliteyi nikel bazlı süper alaşımla pekiştirecek DİNÇ, Gan Tabanlı G/A Modül Bileşenleri geliştirecek olan AKASYA, Milimetre Dalga Bandında Çalışan Gan Temelli Yüksek Performanslı Tümleşik Devreyi kapsayacak MOGAN ve Toz Termobarik Patlayıcı Geliştirilmesini kapsayan VOLKAN yer aldı. İş birliğine SSM’yle ortak imza veren kuruluşlar ise; ULAK, ASELSAN, ARGELA, DataBoss, Akmetal, AB Mikro Nano, KUPFER, MKEK, METEKSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, Ermeksan, Enerji Ar-Ge Mühendislik, İTÜNOVA, TÜBİTAK BİLGEM, MAM ve SAGE’nin yanı sıra; Yıldız Teknik, Bilkent, İTÜ, İstanbul Ticaret, MEDİPOL, Fırat, Sabancı, Ankara, TOBB ETÜ, Gazi ve Gebze Teknik üniversiteleri oldu.

 

Son Güncelleme: 31.01.2018 12:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.