BİT STRATEJİSİNİ ŞEKİLLENDİRECEK ÇALIŞTAY

Bilişim Vadisi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenecek çalıştayda, bilişim sektörünün geliştirilmesi için gerekli politikalar ele alınacak.

BİT STRATEJİSİNİ ŞEKİLLENDİRECEK ÇALIŞTAY

Bilişim Vadisi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenecek çalıştayda, bilişim sektörünün geliştirilmesi için gerekli politikalar ele alınacak.

11 Temmuz 2019 Perşembe 14:21
BİT STRATEJİSİNİ ŞEKİLLENDİRECEK ÇALIŞTAY

Türkiye’de Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) sektörü ekosisteminin oluşturulmasında öncü rol oynayan Bilişim Vadisi ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) iş birliğiyle “Doğu Marmara Bilişim Sektörü ve Bilişim Vadisi Strateji Geliştirme Çalıştayı” düzenleniyor. 

Bilişim Vadisinin bölgedeki bilişim sektörü ile etkileşimine yönelik stratejilerin belirlenmesi, bölgede sektörün durumunun ve gelişim olanaklarının belirlenmesi ve özellikte erken yaşta BİT çalışmalarına başlanmasının sağlanmasına yönelik olarak yapılacak çalıştay, 12 Temmuz Cuma günü Bilişim Vadisi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Çalıştayın açılış konuşmalarını MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, Bilişim Vadisi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy yapacak. 

SAVUNMADAKİ ROLÜ ELE ALINACAK

Çalıştayda, ilk oturumda alanında yetkin panelistlerce bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün mevcut durumu ve gelecek eğilimleri katılımcılarla paylaşılacak, özellikle savunma sanayiinde ve iletişim sektöründe bilişimin rolü tartışılacak. İkinci oturumda ise Türkiye ve Doğu Marmara’da Odaklanılması Gereken Alt Sektörler, Sektörel Teşvik Mekanizmaları: Gereksinimler ve Değerlendirmeler, Hedef Pazarlar ve Dışa Açılmada İhtiyaçlar, İnsan Kaynağı için Sektör Beklentileri ve Eğitim Politikaları, STEM ve Erken Yaşta BİT’e Başlamak, Bilişim Vadisi ile Kurumsal İş Birlikleri ve Bilişim Vadisi Stratejik Planı için değerlendirmeler görüşülecek.

GELECEK EĞİLİMLERİ

Çalıştayda, TR42 Doğu Marmara Bölgesi’nde BİT ekosisteminde yer alan ve alabilecek paydaşlarla sektörün gelişim eğilimlerinin belirlenmesi, Bilişim Vadisi’nin Stratejik Plan çalışmalarında yer alınması ve erken yaşta BİT alanına girilmesinin sağlanmasına yönelik ortak strateji ve eylemler tanımlanacak. Bu çıktılar, Bilişim Vadisi Stratejik Planı ve Doğu Marmara Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektör Raporu’nda kullanılacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yapılacak raporlama ile ulusal bilişim stratejilerinin şekillenmesinde kullanılması hedefleniyor.

09:30 - 10:00

Kayıt

10:00 - 10:20

Açış Konuşmaları

  • Dr. Mustafa ÇÖPOĞLU / MARKA Genel Sekreteri
  • Prof. Dr. Habip ASAN / Bilişim Vadisi Yönetim Kurulu Başkanı
  • Mehmet Fatih KACIR / Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı
  • Hüseyin AKSOY / Kocaeli Valisi (katılımları halinde)

10:20 - 12:30

I. Oturum (Panel): Dünyada, Türkiye’de ve Doğu Marmara’da Bilişim Sektörü

Panel

  • Moderatör: Dr. Mücahit GÜNDEBAHAR / KUVEYT TÜRK - ARCHITECH Genel Müdürü
  • Ahmet Hamdi ATALAY / Havelsan Genel Müdürü
  • Fahrettin Oylum / MÜSİAD Sektör Kurul Başkanı
  • Elif Koşok / TÜBİTAK Girişim Sermayesi Destekleme Grup Koordinatörü

12:30 - 14:00

Öğle Yemeği (Bilişim Vadisi ev sahipliğinde) ve Öğle Arası

14:00 - 16:30

II. Oturum (Çalıştay): Doğu Marmara Bilişim Sektörü ve Bilişim Vadisi Stratejik Planı

Yöntem: 10’ar kişilik tematik masalarda ortak gündemli çalıştay

Son Güncelleme: 11.07.2019 14:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.