BU KİTAP, OSB’LERİN ELİNDEN DÜŞMEYECEK

Uzmanlığını organize sanayi bölgeleri üzerine geliştiren Avukat Ilgın Güler’in kaleme aldığı kitap, OSB’lerin adeta baş tacı oldu. Mevzuatla ilgili OSB yönetimlerine rehber olan Güler, imardan tahsise sanayicilere ışık tutacak birçok konuyu merceği altına aldı.

BU KİTAP, OSB’LERİN ELİNDEN DÜŞMEYECEK

Uzmanlığını organize sanayi bölgeleri üzerine geliştiren Avukat Ilgın Güler’in kaleme aldığı kitap, OSB’lerin adeta baş tacı oldu. Mevzuatla ilgili OSB yönetimlerine rehber olan Güler, imardan tahsise sanayicilere ışık tutacak birçok konuyu merceği altına aldı.

20 Mart 2019 Çarşamba 09:55
BU KİTAP, OSB’LERİN ELİNDEN DÜŞMEYECEK

İRDELENMEDİK KONU YOK

Sanayi Gazetesi’nde yayımlanan yazılarıyla sanayicinin yoğun olarak takip ettiği isimlerden olan OSB hukuku alanında uzman Av. Ilgın Güler, “Hukuksal Yönüyle OSB’ler” kitabıyla önemli bir ihtiyaca parmak bastı. Sanayi Gazetesi’nin yayıncılık kuruluşu Sanayi Yayınları’nın çıkardığı 78 sayfalık kitapta; planlama, kuruluş, yer seçimi, OSB organları, OSB alanı, altyapı, ihale, mali konular gibi pek çok başlık detaylıca irdelendi. A’dan Z’ye, tepeden tırnağa mevzuattaki her konuya ince ince değinen kılavuz niteliğindeki kitap, sanayicilere ve OSB yönetimlerine yol göstermeyi hedefliyor.

OSB’LERİN DERTLERİNİ ÇÖZECEK

Av. Ilgın Güler’in, endüstri sektöründe önemli tecrübeleri bulunuyor. Uzun yıllar Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinde görev yaptıktan sonra emekli olan Av. Ilgın Güler, OSB’lerin sıklıkla karşılaştığı sorunlara değinerek bu sorunlara çözümler sundu. OSB mevzuatının sistematik ve açık bir anlatımla ele alındığı kitapta, OSB yönetimlerinin karşılaştığı hukuki sorunlar tek tek ele alındı.

ALTYAPIDAN PARSELASYONA…

Şubat 2019’da okurlarıyla buluşan kitap; Genel Esaslar, Kuruluş, Yer Seçimi, OSB Organları, OSB Alanı, Planlama, OSB’den Yer Edinimi ve Kullanımı İle Arsa Tahsis ve Satışı, Altyapı, İzin ve Ruhsat, İhale, Mali Konular ve Sona Erme/Tasfiye başlıklarındaki 12 bölümden oluşuyor. Sanayinin uygun görülen alanlarda yapılanmasını sağlamak için kurulan OSB’leri tanıtmakla ilk bölüme başlayan Av. Ilgın Güler, kitapta OSB türlerine çerçeve çizerek ihtisas, TDİ ve özel OSB’leri tanımlıyor. OSB’lerin bakanlıkla ilişkisine de değinen Güler, GYO ve denetim konularında da sanayiciyi bilgilendiriyor.

YÖNETİMLERE YOL GÖSTERİYOR

Devam eden bölümlerde yer seçiminin ön koşullarının neler olduğunu yatırımcılara hatırlatan Güler, yer seçim komisyonunun görev ve sorumluluklarını da içeriyor. OSB’leri Müteşebbis Heyet, Yönetim-Denetim kurulu olarak da tanıtan tecrübeli Avukat, OSB’lerin yoğun olarak eğildiği huzur hakkı konusuna da değiniyor. Kamulaştırma, imar planı, parselasyon konularına da ayrıca parantez açan Güler, arsa tahsisinin kimlere yapılabileceğiyle de ilgili OSB’leri bilgilendiriyor. Sanayi parsellerinde “bir” parselde “bir” yatırımcı kuralının muhafaza edildiğini hatırlatan Güler, kiralama ve ortak kullanım alanlarında sanayicilere yol göstermeyi de ihmal etmemiş.

MALİYET VE TASFİYE ÇERÇEVESİ

İnşaat ruhsat ve yapı kullanma izniyle ilgili hukuksal bilgilendirmede bulunan Av. Ilgın Güler, OSB’lerin SGK’ya karşı yükümlü olduğu konulara önemli ölçüde yer vermiş. Güler’in kitabında bağış, altyapı, kira ve hizmet gelirleri gibi kalemlerden alınan OSB gelirlerine de çerçeve çizilmiş, ayrıca aidat ve katkı paylarının da ödenme prensibiyle ilgili hukuksal bir çerçeve ortaya konmuş. Güler son olarak, OSB’lerin terkin ve tasfiyesiyle ilgili de yönetime izlenecek yolları anlatmış.

Son Güncelleme: 20.03.2019 10:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.