BİRDEN ÇOK ÜRÜN ÜRETİLEBİLECEK

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı Uygulama Esasları Tebliğinde yapılan değişiklikle, tesislerde birden çok ürün üretilmesine dair önemli bir adım atıldı.

BİRDEN ÇOK ÜRÜN ÜRETİLEBİLECEK

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı Uygulama Esasları Tebliğinde yapılan değişiklikle, tesislerde birden çok ürün üretilmesine dair önemli bir adım atıldı.

05 Aralık 2019 Perşembe 12:22
BİRDEN ÇOK ÜRÜN ÜRETİLEBİLECEK

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında faaliyete geçecek tesiste birden çok ürün üretilebilecek ancak temel ürünün, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca belirlenecek öncelik listesinde bulunması zorunlu olacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı Uygulama Esasları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Pazar, teşvik, projelendirme ve üretim gibi birçok farklı başlığa değinilen tebliğde, başvuru kapsamında faaliyete geçecek tesiste birden çok ürünün üretilmesinin hedeflenebileceği, bu ürünler arasından ise temel ürün olarak üretilmesi planlanan ürünün çağrı duyurusunda yer alan ürün listesinde bulunmasının zorunlu olduğu belirtildi.

DANIŞMANLIK FİRMASINDAN RAPOR

Programa başvurulan projeler için Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş bağımsız danışmanlık firmalarından biri tarafından değerlendirme raporu hazırlanması gerekirken, bu raporda, projeye ilişkin incelemeyi yapan söz konusu firmanın genel görüş ve değerlendirmelerini içeren sonuç bölümü de yer alacak.

KOBİ niteliği taşıyan yatırımcı firmalar için bağımsız değerlendirme raporunun maliyeti, ilgili mevzuatta öngörülen usullere göre karşılama oranı nispetince KOSGEB tarafından ödenecek.

TÜBİTAK da büyük ölçekli yatırımcılarca sunulan ve TÜBİTAK AR-GE süreci desteklerinden yararlandırılması kararlaştırılan projeler için rapor maliyetini, AR-GE süreci desteklerinin fiilen sağlanmaya başlamasının ardından ve ilgili mevzuatta belirlenen limitler dahilinde karşılayacak.

Başvuruda bulunan projeler, yatırım ve işletme dönemi faaliyetlerini sınırlı oranda dış finansman ve devlet desteği ile yürütebilecek mali yeterliliğe sahip bir firma tarafından, yüksek öz kaynak finansman oranı ile gerçekleştirilecek nitelikte olacak.

KOMİTE BELİRLEYECEK

Değerlendirme komitesi, 70 ve üzerinde puan alan projeler arasından stratejik öncelikler, rekabet koşulları, çağrı destek bütçesi gibi kısıtlar ve kriterlere göre önceliklendirme yaparak desteklenecek projeleri belirleyecek. Komite, projeyi sonlandırabilecek. Bu durumdaki projeler için program kapsamında fazladan sağlanmış destek unsurları geri alınacak.

TEŞVİK BELGESİ

Yatırımcı tarafından talep edilmesi halinde, projeler için yapılacak değerlendirme sonucunda tamamlama vizesi aşamasındaki tespitler dikkate alınarak diğer teşvik uygulamaları çerçevesinde teşvik belgesi düzenlenebilecek. Belgeye ilişkin uygulamanın değiştirilmesi durumunda destekler durdurulacak, varsa fazladan sağlanan destekler geri alınmayacak. 

Son Güncelleme: 05.12.2019 12:24
Anahtar Kelimeler:
TeknolojiSanayi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.