BİRLİK OSB, DIŞ TİCARET MERKEZİ KURDU

İhracatını artırmak isteyen firmalara hizmet verecek olan Dış Ticaret İstihbarat Merkezi, Birlik OSB bünyesinde faaliyetlerine başladı.

BİRLİK OSB, DIŞ TİCARET MERKEZİ KURDU

İhracatını artırmak isteyen firmalara hizmet verecek olan Dış Ticaret İstihbarat Merkezi, Birlik OSB bünyesinde faaliyetlerine başladı.

24 Ekim 2019 Perşembe 13:37
BİRLİK OSB, DIŞ TİCARET MERKEZİ KURDU

Birlik OSB firmaları, ihracatlarını artırmak için önemli bir hizmetten yararlanacak. Trakya Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi A.Ş. (ABİGEM) ile Birlik OSB arasında yapılan protokol çerçevesinde, “Dış Ticaret İstihbarat Merkezi” hizmete girdi.

Firmalara ürünlerinin ihracatı için hedef olabilecek ülke ve müşterilere ulaşmada teknik destek sağlamak adına kurulmuş bir hizmet platformu olan Dış Ticaret İstihbarat Merkezi’nin lansmanı, Birlik OSB’de yapılan bir etkinlikle gerçekleştirildi. OSB Başkanı Şenol Telli’nin ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte, ABİGEM Dış Ticaret Uzmanı Fatih Yaldız, bölge katılımcılarına bilgi verdi. Telli, yaptığı açılış konuşmasında merkezin tüm firmalara hayırlı olması dileklerini dile getirdi.

ESNEK YAPILI KOBİ'LER

Telli, Dış Ticaret İstihbarat Merkezinde verilecek hizmetin temel amacının, OSB’lerinde bulunan firmaların sistemli şekilde dünyaya açılması ve ihracatlarını artırarak sürdürülebilir bir destek mekanizmasının kurulması olduğunu söyledi. Bugün uluslararası ticaret arenasına çıkan KOBİ’lerin hızlı karar verebilen, esnek ve dinamik yapılarıyla rekabet ortamını daha da keskinleştirdiklerini belirten Telli, “Rekabet artık bir ‘olmak ya da olmamak’ meselesidir. Bu küresel rekabet ortamında ya pasif kalırsınız ya da faaliyetlerinizi uluslararası standartlara yükselterek uluslararası arenada var olursunuz. Bu rekabet ortamının dinamiklerini kavramak ve buna uygun anlayışlar, stratejiler,  taktikler ve planlar geliştirerek ve bunları uygulayarak “küresel firmalara” dönüşmekten başka çıkar yol kalmamıştır” dedi.

ÖNCELİKLİ HEDEF

Başkan Telli, yoğun rekabetin bütün firmaları “küresel düzeyde” iş yapmaya doğru hızla sürüklediğini, eskiden dış ticaret yapmanın firmaların bir tercihi olarak ortaya çıkarken bugün artık bir zorunluluk olduğunu ifade etti. Artık yerel pazarda kalarak yoğun rekabet ortamından uzakta kalmak mümkün olmadığına dikkat çeken Telli, “Dış rakipler uluslararası piyasalara çıkmak istemeyen firmaları kendi iç pazarlarında tehdit etmeye çoktan başladılar bile. Yoğun rekabette üstün olmak için pazarların ve rakiplerin durumunu ve olası gelişmeleri önceden görebilmek ve buna uygun stratejiler, taktikler ve planlar geliştirmek gerekiyor. Bu nedenle Organize Sanayi Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet gösteren firmaların yurt dışı pazarlarda rekabetçi konuma yükselmeleri için onlara destek vermek öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor” diye konuştu.

“KÜRESEL PAZARLAR ZORUNLULUK”

Telli, şöyle devam etti:

“Dünya ticaretinde yoğun rekabet ortamının yoğunlaşması ve stratejik önceliklerin değişimi sanayicilerimizi doğru zamanda doğru hamleler yapmaya mecbur kılmaktadır. Potansiyeli yüksek ülkelere yönelmek, doğru hedef pazar tespiti, pazara girmeden önce yerli ve yabancı firmalar ve müşterilerle ile ilgili yapılan analiz ve araştırmaların önemi günden güne artmaktadır. Günümüz pazarında rekabet önemli bir husus haline gelmiş ve küresel pazarı tanımak ihracatçılarımızın önceliklerinden biri olmuştur. Dünya ticaretindeki hızlı değişimler nedeniyle, ihracatçılarımızın potansiyel pazarlarda zamanında ve doğru pozisyon almaları büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede, Bölgemiz bünyesinde faaliyet gösteren firmaların fırsat sunan pazarları tespit edebilmeleri ve yeni müşterilere ulaşmalarına katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarımız sürdürülmektedir. Tüm sanayicilerimize bol kazançlı günler dilerim.”

PEK ÇOK HİZMET BİR ARADA

Dış Ticaret İstihbarat Merkezinin vereceği hizmetleri anlatan ABİGEM Dış Ticaret Uzmanı Fatih Yaldız da firmaların hedef pazar araştırması, rekabetçi ithalat hizmeti, hedef müşteri araştırması, ihale sorgulama ve danışmanlık hizmetinden yararlanabileceklerini kaydetti. Yaldız, “Hedef pazar araştırmasıyla ürünlerinizi ihraç edeceğiniz ülkeleri bulabilirsiniz. Rekabetçi ithalat hizmetiyle ucuz, kaliteli, sürdürülebilir ithalat için potansiyel tedarikçileri öğrenebilirsiniz. Hedef müşteri araştırmasıyla, belirlenen ülkede faaliyet gösteren hedef müşterilerinize ulaşabilirsiniz. İhale sorgulamayla uluslararası kurum ve kuruluşların ürüne yönelik açmış oldukları ihalelerden haberdar olabilirsiniz. Danışmanlık hizmetiyle de önce hedef ülkenizi sonra da hedef müşterilerinizi bulabilirsiniz” dedi.

Fatih Yaldız, Merkezin Birlik OSB içerisinde faaliyet gösteren ve hiç ihracat yapmamış, ihracata yeni başlamış, ihracat faaliyeti kesintiye uğramış ve ihracat kapasitesini artırmak isteyen firmalara teknik destek sağladığının altını çizdi.

Son Güncelleme: 24.10.2019 17:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.